Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies
Produkty
Menu

Wychowanie dzieci


Heike Baum
Z nim się nie bawię! O odrzuceniu i wykluczeniu z grupy

Jak przekonać dziecko do zaakceptowania faktu, że ludzie różnią się między sobą? Jak mu pomóc, gdy nie może się odnaleźć w nowym otoczeniu i staje się samotnikiem? Jak je wspierać w rozwijaniu pewności siebie tak potrzebnej przy wchodzeniu całkiem nowe sytuacje?Pomysły zabaw proponowanych w tym praktycznym poradniku autorka odnalazła po prostu w życiu codziennym. Z pewnością pomogą one wszystkim dzieciom w wieku od 3 do 7 lat w otwieraniu się na innych ludzi i odkrywaniu różnorodności świata. Przejrzysta część informacyjna pokazuje, jak dorośli mogą wspierać dzieci w budowaniu właściwego poczucia własnej wartości, tak aby spotkania z obcymi już nigdy nie wydawały im się groźne.Renata Mreńca
Z rodzicami w domu

Broszury Z rodzicami w domu i Z rodzicami w szkole są skierowane do rodziców. Informują, z jakimi problemami mogą zetknąć się rodzice dzieci w klasach 1-3. Dostarczają informacji, które zaciekawią, zastanowią i zachęcą do udziału w życiu szkolnym. Zwracają uwagę na rozumienie istoty programu zintegrowanego, systemu oceniania opisowego, a także potrzebę współpracy rodziców i nauczycieli.


Maria Borzęcka, Renata Mreńca
Z rodzicami w szkole

Broszury Z rodzicami w domu i Z rodzicami w szkole są skierowane do rodziców. Informują, z jakimi problemami mogą zetknąć się rodzice dzieci w klasach 1-3. Dostarczają informacji, które zaciekawią, zastanowią i zachęcą do udziału w życiu szkolnym. Zwracają uwagę na rozumienie istoty programu zintegrowanego, systemu oceniania opisowego, a także potrzebę współpracy rodziców i nauczycieli.


Brbel Merthan
Zabawy przygotowujące do szkoły

Myślenie o sukcesie w naszym społeczeństwie jest coraz bardziej powszechne. Dzieci i ich wychowawcy znajdują się pod ciągłą presją. Wielu rodziców lęka się, że córka lub syn być może nie podoła wymaganiom stawianym w szkole. Książka ta pokazuje, że najlepiej można przygotować dziecko do edukacji szkolnej w przedszkolu. Przedstawione tutaj propozycje łączą indywidualne umiejętności ze specyficznymi wymogami szkoły, zabawę z nauką, wprowadzając dzieci krok po kroku do świata liczenia i pisania.


Johanna Friedl
Zabawy, które uczą

O rozwoju dziecka decydują pierwsze lata jego życia. To właśnie wtedy dziecko uczy się rozumienia słów, koncentracji, logicznego myślenia oraz wszelkich innych podstawowych umiejętności. Niniejsza książka to ponad 200 pomysłów zabaw, dzięki którym dzieci od 3 roku życia mogą być, stosownie do wieku, wspierane i stymulowane we wszystkich istotnych zakresach rozwoju. Tej książki nie może zabraknąć na półkach rodziców, wychowawców i pedagogów. Praktyczny podział na zakresy stymulacji Wszystkie propozycje wypróbowane w praktyce i łatwe w realizacji Zabawy dla jednego dziecka lub dla całej grupy Zabawy, piosenki, doświadczenia, niebanalne pomysły i in. "Wiemy, że małe dzieci uczą się poprzez


Anna Kozłowska
Zaczarowane bajki, które leczą dla dzieci i dorosłych

Wiele bajek przedstawionych w książce współtworzyły dzieci. Historie opowiedziane odzwierciedlają przeżywane dziecięce problemy, a także pomagają w szukaniu rozwiązań.Są to nie tylko utwory dla dzieci - niektóre z nich są przeznaczone dla dorosłych. Mówią o ich potrzebach, a także o tym, w jaki sposób są one zaspokajane. Czasami bowiem myśl o własnych rozterkach przesłania dorosłym myślenie o rzeczywistych potrzebach dzieci.Do niektórych bajek są dołączone dziecięce rysunki, które ilustrują najbardziej istotne chwile w opowiedzianej historii.


Dorota Niewola
Zaczarowane słowa. Opowiadania i propozycje zajęć dla przedszkoli, klas integracyjnych, rodziców i nauczycieli

Książka służy kształtowaniu u dzieci takich wartości, jak: empatia, serdeczność, takt, zrozumienie i otwarcie na problemy innych. Jej bohaterowie - sympatyczny pajac, miś, lalka, przedszkolaki i zwierzęta - pomogą małemu odbiorcy zrozumieć dlaczego należy sobie pomagać, nauczą dostrzegać emocje własne i kolegów, podpowiedzą, co to tolerancja oraz niejednokrotnie ubawią do łez. Obok bajek, nauczyciele przedszkoli i młodszych klas szkoły podstawowej, wychowawcy grup i klas integracyjnych, znajdą w tej pozycji propozycje wykorzystania tych historyjek w codziennej pracy.


Erika Meyer-Glitza
Zaczarowany róg Kamila

W dzisiejszych czasach nieustannego pośpiechu, niepokoju, hałasu, na który jesteśmy narażeni nie tylko my, dorośli, ale także dzieci coraz bardziej wzrasta potrzeba spokoju i odprężenia. Często wieczorem nadmiar wrażeń nie pozwala dziecku wyciszyć się i zasnąć. Bardzo pomocne może okazać się wtedy kończenie dnia specjalnym rytuałem, który regularnie powtarzany stanie się czymś niezmiernie ważnym dla utrzymania wewnętrznej równowagi. Terapeutyczne opowiadania zamieszczone w tej książce można wykorzystać właśnie do takich wieczornych rytuałów, pozwalają one bowiem osiągnąć spokój i odprężenie, oraz sprawiają, że wytwarza się przyjemna, pełna zaufania atmosfera, w której dzieci chętnie dzie


Klaus W. Vopel
Zakłócenia, blokady, kryzysy

Nawet gdy kierujemy grupą w sposób rozważny i taktowny, w procesie zachodzącym w jej obrębie - od czasu do czasu - zauważamy różne trudności: napięcia między uczestnikami, zablokowane uczucia czy dezaprobatę. Niekiedy mają miejsce również szczególne wydarzenia, które irytują bądź "paraliżują" członków grupy.Niniejsza książka to profesjonalny poradnik, dzięki któremu znajdziemy odpowiedni sposób, by zaradzić tym problemom. Zawiera 68 ciekawych propozycji (ćwiczeń i eksperymentów) przeznaczonych dla prowadzących grupy wszelkiego rodzaju, a dotyczących wspierania ich harmonijnego i niezakłóconego rozwoju. Można je wykorzystać podczas treningów i terapii zarówno dla podtrzymania określ


Gabriele Ulsamer, Bertold Ulsamer
Zasady życia w rodzinieNa podstawie koncepcji więzi rodzinnych Berta Hellingera

W tym nowatorskim i oryginalnym poradniku dotyczącym wychowania oraz problemów rodzinnych - kierowanym do rodziców - wykorzystano tezy Berta Hellingera, autora sprawdzonej terapii rodzinnej odnoszącej się do życia współczesnej rodziny. Książka ukazuje praktycznie i poglądowo, jak pozytywnie kształtować więzi w obrębie osób ją tworzących, by każdy czuł się w niej dobrze i mógł się harmonijnie rozwijać. Szczególną uwagę zwraca na rozwiązywanie konflikótw między partnerami oraz między rodzicami i dziećmi, badając wzory postępowania i konsekwentnie wskazując miejsce "porządkom miłości" w oparciu o postawy wewnętrzne.


William Sears, Martha Sears
Zasypianie bez płaczu. Jak pomóc swojemu dziecku zasnąć i spokojnie przespać noc

Czy twoje dziecko ma problemy ze snem? Czy budzi się zbyt wcześnie lub zbyt często? Niemal równie frustrujące jak zmęczenie są wykluczające się wzajemnie rady, które słyszysz: cierp w milczeniu, pozwalając malcowi się wypłakać, albo zostań męczennikiem i poświęć własny sen, aby uspokoić dziecko.W książce Zasypianie bez płaczu autorzy odchodzą od tak ekstremalnych rozwiązań, starając się odnaleźć równowagę między potrzebami poszczególnych członków rodziny. W książce znajdziesz opisy elastycznych i uniwersalnych technik usypiania dziecka i zapobiegania jego zbyt częstym pobudkom. Korzystając ze swojego doświadczenia jako rodzice i pediatrzy, William i Martha Searsowie oddają w twoje ręce napis


Danielle Dalloz
Zazdrość u dziecka i nastolatkaJak sobie radzić z małym dzieckiem i z nastolatkiem?

Rodzice często są bezradni wobec zazdrosnego dziecka, chociaż zazdrość jest swego rodzaju prawidłowością w pierwszym okresie życia. Jest to nawet konieczny etap pozwalający dziecku otworzyć się na innych ludzi. Właśnie dlatego dziecko powinno móc wprost wyrażać swoją zazdrość i przejść przez trudny okres jej pokonywania. Danielle Dalloz z prostotą i z serdecznością opowiada o dzieciach i ich rodzicach, których relacje pogorszyły się przez zazdrość. Korzystając ze swego doświadczenia, doradza, w jaki sposób każdy może znaleźć swoje miejsce w rodzinie.


Pellegrino Marjorie White
Zbyt miła

Gdy dzieci niechętnie mówią "nie", nie stają w swojej obronie, nie domagają się realizacji swoich potrzeb, dzieje się tak dlatego, że boją się utracić przyjaźnie. Boją się, że inne dzieci będą na nie złe lub, że przestaną je lubić. Bohaterka książki - Ania - uczy się różnicy pomiędzy byciem niemiłą a powiedzeniem "nie". Poprzez delikatną lekcję asertywności dowiaduje się, jak postawić granicę w sposób stanowczy, ale nie urażający, jak stawić czoła lękom, które ukrywają się za zbyt miłym zachowaniem. Na koniec Ania odkrywa, że kiedy chroni siebie, nie tylko zachowuje się przyjaźnie, ale wszyscy, włącznie z nią, czują się lepiej.


Bridget Swinney
Zdrowe jedzenie dla zdrowych dzieci. Praktyczny przewodnik po żywieniu twojego dziecka

Mniejsza aktywność fizyczna, wysokokaloryczna dieta, presja rówieśników i wszechobecnych reklam "śmieciowego jedzenia" i fast foodów stanowią niemałe wyzwanie dla rodziców, którym leży na sercu jakość tego, co jedzą ich dzieci. W sukurs przychodzi im autorka Zdrowego jedzenia. Bridget Swinney jest specjalistką dietetykiem, a równocześnie matką, dlatego jej książka jest w całym tego słowa znaczeniu poradnikiem praktycznym.Nawyki żywieniowe a zdrowie, kształtowanie nawyków żywieniowych, alergie i nietolerancje pokarmowe, dieta wegetariańska- to tylko niektóre problemy, jakie porusza autorka. Całość uzupełniona ciekawymi przepisami, każdy opatrzony informacją o wartości energetycznej


Bernard Golden
Zdrowy gniewJak pomagać dzieciom i nastolatkom w radzeniu sobie z gniewem

To kompletny podręcznik dla rodziców, który pomoże im zrozumieć, że gniew jest nie tylko zjawiskiem normalnym, lecz może mieć istotne znaczenie dla zdrowego rozwoju dziecka. Autor wskazuje, jak radzić sobie z wybuchami złości dziecka, jak zapobiegać eskalacji gniewu, jak nagradzać pożądane zachowania oraz poznać, czy dziecko potrzebuje fachowej pomocy.


Sylvie Chermet - Carroy
Zrozum rysunki dziecka

Każde dziecko rysuje, uczy się, odkrywa samo siebie i eksperymentuje przez rysunek wszystkie życiowe kwestie. Sprawdza się i buduje własne "ja". Przez akt graficzny wyraża własny świat emocjonalny. Rysunek sam w sobie stanowi cały wszechświat, który ewoluuje, w miarę jak dziecko nabiera świadomości i się zmienia. Odnajdujemy w nim ukryte pytania, radości, lęki, miłość i strach. Dziecku brakuje słów, by wyrazić to, co czuje. Rysunek przemawia w sposób swobodny i dogłębny za pośrednictwem wielkich symboli, takich jak słońce, woda, drzewo czy dom. Dlatego tak bardzo ważna jest reakcja na rysunek. W rzeczywistości bowiem, ofiarowując obrazek, dziecko przekazuje nam przesłanie, oddaje s


Lisa Miller, Louise Emanuel
Zrozum swojego malucha

Niniejsza książka umożliwia wgląd w emocjonalny świat dziecka w okresie jego drugiego i trzeciego roku życia. Co sprawia, że "okropne dwulatki" właśnie tak się zachowują? Skąd rodzice mają wiedzieć, czy ich pociecha jest już gotowa, aby pozostawić ją pod opieką innych osób? Lisa Miller prowadzi czytelników przez kolejne etapy rozwoju dwulatka, udzielając cennych wskazówek dotyczących radzenia sobie z "małym tyranem", niezwykłej roli zabawek czy rozwoju zdolności językowych i komunikacji niewerbalnej. Opisuje sposoby pomagania dziecku w wyrażaniu i łagodzeniu trudnego uczucia zazdrości oraz przygotowywania malca do zaakceptowania młodszego rodzeństwa i nawiązania pierwszych przyjaźni.Co spraw


Sophie Boswell , Sarah Gustavus Jones
Zrozum swojego niemowlaka

Niniejsza książka umożliwia wgląd w emocjonalny świat dziecka w okresie od jego urodzin do drugiego roku. Zamiast dawania rad, pobudza do myślenia na temat tego, co dziecko czuje i jak reaguje. Podaje przykłady rzeczywistych interakcji zachodzących między rodzicami i ich dziećmi. Główny pogląd reprezentowany przez autorki książki jest taki, że dziecko nie może być zrozumiane bez uwzględnienia kontaktów z otoczeniem. Między dzieckiem a jego bezpośrednim opiekunem zachodzą skomplikowane relacje. Obserwacja intensywnych uczuć, które dziecko okazuje i wywołuje u dorosłych, buduje bogatszy i bardziej plastyczny obraz tego, co dzieje się wewnątrz umysłu dziecka. Każde dziecko, z jego własnymi, sil


Corinne Aves
Zrozum swojego przedszkolaka

Przed jakimi wyzwaniami stają przedszkolaki zdobywające nowe zdolności i doświadczające nowych sytuacji międzyludzkich? Jak zmienia się ich postrzeganie świata? Jak możemy ich wspierać w drodze ku większej niezależności?Niniejsza książka zawiera wiele przydatnych informacji dla rodziców, nauczycieli i opiekunów, pomagając im w relacjach z dziećmi na tym wymagającym etapie rozwoju. Poruszając szeroki zakres zagadnień, od rywalizacji między rodzeństwem lub uczniami, do lęków towarzyszących malcom podczas nawiązywania przyjaźni, Corinne Aves uczy czytelników, w jaki sposób wspomagać rozwój dziecka i wspierać je w radzeniu sobie ze zmieniającymi się oczekiwaniami odnośnie jego zachowania. Omawia


Jo Douglas
Zrozumieć przedszkolaka

Znakomity poradnik i zarazem przewodnik psychologiczny dla rodziców dzieci w wieku przedszkolnym. Jak je zrozumieć i umiejętnie wychować? Jak być stanowczym i wymagającym, nie czując się zagubionym i nie mając poczucia winy? Jak powiedzieć dziecku "nie", by nie stracić jego miłości, a jednocześnie nauczyć czegoś ważnego? Co robić w konkretnych sytuacjach - gdy dziecko nie chce jeść, iść spać, zadaje niekończące się pytania itd. Mądra lekcja świadomego i rozważnego rodzicielstwa.


Kevin Steede
10 błędów popełnianych przez dobrych rodziców

Mimo że rodzice pragną jak najlepiej wychować swoje dzieci, czasem popełniają poważne błędy wychowawcze. Autor w bardzo przystępny sposób opisuje metody radzenia sobie w trudnych sytuacjach związanych z rodzicielstwem i pisze o o prawach najważniejszych: jak kochać dzieci takimi, jakie są; w jaki sposób ustrzec się przed realizowaniem poprzez nie własnych marzeń; jak rozmawiać i słuchać; w jaki sposób mądrze zaprzyjaźnić się z własnym dzieckiem, nie tracąc autorytetu rodzica. Dzięki przykładowym dialogom i opisanym sytuacjom ma się wrażenie, iż autor pisze do nas i o nas. Lektura książki przekonuje , że możemy być wspaniałymi rodzicami.


Shmuley Boteach
10 rozmów które każdy powinien przeprowadzić ze swoim dzieckiem

Celem rodziców jest zawsze wychowanie swoich dzieci na ludzi dobrych i wartościowych, przekazanie potomstwu tego, co w życiu najważniejsze i wartości, które mogą je w życiu prowadzić. Jak jednak rozmawiać z dziećmi? Jakie tematy poruszyć? Jak działać, by uniknąć sytuacji, w której dziecko dorasta, a my tracimy z nim kontakt...Shmuley Boteach sugeruje czytelnikom przeprowadzenie ze swoimi dziećmi istotnych rozmów, które obejmują takie tematy, jak: troska o dzieciństwo; rozwijanie ciekawości intelektualnej; wiedza, kim się jest i kim chce się zostać; nauka wybaczania; uświadamianie znaczenia rodziny i tradycji; nieustraszoność i dzielność. Jako ojciec ośmiorga dzieci, autor posiada bogate dośw


Elizabeth Hartley-Brewer
100 porad jak wychować szczęśliwą i pewną siebie dziewczynkę

Pewna siebie córka to marzenie każdego rodzica. Pewność siebie to przepustka do szczęśliwszego i pełniejszego życia oraz gwarancja sukcesów na polu nauki, zabawy, miłości i komunikacji międzyludzkiej.Poziom pewności siebie zmienia się na różnych etapach życia dziewczynki. Rodzice mogą pomóc swojemu dziecku, jeśli zrozumieją, kiedy należy się spodziewać trudniejszych okresów. W tym praktycznym i mądrym poradniku Elizabeth Hartley-Brewer pokazuje rodzicom, jak:zrozumieć wyzwania i możliwości stojące przed dziewczynkami w dzisiejszym świecie;pomagać dziewczynkom rozwijać wewnętrzną siłę niezbędną do radzenia sobie z wymaganiami w szkole, życiu towarzyskim i społecznym; panować nad zachowaniem d


Elizabeth Hartley-Brewer
100 porad jak wychować szczęśliwego i pewnego siebie chłopca

Pewny siebie syn to marzenie każdego rodzica. Pewność siebie to przepustka do szczęśliwszego i pełniejszego życia oraz gwarancja sukcesów na polu nauki, zabawy, miłości i komunikacji międzyludzkiej.Poziom pewności siebie zmienia się na różnych etapach życia chłopca. Rodzice mogą pomóc swojemu dziecku, jeśli zrozumieją, kiedy należy się spodziewać trudniejszych okresów. W tym praktycznym i mądrym poradniku Elizabeth Hartley-Brewer pokazuje rodzicom, jak:zrozumieć wyzwania i możliwości stojące przed chłopcami w dzisiejszym świecie;pomagać chłopcom rozwijać wewnętrzną siłę niezbędną do radzenia sobie z presją grupy rówieśniczej;panować nad zachowaniem chłopców w sposób rozwijający w nich pewno


Marta Maruszczak
101 rad dla rodziców niemowlaka

Mama, tata i niemowlę - oto troje debiutantów. Właśnie zostali obsadzeni w nowych rolach i muszą sobie jakoś radzić. Rodzice - z opieką nad maleństwem, którego jeszcze nie rozumieją. Niemowlę - z niewprawnymi, niepewnymi w swoich poczynaniach, rodzicami. 101 pytań postawionych w tej książce zostało starannie wybranych spośród tysięcy, jakie mogłoby zadać wam wasze maleństwo, gdyby już umiało mówić. Odpowiedzi pomogą wam poznać potrzeby niemowlęcia i trafnie odczytywać to, co chce zakomunikować. Dzięki temu początki rodzicielstwa staną się łatwiejsze, a dziecko będzie czuć się kochane, bezpieczne, zadbane - po prostu szczęśliwe!


Gabriele Hermanns
33 odprężające opowiadania dla dzieci

Dzieci potrzebują w swoim aktywnym życiu świadomych faz odprężenia. Opowiadania zamieszczone w tej książce zawierają elementy treningu autogenicznego i są prostą metodą odprężającą, która w krótkim czasie poprawia samopoczucie dzieci i przywraca im wewnętrzną równowagę. Z łatwością można je wykorzystać w przedszkolu jako pomoc w zaśnięciu czy uspokojeniu po ekscytujących zabawach. Również w pierwszych latach nauki w szkole te krótkie teksty mogą pomagać dzieciom w koncentracji i odpoczynku między zajęciami. Różnorodność tematów sprawia, że są one nie tylko okazją do odprężenia, ale także do przeżycia w ciekawy sposób ważnych wydarzeń w ciągu roku.Gabriele Hermanns, ur. 1964, mieszka w Wegber


Sheila Ellison, Judith Gray
365 dni twórczej zabawy dla dzieci dwuletnich i starszych

Współautorki przeznaczonych dla rodziców i cieszących się szerokim uznaniem poradników z serii "365" tym razem zebrały pomysły na wesołe, a jednocześnie twórcze gry i zabawy z małymi dziećmi. Ambicją autorek jest przy tym nie tylko zgromadzenie możliwie bogatego zbioru zabaw, lecz także dobranie ich pod kątem pożytków dla późniejszego życia psychicznego dziecka i dla zacieśniania więzi rodzinnej. Proponowane scenariusze podzielono na 13 kategorii: twórczość artystyczną, budownictwo, sprawności praktyczne, taniec, edukację, środowisko, jedzenie i gotowanie, gry, uprawę roślin, udawanie, muzykę, przyrodę. Wszystkie zabawy zostały przez autorki przetestowane z ich własnymi dziećmi, których każd


Sheila Ellison, Susan Ferdinandi
365 dni z kochanym maleństwem. Jak bawić się, rozwijać i poznawać świat razem z dziećmi od noworodka do dwulatka

Pierwszy na polskim rynku poradnik dla rodziców z serii "365", cieszącej się w Ameryce wielkim powodzeniem dzięki swojej lekkiej, niekonwencjonalnej i przystępnej formie. Autorki pokazują, jak odkryć niezwykłość najzwyklejszych chwil spędzanych razem z naszą pociechą. Konkretne pomysły pozwalają pełniej zrozumieć wagę codziennych zdarzeń dla rozwoju dziecka, bliżej towarzyszyć mu w poznawaniu świata i głębiej przeżywać radość tych wspólnych doświadczeń. 365 dni z kochanym maleństwem jest prostym i praktycznym poradnikiem na pierwsze dni, miesiące i lata rodzicielstwa.


Sheila Ellison, Barbara Ann Barnett
365 pomysłów jak wychować wspaniałe dzieci

Kolejny, trzeci już poradnik z serii "365" służy pomocą rodzicom, którzy pragną jak najpełniej, dla obopólnego dobra, dzielić się z dziećmi tym, co uważają za wartościowe. Zebrane tutaj praktyczne wskazówki i niebanalne pomysły pomogą dzieciom wzbogacić wiedzę o świecie, zdobyć ważne umiejętności życiowe, kształtować charakter i radzić sobie w trudnych sytuacjach. Rodzicom zaś podpowiedzą, co powinni wiedzieć o samych sobie, jak wyrażać uczucia, jak uczyć dzieci relacji z innymi, dbać o najlepsze cechy ich charakteru, jak pielęgnować stosunki rodzinne i dzielić radości. Aby wychować szczęśliwe dzieci - przekonują autorki na podstawie własnych doświadczeń zawodowych i osobistych - nie trzeba


Stanley Shapiro, Karen i Richard Skinulis
50 sposobów jak radzić sobie z dziećmi w trudnych sytuacjach

Skrócony opis      Dzieci dostarczają wiele radości, ale choć starasz się ze wszystkich sił, Twoje działania często przynoszą efekt przeciwny do zamierzonego. Z jednej strony chcesz wpoić dziecku podstawowe zasady, z drugiej - boisz się, że nadmierna kontrola odbierze mu spontaniczność i radość życia. Być może nie zdajesz sobie sprawy z tego, że wiekszość problemów wychowawczych pojawia się w określonych sytuacjach. Autorzy książki, doświadczeni terapeuci, wyszczególnili pięćdziesiąt typowych sytuacji wychowawczych, które zazwyczaj stają się zarzewiem konfliktu albo sprawiają, że czujesz się bezradny. W przystępny, krótki i dowcipny sposób podsuwają mądre, proste roz


Heike Baum
A ja wcale nie oszukuję! O kłamstwie i prawdzie

Co zrobić, kiedy przyłapiemy dzieci na kłamstwie?Co kryje się za ciągłym zmyślaniem? Jak dzieci mogą się nauczyć odróżniania "dobrych" i "złych" tajemnic i zwierzania się z nich zaufanej, dorosłej osobie? W jaki sposób można przyznawać się do własnych błędów i niepowodzeń?Pouczające, urozmaicone i proste do zrealizowania propozycje zawarte w tej książce pomogą dzieciom w wieku od 3 do 7 lat w odważnym mówieniu prawdy. Dzięki wiadomościom z części informacyjnej dorosłym łatwiej będzie zauważyć duchowe trudności dzieci, które często kłamią, a także znaleźć konstruktywne sposoby radzenia sobie z problemem oszukiwania.


Thomas Gruner
Aby dzieci były silne i szczęśliwe

Każdy rodzic marzy, by jego dziecko było szczęśliwe i radosne. Jak jednak wychować młodego człowieka na odpowiedzialną i mądrą osobę? Jak być jego przyjacielem, pozostając rozsądnym opiekunem i nie pozbawiając go beztroskiego czasu dorastania? Niniejsza publikacja ułatwia trud wychowania. Jej autor jest znanym psychologiem zajmującym się zagadnieniami pedagogicznymi w szerokim kontekście kulturowym. Postrzegając dzieci jako pełnoprawnych członków społeczeństwa, podsuwa praktyczne sposoby na zaspokojenie ich potrzeb, by były silne wiarą w siebie i odważnie szły w przyszłość.


Jan-Uwe Rogge
Agresja a wychowanie. Czy dzieci mają prawo do agresji?

Poczucie własnej wartości jest podstawą umiejętności rozwiązywania konfliktów i radzenia sobie z frustracją. Kto akceptuje siebie jako człowieka, ma wsparcie i wskazaną drogę, ten radzi sobie w sposób konstruktywny z konfliktami, szanuje i respektuje w sporze innych, przestrzega zasad, uczy się radzić sobie z agresją i nie udaje, że jej nie ma. Jednocześnie stara się ją pohamować lub ograniczyć. Nie tłumi jej jednak w sobie i nie przenosi na przedmioty czy drugiego człowieka. Jak to zrobić? Autor niniejszej książki nie tworzy nowych teorii pedagogicznych, ale proponuje kilka takich właśnie ścieżek, które z pewnością pomogą odnaleźć się w gąszczu problemów związanych z tematem: "Agresja


Edwige Antier
Agresja u dziecka i nastolatkaJak żyć z dzieckiem od urodzenia do okresu dojrzewania?

Silni świadomością, że ich niemowlę "jest osobą" i że wychowywanie go jest jedną z najpiękniejszych przygód ich życia, rodzice czują się dziś bezradni wobec agresji swojego dziecka. A tymczasem agresja jest przede wszystkim energią, siłą - ani dobrą, ani złą - nieodzowną w rozwoju dziecka. Pozostaje tylko zrozumieć, w jaki sposób nadać jej pozytywny kierunek i uczynić ją atutem. Edvige Antier pomaga nam rozpoznać jej specyficzne objawy od narodzin do okresu dojrzewania i tłumaczy, jak należy na nie odpowiedzieć. Książka ta, wzbogacona o przykłady i świadectwa, pomaga rodzicom pozbyć się poczucia winy i zachęca ich do budowania wraz ze swoimi dziećmi bardziej pogodnej przyszłości.


Gabriele Haug - Schnabel
Agresja w przedszkoluPoradnik dla rodziców i wychowawców

Agresja i radzenie sobie z nią należy do codziennej pracy wychowawców. Każdego dnia są oni na nowo zmuszani do odróżniania przejawów zdrowej, społecznie znośnej agresji, traktowanej w kategoriach "normalnych zachowań", oraz agresji przybierającej formy patologiczne.Książka przedstawia najnowsze teorie na temat dziecięcej agresji, a także wyjaśnia to zjawisko na podstawie licznych przykładów, wziętych z przedszkolnego zycia. Autorka obrazowo prezentuje, dlaczego tak ważne jest, aby dzieci nauczyły się radzić sobie z agresją oraz w jaki sposób dorośli mogą je w tym skutecznie wspierać. Wychowawcom i rodzicom przedstawia różne propozycje rozwiązań i alternatywne sposoby postępowania,


Ross Campbell
Aktywne wychowanie

Jak pozytywnie wpływać na rozwój emocjonalny i społeczny dziecka? Dziecko potrzebuje troskliwej opieki. Nie wystarczy jednak darzyć je ciepłymi uczuciami. Nie wystarczy również w dojrzały sposób komunikować mu, że je kochamy. Aby przekazać miłość w taki sposób, by dotarła do serca dziecka, musimy kochać je na jego warunkach, aktywnie i jednoznacznie wyrażając uczucia. Takie świadectwo miłości ma dla dziecka znacznie większą wartość niż słowa pełne zapewnień. Codziennie trzeba się posługiwać właściwymi środkami wyrazu, jeśli bowiem nasze słowa będą harmonizowały z czynami, emocjonalny zbiornik dziecka wypełni się po brzegi, stwarzając mu warunki do dynamicznego rozwoju we wszystkich dziedzin


Heike Baum
Ale ja nie chcę! O radzeniu sobie z frustracją, zniecierpliwieniem i przekorą

Co zrobić, kiedy dzieci chcą, aby wszystko działo się zawsze zgodnie z ich wolą? Ile ograniczeń nakładanych na maluchy jest sensownych, a ile zbędnych? W jaki sposób dorośli w trudnych sytuacjach mogą zachować spokój? Celem tego poradnika przeznaczonego dla rodziców i wychowawców jest pokazanie, jak dzieci w wieku od 3 do 7 lat mogą radzić sobie z rozczarowaniami i frustrującymi przeżyciami. Książka zawiera przykłady wzięte prosto z życia oraz łatwe do zrealizowania zabawy i pomysły. Przedstawia, w jaki sposób dorośli mogą towarzyszyć dzieciom w "odkrywaniu świata" oraz pomagać im w rozwijaniu cierpliwości i pewności siebie.Heike Baum - urodzona w 1963 roku. Jest pedagogiem zabawy


Ursel Geisler, Hanne Viehoff
Ania się nudzii inne opowiadania dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat

Spis treści: Wprowadzenie Kilka wskazówek metodycznych Spis pojęć Księżniczka Cytronatka Ania - Nudziara Olbrzym Kamieniogryz Natalia, ta 'nowa' Dwóch przyjacół na całe życie O księżniczce, która nie mogła urosnąć Oociągalska Paulina Dziura w murze Zarozumiały kogut (według tureckiej bajki) Świnka - Czyścioszek mówi 'nie' Piłka w niebieskie plamy O chłopcu, który potrafił zatrzymać czas Jaśmin ze srebrnym fletem Michał 'beze mnie' O dziewczynce ze szklanymi stopami 'Ona przecież z nami nie rozmawia!' Pierwszy dzień Pamiętnik Marcina Jak tygrys! Próba odwagi Tomka. Bardzo krótka historyjka o bardzo długim zakończeniu Anna - Kujon Radość Laury Tygrys - Małgosia O chłopcu, który chci


Katarzyna Krajewska, Joanna Skorupa
AnimaloterapiaProgram Przedszkolnego Klubu Animals Cztery łapy

Prezentowany program powstał w przedszkolu integracyjnym przy współpracy z Fundacją „Ama Canem”. Jest to innowacyjna forma działalności przedszkolnej, wykorzystująca psy do celów edukacyjnych. Istotą programu jest nauka bezpiecznego kontaktu dziecka ze zwierzęciem, otwarcie dzieci na nowe doświadczenia, nauczenie szacunku do zwierząt. Ważnym elementem programu są działania, które mają na celu wykorzystanie potencjału dzieci oraz usprawnienie ich funkcji motorycznych. Program obejmuje także współpracę z rodzicami. Wielkim sukcesem tego programu jest udział przedszkolaków w różnego rodzaju imprezach i spotkaniach, które pełnia funkcje społeczno-edukacyjne. Polecamy tą książkę wszys


Sylviane Bonnot-Matheron
Apetyt u dzieckaJak sobie radzić z dzieckiem w wieku 0-7 lat?

Czas posiłku to dla wielu rodziców mających małe dzieci czas walki i próby sił. Nowe zabawki, prośby, groźby, a nawet szantaż — to tylko niektóre metody, stosowane po to, aby skłonić dziecko do jedzenia. Tymczasem każdy maluch może jeść samodzielnie, i to tyle, ile jest potrzebne dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Sylviane Bonnot-Mathron podkreśla, iż apetyt u najmłodszych nie jest powodowany tylko zwykłą potrzebą fizjologiczną. Apetyt dzieci w dużej mierze zależy od atmosfery w rodzinie, od relacji emocjonalnych z osobami, które są dla nich ważne. Niniejsza książka zawiera praktyczne i proste do zastosowania w każdym domu metody kształtowania u dziecka apetytu. Autorka daje odp


Rita Gay
Autonomia dziecka a wychowanie

Na polu wychowawczym termin "autonomia" został tak doprecyzowany, że stawanie się osobą samodzielną i korzystanie z samodzielności nie może oznaczać nic innego, jak dorastanie wśród ludzi i odkrywanie podobieństwi różnic. Jest to szczególnie ważne w czasach, gdy zanika publiczny i kolektywny charakter wychowania, gdy zapominanie o nim sprawia, że korzyści, jakie można osiągnąć poprzez porady, wyjaśnianie czy indywidualne wskazówki, stają się bardzo nietrwałe. Rodzina coraz częściej musi stawiać czoła problemom wynikającym z jej przynależności do systemu społecznego, dlatego niezwykle ważne staje się uczenie, jak być aktywnym w porozumiewaniu się oraz jak współpracować z innymi bez wykorzysty


Braun Daniela
Badanie i odkrywanie świata z dziećmi

Opis      Przedstawione w niniejszej książeczce pomysły i propozycje nauki, poprzez odkrywanie i badanie świata, dają dzieciom możliwość samodzielnego zdobywania wiedzy w zabawie i eksperymentach oraz wspierają je w zbieraniu nowych doświadczeń. Są bodźcami dla dziecięcych działań, prób i wypraw odkrywczych oraz dodają odwagi do samodzielnych badań i wynalazczości. Budzą one ciekawość dla fenomenów przyrody oraz przybliżają je, ilustrując w różnorodny sposób. Spis treści Słowo wstępne "Ręką, sercem i głową" - aspekty wspierania u dzieci kreatywnych procesów nauki "Kto pyta, nie błądzi" - przyswajanie rzeczywistości życia oraz wiedza dizeci "Wypróbujmy to razem


Brigitta Schieder
Bajki dodają odwagi

W ludowych opowiadaniach odnajdujemy bezcenny skarb, jakim są doświadczenia zawodowe niezliczonych pokoleń. One wszystkie opowiadają nie tylko o tym, że można żyć i być szczęśliwym w trudnych warunkach, lecz także wskazują na wewnętrzną postawę, dzięki której mozemy znaleźć i kroczyć ścieżką prowadzącą ku spełnieniu. To zależy tylko od nas, czy przyjmiemy powierzony skarb i czy ofiarujemy go dzieciom. Poprzez identyfikację z decyzjami i mądrym, stosownym działaniem w bajkach, wzmacniamy własną odwagę, by stawić czoła napotkanym trudnościom.


Gerlinde Ortner
Bajki na dobry sen. Poradnik dla rodziców dzieci od 3 do 9 lat

Zbiór bajek terapeutycznych do wspólnego czytania i omawiania przez rodziców i dzieci od trzech do dziewięciu lat. Doskonały sposób na rozwiązanie wielu problemów dziecka i wzmocnienie więzi. Te bajki pomagają przezwyciężyć najróżniejsze lęki i obawy, np. przed rówieśnikami czy przed... dentystą, i wzmacniają poczucie własnej wartości. Dzięki nim dziecko łatwiej zrozumie nawet tak trudne kwestie jak rozwód rodziców.


Maria Molicka
Bajki terapeutyczne

Konwencja bajki, konstruująca świat na poły realny, na poły fantastyczny, tworzy najbliższą rozumieniu dziecka rzeczywistość. Pozwala nie tylko zapoznać się i oswoić z sytuacjami budzącymi niepokój (rozstanie z rodzicami, ciemność, kompromitacja, śmierć, hospitalizacja), ale i znaleźć cudowne rozwiązanie nękających problemów, skłaniając dziecko do szukania skutecznych sposobów radzenia sobie z własnymi trudnościami. Rodzice, terapeuci i wychowawcy zaznajomieni ze stosowanymi w bajkach technikami psychologicznymi z powodzeniem będą mogli wykorzystywać je we własnych fabułach terapeutycznych mających na celu uodpornienie dziecka przed lękiem lub znaczne zmniejszenie jego porażającego oddziaływ


Maria Molicka
Bajki terapeutyczne (pakiet 4 CD)

Jeśli chcesz pomóc dziecku w przezwyciężaniu lęku, gdy boi się przedszkola, szpitala, porzucenia, kompromitacji, gdy ciężko przeżywa konflikty w rodzinie lub pierwszy raz zetknęło się ze śmiercią, słuchaj z nim bajek terapeutycznych. Bajki pochodzą z dwóch części wydań książkowych autorki.Czas nagrania: 4 godziny 57 minut


Maria Molicka
Bajki terapeutyczne. Część 2

Zwyczaj opowiadania dzieciom bajek ma swoje początki w odległej przeszłości. Bajka dla dzieci, podobnie jak wiele innych odkryć i doświadczeń gromadzonych przez ludzkość od zarania dziejów, należy do skarbnicy naturalnych "środków terapeutycznych" - na tę właściwość bajki zwróciła uwagę Maria Molicka, psycholog od lat pracujący z dziećmi i badający zakamarki psychiki dziecka. Dzieci często nie potrafią mówić o swoich problemach i lękach. Nie rozumieją swoich uczuć i reakcji, a więc nie mogą prosić o pomoc w ich wyjaśnieniu. To my, dorośli, obserwując dziecko, bawiąc się czy rozmawiając z nim, możemy dowiedzieć się, co budzi jego przerażenie lub wyzwala niepewność. Metoda kontaktu z


Doris Brett
Bajki, które leczą. Część 2

"Bajki, które leczą. Część 2" jest skierowana do rodziców, którzy chcą pomóc swoim dzieciom w rozwiązywaniu nurtujących je problemów. Autorka adresuje ją szczególnie do tych rodziców, którzy pragną pomóc swoim dzieciom przezwyciężyć różnorodne problemy. Doriss Brett tworzy opowiadania dotyczące m.in. lęku przed ciemnością, moczenia nocnego, nieśmiałości które same w sobie stanowią prostą, skuteczną, a co najważniejsze, domową technikę terapii dzieci. Terapeutami są w tym wypadku rodzice, którzy mogą nie tylko przeczytać swoim pociechom przykładowe opowiadanie o Ani, lecz również na podstawie książki nauczyć się zasad tej techniki terapeutycznej, dostosowywania jej do potrzeb wł


Maria Molicka
Bajkoterapia

Książka ukazuje genezę dziecięcych lęków oraz uczy, jak najefektowniej korzystać z bajkoterapii. W dobie komputerów i telewizji nie sposób dostrzec, jaką szansą jest dla rodziców i terapeutów kontakt z dzieckiem poprzez książkę, która buduje zaufanie, zrozumienie i poczucie bezpieczeństwa.


Wojciech Kołyszko
Bawian, Cudanna i pułapki zazdrości

Bajka terapeutyczna o zazdrości! Jak pomóc dziecku zrozumieć uczucie zazdrości? Jak mądrze towarzyszyć mu w trudnych chwilach?Seria książeczek o uczuciach pokazuje, że nie jesteśmy bezradni. Możemy wspomóc się: - bajką - tym razem o zazdrości - która pozwala dziecku utożsamić się z bohaterami i wraz z nimi przeżywać emocje, - "instrukcją obsługi zazdrości", która uczy, co robić, kiedy się ona pojawia.


Aleksandra Godlewska
Będziesz mieć braciszka lub siostrzyczkę. Trudne rozmowy z dzieckiem

Decyzja o powiększeniu rodziny zawsze burzy dotychczasową harmonię. Starsze dziecko, jeśli go na tę zmianę odpowiednio nie przygotujemy, może poczuć się odtrącone i niekochane.Autorka, mama sześciorga dzieci i psycholożka podpowiada:kiedy i w jaki sposób powiedzieć dziecku, że będzie mieć siostrzyczkę lub braciszka,jak rozmawiać ze starszym dzieckiem i w jaki sposób postępować, aby między rodzeństwem zamiast rywalizacji nawiązało się porozumienie.Książka rekomendowana dla rodziców dzieci w wieku 3-7 lat.


Joanna Tkacz
Bliźnięta - i co dalej?

Krótki, ale praktyczny poradnik dla przyszłych rodziców bliźniąt oparty na doświadczeniach dwóch lat z bliźniakami, setkach nieprzespanych nocy i milionach zmienionych pieluszek.


Barbara Cain
Chyba jestem nieśmiały

Ta pogodna opowieść pokaże dzieciom, że nieśmiałość nie musi przeszkadzać i uniemożliwiać im zawieranie przyjaźni i dobrą zabawę. Staś jest nieśmiały… zbyt nieśmiały, by rozmawiać z panem Górskim, z którym kiedyś obserwowali razem ptaki, czy z miłym panem Koleckim, sprzedawcą lodów. Ale pewnego dnia, kiedy gubi się ukochany piesek Stasia, Wigorek, chłopiec zapomina o swojej nieśmiałości i myśli tylko o tym, by znaleźć ukochanego zwierzaka. I nagle okazuje się, że potrafi rozmawiać ze wszystkimi!Książeczka ta zawiera także część dla rodziców, w której znajdą oni wiele praktycznych wskazówek, jak pomagać dziecku w rozwijaniu umiejętności społecznych i nabieraniu pewności siebie.


Paul C. Holinger, Kalia Doner
Co mówią dzieci, zanim nauczą się mówićDziewięć sygnałów używanych przez dzieci do wyrażania uczuć

Paul C. Holinger jest profesorem psychiatrii i psychoanalitykiem, który przez ostatnie 25 lat pracował z dziećmi i dorosłymi.Kalia Doner jest autorką i współautorką 25 książek popularnonaukowych.Ileż to razy trzymając płaczące niemowlę w ramionach, myślisz: "Proszę cię, powiedz, o co ci chodzi". A ono płacze nadal. Nie odpowiada? Wręcz przeciwnie, twoje dziecko przekazuje ci sygnały, które ty musisz nauczyć się odczytywać.Każde dziecko przychodzi na świat ze zdolnością do wyrażania uczuć i reakcji za pomocą przedwerbalnego języka, który składa się z dziewięciu sygnałów. Są to: zainteresowanie, radość, zaskoczenie, niezadowolenie, złość, strach, wstyd, wstręt, obrzydzenie. Komunikują one reak


Paweł Zawitkowski
Co nieco o rozwoju dziecka (książka + DVD)Jak zostać szczęśliwymi rodzicami szczęśliwego maleństwa

"Co nieco o rozwoju dziecka" to pierwsza w Polsce publikacja dla młodych rodziców w formie 3-godzinnego filmowego instruktażu DVD oraz bogato ilustrowanej książki o rozwoju i pielęgnacji niemowląt.Jak zostać szczęśliwymi rodzicami szczęśliwego maleństwa? Z 3-godzinnym filmowym instruktażem DVD i książką pozbędziesz się lęków, rozwiejesz wątpliwości. Przekonasz się, że codzienna pielęgnacja małego dziecka może być prawdziwą przyjemnością. Dowiesz się, czego możesz spodziewać się w rozwoju swojej pociechy w pierwszym roku jej życia. "Większość z nas, rodziców, z pewnością zna uczucia stresu, niepewności, pośpiechu, które towarzyszą wykonywaniu z pozoru najprostszych czynności pr


Lise Eliot
Co tam się dzieje? Jak rozwija się mózg i umysł w pierwszych pięciu latach życia

Książka ta jest owocem własnych odkryć autorki, która połączyła w niej pasję naukowca neurobiologa z ciekawością i troskliwością matki, zainteresowanej rozwojem dziecka niemal od chwili poczęcia. Jest to swego rodzaju naukowa odyseja, podczas której Lise Eliot starała się odtworzyć i nakreślić sposób, w jaki formuje się mózg dziecka oraz konsekwencje tego dla każdej z pojawiających się zdolności umysłowych. Zamieszczone tu informacje są szczegółowe, ale zrozumiałe dla czytelnika bez przygotowania naukowego.


Martin Herbert
Co wolno dziecku? Rozsądne ustalanie granic

Wszystkie dzieci sprawiają kłopoty wychowawcze. Nieumiejętnie je karząc lub zbytnio im pobłażając, popełniamy błąd. Książka ta uczy, jak ustanawiać jasne granice w relacjach z dziećmi, asertywnie wskazywać im właściwe postępowanie oraz uczyć odpowiedzialności, wyciągając konsekwencje z ich postaw.Martin Herbert - profesor, zajmuje się psychologią kliniczną i społeczną na Uniwersytecie w Exter, jest konsultantem w Exter Health Authority oraz członkiem The Brithish Psychological Society. Od lat zajmuje się problematyką rozwoju dzieci i ich relacji w rodzinie.


Heike Baum
Czy babcia jest w niebie?

Co robić, kiedy dzieci po raz pierwszy spotykają się ze śmiercią?W jaki sposób możemy pomóc dzieciom w pokonywaniu ich lęków? Jak odpowiedzieć na pytania, na które często sami nie znamy odpowiedzi? Na ile możemy towarzyszyć dzieciom w ich smutku??atwe w realizacji, bliskie codzienności pomysły przedstawione w tym poradniku pomogą dzieciom w wieku od trzech do siedmiu lat w radzeniu sobie zarówno z małymi, codziennymi rozstaniami, jak i z tymi ostatecznymi, najtrudniejszymi w życiu. Część informacyjna wyjaśnia, dlaczego dzieci przeżywają smutek inaczej niż dorośli, oraz podpowiada, jak rodzice i wychowawcy mogą im pomóc w chwilach przygnębienia.


Andrea Braun
Czy dzieci muszą mieć wszystko? Drogi wyjścia ze spirali konsumpcjiPoradnik dla rodziców i wychowawców

To jest cool! Chcę to, co mają wszyscy! Któż nie zna tych wymagań dzieci! Rodzice są często w kłopocie, ponieważ nie mogą spełnić wszystkich oczekiwań swoich pociech oraz nie potrafią zdecydowanie powiedzień "nie". Na podstawie wielu przykładów Andrea Braun omawia sferę konsumpcji, która naznacza życie każdej współczesnej rodziny. Przy czym stoi na stanowisku, że wobec zalewu rzeczy i nacisku reklam konieczne jest wychowywanie do konsumpcji całego społeczeństwa. Autorka daje praktyczne wskazówki, w jaki sposób rodzice przyzwyczajeni do rozpieszczania swoich pociech, mogą uniknąć zasypywania ich prezentami. Radzi też, jak należy uczyć je właściwego obchodzenia się z pieniędzmi i kor


Mirosława Kownacka
Czy możemy sobie zaufać? Trudne rozmowy z nastolatkiem

Jak w rozsądny sposób ustalać granice i jak bezpiecznie dla dziecka je poszerzać, jak skutecznie negocjować godziny powrotu do domu z imprez, ustalać zasady korzystania z Internetu i jak je potem wyegzekwować? Czy lepiej nadzorować odrabianie lekcji, sprawdzać smsy i e-maile, wpisy na czatach i forach internetowych, czy też uszanować tajemnicę korespondencji? Odpowiedzi na te pytania wcale nie są proste, bo świat, w jakim dorastają nasze dzieci, jest dziś inny niż ten, w którym sami dorastaliśmy.Autorka, zwolenniczka zasady "tyle wolności, ile odpowiedzialności", w praktyczny sposób i na konkretnych przykładach pokazuje, w jakich sytuacjach można poluzować cugle, a kiedy czujność i


Maria Adele Garavaglia
Czy silniejszy zawsze zwycięża? Historyjki terapeutyczneWielkie problemy naszych dzieci

Czasami bardzo trudno znaleźć sobie przyjaciół. Szymon, klasowy łobuz, jest codziennym koszmarem Dawida. W jaki sposób można uniknąć szturchańców, docinków i tego okropnego niepokoju przed lekcjami? Co robić? Uciec i ukryć się czy ostatecznie zmierzyć się z Szymonem?Historia opowiedziana w tej książce pokazuje, na czym polega przyjaźń, w jaki sposób przezwyciężać strach, dostrzec wartość w sobie i takie cechy, które mogą pomóc w walce z chuligaństwem w szkole.Seria Wielkie problemy naszych dzieci prezentuje historyjki terapeutyczne, służące zwerbalizowaniu problemu, a tym samym sprzyjające zrozumieniu lęków, obaw, niepowodzeń oraz pokazujące, jak należy sobie z nimi radzić. Serię kierujemy n


Armin Krenz
Czy wiatr śpi, kiedy nie wieje? Co się kryje za pytaniami dzieciPoradnik dla rodziców i wychowawców

Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym zadają jedno pytanie za drugim - w każdej sytuacji i w każdym momencie. Nam, dorosłym, nie zawsze jest łatwo od razu znaleźć pasującą i przekonywującą odpowiedź, przede wszystkim gdy to wiercenie dziury w brzuchu pytaniami nie ma końca.Armin Krenz - doświadczony pedagog, autor cieszących się uznaniem poradników - pokazuje na podstawie wielu przykładów, że za tą dociekliwością dzieci kryje się najczęściej głębszy problem: szukają wyjaśnienia tego, co je właśnie zajmuje, czego nie zrozumiały albo czego nie potrafią dobrze wyrazić. Jeśli rodzice, wychowawcy i nauczyciele będą w stanie rozpoznać znaczenie tych pytań, udzielą odpowiednich dla wieku d


Jose Collados Zorraquino
Depresja u dzieci i młodzieży

"Są dzieci, które są nieszczęśliwe, mówią mało o swoich sprawach, są bardzo nerwowe, efekty ich nauki są znikome, jedzą i śpią mało... Są to objawy depresji". Depresja jest dziś poważnym problemem: choruje na nią ponad 10% ludności i coraz częściej dotyka ona dzieci i młodzież. Przyczyną tego są zachowania rodziców (i dorosłych w ogóle), zdominowane przez żądzę supremacji i rywalizacji. Rodzice, którzy sami są przepracowani, programują czas swych pociech, nie licząc się z ich propozycjami, inicjatywami. Z drugiej strony szkoła - ze swoją obsesją na punkcie sukcesów w nauce - wywołuje strach przed porażką, który uważany jest za główną przyczynę wyobcowania i niektórych objawów depresji. Ponad


Mirosława Kownacka
Dlaczego dorośli kłamią? Trudne rozmowy z nastolatkiem

Młodzi ludzie są bardzo krytyczni wobec dorosłych, zwłaszcza rodziców i nauczycieli. W właściwy wiekowi bezkompromisowy sposób "rozliczają" opiekunów ze wszystkiego, z globalnym ociepleniem i brakiem sukcesów życiowych na miarę Billa Gatsa włącznie. Dla dorosłego, który sam nierzadko był wychowywany w bezwzględnym posłuszeństwie wobec starszych, jest to trudna i bolesna sytuacja, z którą nie zawsze umie sobie poradzić. Autorka, specjalistka w dziedzinie psychologii wychowawczej oraz trener warsztatu umiejętności psychospołecznych, podpowiada, jak rozmawiać z nastolatkiem o hipokryzji dorosłych, relacjach w domu i w szkole, stosunku do religii. Udziela konkretnych rad, w jaki sposób


Fulvia degl`Innocenti
Dlaczego tatuś krzyczy? Historyjki terapeutyczneWielkie problemy naszych dzieci

Andrzej ma cudownego tatę, bawi się z nim i bardzo go kocha. Jednak nagle w trakcie następuje zmiana: jakby obudził się w nim czarny człowieczek, który go odmienia, a Andrzeja napełnia strachem. Co zrobić w takiej sytuacji? Seria Wielkie problemy naszych dzieci prezentuje historyjki terapeutyczne, służące zwerbalizowaniu problemu, a tym samym sprzyjające zrozumieniu lęków, obaw, niepowodzeń oraz pokazujące, jak należy sobie z nimi radzić. Serię kierujemy nie tylko do dzieci, ale przede wszystkim do rodziców i nauczycieli. Pozwoli im ona wspierać dzieci i będzie pomocą pedagogiczną w nabywaniu umiejętności rozwiązywania różnych trudności oraz budowaniu relacji z innymi, a uczniów uwrażliwi na


Elżbieta Zubrzycka
Dobre i złe sekrety

W niezrozumiałych, niejasnych sytuacjach dzieci milczą. Boją się lub nie znajdują słów, by poprosić o pomoc. Niekiedy dochowywanie tajemnicy może być niebezpieczne. Mówić czy nie? O czym absolutnie nie wolno mówić, o czym wolno, a o czym wręcz należy? Jakie sekrety są niebezpieczne? Kiedy jest się skarżypytą? A kiedy mądrym, rozsądnym dzieckiem?Ta ślicznie zilustrowana książka dla dzieci odpowiada na te i wiele innych trudnych pytań. Pomaga w przełamaniu tabu milczenia pomiędzy dzieckiem a dorosłym. Szczególnie pomiędzy dziekiem, które potrzebuje pomocy i dorosłym, który może jej udzielić.Książka przeznaczona dla dzieci, ich Rodziców, Wychowawców i Nauczycieli. Wspólne czytanie i omawianie j


Jan-Uwe Rogge
Dojrzewanie czyli jak pozwolić odejść i pozostać wsparciem

Dojrzewanie jest trudnym czasem. Drzwi zatrzaskiwane z hukiem a rodzice uważani za głupców. Dojrzewanie jest żmudne i męczące dla wszystkich członków rodziny a nerwy często zawodzą. Często najbardziej cierpliwi rodzice są zdezorientowani, pełni zwątpienia w swoje metody wychowawcze. Ale walka na nerwy nie musi mieć miejsca, mówi Jan-Uwe Rogge. Z dojrzewaniem można sobie radzić też konstruktywnie. W tym okresie rodzice nie mogą kapitulować, lecz wręcz przeciwnie - kontynuować wychowanie dając jasne dyspozycje i określając czytelne reguły.Młodzi potrzebują granic, które wyznaczały by przestrzeń do rozwijania własnej osobowości. Rodzice muszą zrozumieć, że w odrzuceniu ich przez dojrzewające dz


Oggi Enderlein
Duże dzieci. Fascynujący wiek od 7 do 13 latPoradnik dla rodziców i wychowawców

Wiek od 7 do 13 lat dorosłemu człowiekowi wydaje się mało widoczną fazą rozwoju. Jednocześnie z perspektywy czasu właśnie ten okres życia postrzegany jest jako interesujący i pełen przygód. Ten, kto miał dzieciństwo bogate w różnego rodzaju wrażenia, jako dorosły jest na ogół szczególnie otwarty na świat, ma poczucie humoru i nie boi się zmagać z trudnościami życia. Autorka pokazuje, że duże dzieci, aby zdrowo się rozwijały, nie potrzebują nadmiaru dóbr materialnych, lecz jak najbardziej naturalnego środowiska, w którym razem ze swoimi rówieśnikami będą mogły zaspokoić głód przygód oraz czynić pierwsze próby stanowienia o sobie. Na podstawie wielu, po części literackich, przykładów ukazane z


Samuel Alcade
Dwadzieścia błędów dzisiejszych rodziców

Autor tej książki, poduwając wiele cennych wskazówek pomocnych współczesnych rodzicom w trudnym procesie wychowania. Poruszone zostały m.in. takie tematy jak: nadopiekuńczość, nadmierna surowość lub pobłażliwość, nagrody i kary, rywalizacja między rodzeństwem, rola dziadków, stymulowanie rozwoju dziecka. Autor na każdej stronie podkreśla: Twoje dziecko jest najważniejsze i powinno być dla ciebie zawsze na pierwszym planie.


Helena Siwek
Dydaktyka matematyki. Teoria i zastosowanie w matematyce szkoły podstawowej i gimnazjum

Książka zawiera zagadnienia teoretyczne z dydaktyki matematyki potrzebne do zrozumienia i realizacji zasad odnoszących się do nauczania matematyki w szkole podstawowej i gimnazjum. Rozdziały są opracowane w formie modułów, z których każdy zawiera: podstawy teoretyczne wybranego problemu z dydaktyki matematyki, odniesienia tego problemu do praktyki szkolnej (w szczególności trudności i błędy uczniów) oraz projekt dydaktyczny ukazujący możliwości zastosowania teorii na lekcjach matematyki i w pracy samodzielnej uczniów. Książka jest poświęcona przede wszystkim głównym koncepcjom nauczania matematyki, procesowi kształtowania pojęć, metodyce rozwiązywania zadań, podstawowym rodzajom rozumowania


Edward Polański
Dydaktyka ortografii i interpunkcji

Autor szczegółowo omawia i komentuje podstawowe zasady ortograficzne oraz uwarunkowania sprawności ortograficznej uczniów (typy pamięci, rola powtórzeń, znajomość reguł, oczytanie). Praktyczne wskazania i rady, które mają na celu ułatwienie nauczycielom pracy nad wpajaniem uczniom poprawnej pisowni (pisanie ze słuchu, pisanie z pamięci, pisanie z komentowaniem) połączono z ćwiczeniami. Wiele uwagi autor poświęca omawianiu błędów i ich ocenianiu.Książkę tę polecamy nauczycielom, studentom polonistyki i słuchaczom kolegiów nauczycielskich.


Dr Jerry Wyckoff, Barbara C.Unell
Dyscyplina bez krzyku i biciaPraktyczne rozwiązywanie najczęstszych problemów dotyczących wychowania dzieci

Możesz poradzić sobie z problemami dotyczącymi zachowania Twojego dziecka bez krzyku i bicia Dyscyplina bez krzyku i bicia to książka zawierająca nieocenione rady i informacje oraz dokładne instrukcje dla rodziców, w jaki sposób mogą wychować swoje pociechy z miłością, ale stosując pewne restrykcje. Ten praktyczny i skuteczny poradnik przedstawia sprawdzone strategie rozwijania odpowiedzialnego zachowania i ducha współpracy. Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się we frustracji podnieść na dziecko głos albo rękę, książka ta pomoże Ci nauczyć się ze spokojem i pewnością siebie rozwiązywać problemy Twojego dziecka z dyscypliną a zarazem wzmocnić związki rodzinne. Rady przedstawione tutaj są tak roz


Elizabeth Pantley
Dyscyplina bez płaczu. Delikatne sposoby na zachęcanie dziecka do właściwych zachowań bez marudzenia, złości i płaczu

"Dyscyplina bez płaczu" to pozycja obowiązkowa w bibliotece każdego rodzica i opiekuna pracującego z małymi dziećmi. Jeśli szukasz zrozumiałych, skutecznych i rozwijających narzędzi mogących pomóc ci w wychowaniu twojego dziecka na dobrego człowieka, to ta książka może stać się twoim przewodnikiem."Dyscyplina bez płaczu" jest oparta na pewnym istotnym fakcie: to rodzice najlepiej znają swoje dzieci. Niniejsza książka czyni z dyscypliny pozytywne doświadczenie, proponując zbiór sprawdzonych technik wychowawczych, które można dostosować do osobowości każdego dziecka. To przełomowe podejście pozwala ci:Osiągnąć trzy podstawowe elementy rodzicielskiej dyscypliny: współpracę,


Joyce Divinyi
Dyscyplina krok po kroku5 skutecznych sposobów - one naprawde działają

Różnica pomiędzy dyscypliną i karą jest dość znaczna.Wszyscy młodzi ludzie popełniają czasem błędy. Nauczenie ich, jak radzić sobie z tymi błędami i w jaki sposób nie popełniać w kółko tych samych błędów to wielka odpowiedzialność spoczywająca na ich rodzicach i opiekunach. Dostarczanie młodym ludziom zdrowej dawki dyscypliny to niezmiernie ważny element procesu wychowawczego. Zbyt często jednak, gdy dzieci i młodzież popełniają błędy, dorośli zaczynają mylić dyscyplinę z karą – po czym denerwują się, gdy błędy młodych ludzi nie tylko się nie pomniejszają, ale nasilają. Dyscyplina powinna uczyć – w przeciwnym razie nie jest dyscypliną.Dyscyplina krok po kroku ...... pomoże czytel


Rosemarie Portmann
Dzieci a stresIstota zagadnienia

Już małe dzieci wykazują symptomy stresu taki jak: niepokój, problemy ze snem, bóle głowy lub brzucha oraz oznaki wycieńczenia, dlatego też wielu rodziców i pedagogów zadaje sobie pytania:Dlaczego w obecnych czasach dzieci czują się tak bardzo obciążone?W jaki sposób można zmniejszyć stres u dzieci?Co można zrobić, aby nie dopuścić do powstania sytuacji stresowych u dzieci?Jak rodzice, wychowawcy i nauczyciele mogą wesprzeć zestresowane dzieci?Rosemarie Portmannn przedstawia różne przyczyny stresu u dzieci i proponuje sposoby pomocy dzieciom nim dotkniętych.


Elisabeth Kubler-Ross
Dzieci i śmierć

Książki Elizabeth Kbler-Ross są niewyczerpanym źródłem wsparcia ipocieszenia dla milionów ludzi na całym świecie. "Kiedy dziecko umiera" zajmuje ważną pozycję wśród jej prac -ta napisana ze współczuciem książka powstała na podstawie doświadczeń autorki zebranych podczas dziesięcioletniej pracy zumierającymi dziećmi. Oferuje wniej pomoc inadzieję rodzinom zmarłych iumierających dzieci. Ciepłym iprostym językiem pisze wniej olęku, wątpliwościach, gniewie, poczuciu zagubienia oraz ocierpieniu rodziców, którzy muszą stawić czoło diagnozie onieuleczalnej chorobie dziecka lub jego niespodziewanej śmierci. "Dzieci iśmierć" to książka szczególna. Jak wskazuje tytuł,


Irena Obuchowska
Dzieci małe i dużeJak je kochać i rozumieć

Irena Obuchowska ma szczególny talent: gdziekolwiek wzasięgu jej uwagi znajdzie się dziecko, stanie się ciekawym obiektem obserwacji iopisu. Dla autorki nie ma nieciekawych dzieci -wszystkie one są naprawdę interesujące -tak przynajmniej jawi się wjej tekstach, błyskotliwych, pełnych ciepła ihumoru.Irena Obuchowska pisze otym, co ją wdzieciach wzrusza izadziwia, ale także otym, co ją smuci iniepokoi. Rodzice iwychowawcy znajdą wjej książce wiele mądrych rad, wypowiadanych jakby mimochodem, bez cienia dydaktyzmu.


Jan-Uwe Rogge
Dzieci potrafią oglądać telewizję Jak korzystać z telewizora?

Czy istnieją wartościowe programy dla dzieci? Kiedy dzieci za długo oglądają telewizję? Czy przemoc na ekranie prowadzi do zachowań agresywnych w realnym życiu? Czy reklamy zmieniają nasze dzieci w bezmyślnych konsumentów? Skąd bierze się tak silna fascynacja bohaterami z ekranu? Czy powinniśmy chronić dzieci przed oglądaniem programów informacyjnych? A komputer - czy uzależnia? Mnóstwo takich i podobnych pytań zadają sobie rodzice.


Marion Lemper-Pychlau
Dzieci potrzebują dyscyplinyPoradnik dla rodziców

Być wytrwałym i godnym zaufania, czynić postępy w rozwoju i osiągać sukcesy, umieć pokonywać frustracje, nie tracąc radości życia - to cechy, które są niezbędne dzieciom, aby dawały sobie radę w każdej sytuacji. W tym celu potrzebują dyscypliny, która pozwoli im na osiągnięcie samokontroli, da orientację w złożonym świecie, nauczy nawiązywania kontaktów oraz przejmowania odpowiedzialności.Autorka - doświadczony psycholog, specjalista w dziedzinie komunikacji społecznej - na wielu przykładach pokazuje rodzicom, jak mogą wpajać swoim pociechom tę ważną umiejętność w życzliwy sposób, zachowując naturalny autorytet i rezygnując z kar czy niestosownych nagród.


Gereon Reimann
Dzieci potrzebują uznania

Boimy się, że częste chwalenie i nagradzanie dziecka "przewróci mu w głowie" i sprawi, że wyrośnie ono na zarozumialca i egoistę. Jednak do prawidłowego rozwoju dzieci potrzebują szczerego uznania, rozważnej kary i przemyślanej, indywidualnie dobranej do ich potrzeb nagrody. Mądrych pochwał nigdy za wiele! Warto więc nauczyć się rozsądnego nagradzania. Ta książka jest cennym przewodnikiem na tej wychowawczej drodze. Gereon Reimann pokazuje na przykładach z życia wziętych jak chwalić i nagradzać, by budować stabilną podstawę dla relacji dziecko - dorosły. Daje ona małemu człowiekowi nie tylko poczucie bezpieczeństwa, jest także zachętą do uczenia się pozytywnych zachowań.


Jirina Prekop, Christel Schweizer
Dzieci są gośćmi, którzy pytają o drogęPoradnik dla rodziców

Skrócony opis      Poradnik dla rodziców. W tym poradniku dla rodziców zebrane zostały długoletnie doświadczenia psychologa dziecięcego i pediatry. Wychowanie dziecka oznacza przede wszystkim bezwarunkowe zaakceptowanie go w wyjątkowości jego dziecięcej istoty. Przykłady z życia codziennego pokazują, w jaki sposób rodzice mogą towarzyszyć swoim dzieciom. Do góry


Gerlinde Unverzagt
Dzieci, pogódźcie się wreszcie. Dlaczego rodzeństwo nie może żyć tylko w zgodziePoradnik dla rodziców

W rodzinach z dwójką i więcej dzieci zawsze coś się dzieje - zwykle jednak nie przysparza to radości lubiącym spokój rodzicom. Jak się zachować, gdy dochodzi do konfliktów między rodzeństwem - nie wtrącać się czy interweniować? Autorka tego poradnika dla rodziców udziela praktycznych i skutecznych wskazówek, dotyczących zachowania w takich sytuacjach, oraz opisuje zasady postępowania w chwilach napięć i zgrzytów. Pokazuje, w jaki sposób można zaakceptować samego siebie oraz uczy, jak prowadzić pertraktacje, pozwalające osiągnąć kompromis.


Emmanuelle Rigon
Dziecko a potrzeba porządku

Kiedy nasz dom po raz kolejny zamienia się w pobojowisko, wpadamy w rozpacz albo złość. Nieporządek w rodzinie zakłóca rytm codziennego życia. W jaki sposób nauczyć dzieci przynajmniej minimum porządku i dyscypliny? Czy rodzice dają dowód bezkompromisowości, żądając, aby dzieci układały zabawki i swoje rzeczy? Emmanuelle Rigon udziela wskazówek, jak uczyć przestrzegania ustalonych zasad obowiązujących w rodzinie, w zależności od etapu rozwoju dziecka. Tłumaczy także istotę i sens porządku. Emmanuelle Rigon - psycholog i psychoterapeutka zajmująca się problemami rodzin.


Leszek K. Talko
Dziecko dla odważnych

A więc będziecie mieli dziecko. Gratulacje. A może to przyjaciołom urodzi się dzidziuś? To wspaniale. Myślicie sobie, że jest pięknie. I macie rację. Myślicie sobie, że wasze życie się zmieni – macie rację. Marzycie o życiu jak z obrazka w piśmie ilustrowanym: wy zrelaksowani, a uśmiechnięty maluszek rozkosznie gaworzy – no cóż, to nie do końca prawda. Sądzicie, że wasze życie się nie zmieni? Nic bardziej błędnego. Wasze małżeństwo przewróci się do góry nogami, zaczną się kłopoty w pracy i będziecie zmęczeni tak jak nigdy, i być może jedno z was zwariuje. Myślicie sobie, że to przesada? Ha, żeby to była choć połowa prawdy. „Dziecko dla odważnych” składa się z wcześnie


Leszek K. Talko
Dziecko dla początkujących

Nie wiesz, jak przygotować się na przyjęcie maluszka? Zastanawiasz się, jak przeżyć pierwszy dzień w domu z ukochanym maleństwem? Chcesz dowiedzieć się, co zrobić, kiedy dziecko płacze w nocy? Sięgasz po poradniki, by przygotować mieszkanie na przyjęcie nowego domownika? Gdy już przeczytasz wszelkie dostępne książki dotyczące postępowania z noworodkami i dojdziesz do wniosku, że nie dotyczą one Twojego dziecka, sięgnij po "Dziecko dla początkujących".Nie znajdziesz tu rad z cyklu "jak wypoczywać z dzieckiem". Znajdziesz za to dowcipne opisy sytuacyjne "jak wypoczywać z dzieckiem, czyli zajmij go czymś, a my pryskamy". W przeciwieństwie do tytułów, po przejrzeniu których masz wątpliwości, czy


Leszek K. Talko
Dziecko dla profesjonalistów

Książka dla tych, którzy odkryli, że posiadanie dzieci nie ma nic wspólnego z piękną teorią i jest wykańczającą praktyką.Twoje dziecko jest cały czas grzeczne?Ty poświęcasz mu 24 godziny na dobę i masz jeszcze dużo czasu dla siebie?Nigdy wieczorem nie walisz głową w ścianę, szepcząc, że już dłużej nie wytrzymasz? Jednym słowem świetnie sobie radzisz jako rodzic i uważasz, że dzieci to twoje powołanie?Odłóż tę książkę na półkę. A może padasz na twarz i myślisz, że już dłużej nie dasz rady być rodzicem?Uważasz, że coś jest z tobą nie tak, kłócisz się z mężem, żoną, rodzicami i szefem? Sądzisz, że inne dzieci są czyste, grzeczne, tylko twoje, nie wiadomo czemu, wciąż się brudzi, je tylko parówk


Leszek K. Talko
Dziecko dla średnio zaawansowanych

Książka jest kontynuacją "Dziecka dla początkujących". Podobnie jak w pierwszej części, i tym razem Autor opisuje, z ogromną dawką humoru i zdroworozsądkowym podejściem, własne doświadczenia rodzicielskie, tyle że już z dwójką małych dzieci. Trafność obserwacji, zacięcie satyryczne oraz doświadczenie "na własnej skórze" problemów wychowawczych sprawiają, że książka - jak żaden "poważny" poradnik teoretyczny - może być źródłem wielu cennych wskazówek praktycznych.


Sylvie Cadolle
Dziecko i dwa domy

Rozstanie - trudna sprawa, nie tylko dla partnerów, również dla dzieci.Pomóż im przez to przejść.


Guido Cattabeni
Dziecko przybyłe z daleka. Adopcja i rodzina zastępczaWychowanie bez porażek

Rodzina adopcyjna lub zastępcza to dla wielu dzieci jedyna szansa na uniknięcie długoletniego pobytu w sierocińcu. Tym formom opieki nad opuszczonymi dziećmi poświęca się dzisiaj coraz więcej osób. Wiążą się z tym jednak wielorakie trudności: prawne, organizacyjne, psychologiczne, wychowawcze, społeczne. Jak je rozpoznać i przezwyciężyć? Jak pomóc dziecku wyrosnąć na człowieka zdolnego do pracy i miłości? Jak sprawić, aby rodzina poszerzona o dziecko "przybyłe z daleka" stała się dla niego środowiskiem przyjaznym i dającym mocne oparcie? Na te i inne pytania odpowiada Guido Cattabeni - włoski lekarz i psycholog kliniczny, współpracownik stowarzyszeń rodzinnych i adopcyjno-opiekuńcz


Gabriele Haug-Schnabel, Barbara Schmidt-Steinbrunner
Dziecko z charakterem

Dzieci potrzebują rodziców, którzy odważą się im zaufać. Dzięki temu, kiedy dorosną, będą umiały zaufać sobie.Książka ta mówi o tym, jak wzmacniać psychikę dziecka już od chwili narodzin, by ochronić je przed lękiem, ucieczką w przemoc lub uzależnienia.Dzięki wychowaniu wzmacniającemu dziecko dowie się, że może:czuć się dobrze bez chorobliwego uzależniania się,osiągnąć wytyczony cel bez stosowania przemocy,być pewne siebie i pozbyć się lęku.Dzięki wychowaniu wzmacniającemu uchronicie dziecko przed poszukiwaniem substytutów prawdziwego zaufania, wiary i wsparcia, którego nie zaznało w dzieciństwie.


Benjamin Spock
Dziecko. Pielęgnacja i wychowanie

Uaktualniony i znacznie rozszerzony światowy bestseller doktora Spocka to skarbnica bezcennych, poddanych próbie czasu porad oraz najnowszej wiedzy medycznej i psychologicznej w zakresie rozwoju dziecka.Książka, której zaufały pokolenia rodziców, po raz pierwszy w Polsce, w wersji uaktualnionej i znaczenie rozszerzonej z myślą o nowym stuleciu.Wstęp do wydania polskiego prof. zw. dr hab. n. med. Marian Krawczyński, dyrektor Instytutu Pediatrii Akademii Medycznej im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.Rodzice znajdą tu niezastąpione informacje i porady dotyczące m.in.: rozwoju dziecka od pierwszych chwil życia do zakończenia okresu dojrzewania zarówno fizycznego, jak i psychicznego,zdrowego odżywi


Gilles Tibo Zau
Dziewczynka, która przestała się uśmiechać

Ewa ma sekret. Straszny sekret, którego nie może nikomu zdradzić. Tylko pewien pan go zna. Pan, którego Ewa się boi i który daje jej prezenty, żeby milczała. Mała dziewczynka pogrąża się w ciszy. Przestała mówić. Przestała się bawić. Przestała się uśmiechać. Mijają dni i noce, rozpacz opanowuje jej ciało. Aż do dnia, w którym jeden z rysunków ujawnia to, co ją dręczy i doprowadza w końcu do znalezienia odpowiednich słów. Słów, które przynoszą ulgę i bezpieczeństwo.Jej poruszająca opowieść przywraca nadzieję dzieciom, które cierpią w milczeniu.Jeśli dzieje się coś, czego nie rozumiesz, czego się boisz - powiedz o tym komuś, komu ufasz. Może to być mama lub tata, ktoś z rodziny, pani w szkole,


Gertrud Ennulat
Gdy dzieci są inne

"Z moim dzieckiem jest coś nie w porządku..." Coraz częściej mamy do czynienia z podobnymi niepokojami. Dziecko nie rozwija się tak, jak tego oczekujemy, wykracza poza przyjęte normy, jest nadpobudliwe lub wykazuje inne zaburzenia. Niewiele osób postronnych przypuszcza, co to znaczy dla matki: niekończące się troski, poczucie złego wywiązywania się z obowiązków macierzyńskich, wstyd wobec obcych, samotność, bezsilność, lecz także stłumioną agresję połączoną z dużym poczuciem winy. Ta książka, napisana ze zrozumieniem i czułością, pokazuje drogi, na jakich matki mogą podołać swemu trudnemu zadaniu, tak by przy szczerej trosce o własne dziecko nie zaniedbać siebie.


ngel Morales Gómez
Gdy dziecko ma problemy w klasie

W rozwiązywaniu trudności, które niesie ze sobą proces nauczania, istotna jest umiejętność rozpoznawania i rozwiązywania konfliktów. Wychowawca często spotyka w klasie uczniów, którzy nie posiadają zdolności do koncentracji, nie chcą lub nie potrafią odnaleźć się w społeczności szkolnej, mają niskie poczucie wartości, są agresywni itd. Spotyka się też z uczniami upośledzonymi pod względem umysłowym lub fizycznym. Napotykając na taką różnorodność postaw nauczyciel powinien mieć świadomość, że może pomóc swoim uczniom. Odpowiednie techniki wspomagające pozwalają rozpoznać zachowania anormalne, określić czynniki, które je wzmagają, oraz zastosować zabiegi niezbędne do ukształtowania postawy pra


Jirina Prekop
Gdy dziecko nie chce spać

Książka, która rzeczywiście pomaga!Dla wielu rodzin noce stanowią istny koszmar - mimo troskliwych i pełnych miłości prób uśpienia dziecka, ani dziecko, ani żadne z rodziców nie może zmrużyć oka. Jirina Prekop stara się zaradzić tym problemom i udziela tu pomocnych rad, w jaki sposób rodzice i dzieci mogą cieszyć się udanym wypoczynkiem i ciszą w nocy.


Thomas Azzopardi, Gilles Azzopardi
Gdy dziecko nie może się skupić

Ten praktyczny poradnik został napisany przez ekspertów zajmujących się tematem psychologii dziecięcej, którzy w przystępny sposób pomagają zrozumieć rodzicom, na czym polegają zaburzenia uwagi u dzieci i podpowiadają, jak sobie z nim radzić.


Ewa Sokołowska
Gdy dziecko zdaje egzamin. Scenariusze warsztatów psychologicznych dla rodziców

W pierwszej części jest to książka o trenowaniu strategii uczenia się, zapamiętywania i rozwiązywania zadań, które pomagają zrozumieć, co dla dziecka jest najkorzystniejsze i jak umiejętnie je wesprzeć. W drugiej zaś części jest to książka o zachęcaniu dziecka do nauki i o najbardziej efektywnym sposobie organizowania codziennej pracy. W ostatniej zaś, najważniejszej dla rodziców części, jest to książka o radzeniu sobie ze stresem i własnymi negatywnymi emocjami.


Rudi Rhode, Mona Sabine Meis
Gdy nasze pociechy grają nam na nerwach

Nie, nie zrobię tego!. Tak brzmią wypowiedzi milionów dzieci i młodzieży w domach, przedszkolach, w szkołach i ośrodkach wychowawczych, gdy dorośli wymagają od nich przestrzegania ustalonych reguł. Dopiero w konflikcie następującym po owym nie okazuje się, czy jesteśmy w stanie nakłonić nasze pociechy do zachowania zgodnego z regułą. Jak stać na straży ustalonych reguł, zachowując pewność siebie i okazując szacunek naszym podopiecznym - nawet wtedy, kiedy nas denerwują? Rudi Rhode i Mona Sabine Meis starają się na to pytanie odpowiedzieć. Opisują, jak rodzice, wychowawcy, nauczyciele i pedagodzy mogą rozwiązywać konflikty o przestrzeganie reguł.


Czesław Sieniek
Gimnastyka korekcyjno - kompensacyjna, część 1. Poradnik metodyczny

Materiały metodyczne przeznaczone dla nauczycieli wychowania fizycznego, instruktorów prowadzących zajęcia gimnastyki korekcyjno - kompensacyjnej, studentów Akademii Wychowania Fizycznego oraz innych szkół i Uczelni o kierunku Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne.


Czesław Sieniek
Gimnastyka korekcyjno - kompensacyjna, część 2. Poradnik metodyczny

Materiały metodyczne przeznaczone dla nauczycieli wychowania fizycznego, instruktorów prowadzących zajęcia gimnastyki korekcyjno - kompensacyjnej, studentów Akademii Wychowania Fizycznego oraz innych szkół i Uczelni o kierunku Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne.


Kim Zarzour
Gnębiciel ze szkolnego boiskaJak radzić sobie z dziecięcą agresją i wychować asertywne dziecko

Gnębienie w szkole jest jednym z największych problemów, przed jakimi stają dzisiaj rodzice, nauczyciele i przede wszystkim uczniowie.Dlaczego niektóre dzieci są gnębicielami? Dlaczego inne dzieci stają się obiektami prześladowania? Kiedy i w jaki sposób trzeba interweniować? Co należy do obowiązków szkoły? - oto tylko kilka ważnych pytań, na które autorka odpowiada. Opierając się na własnych doświadczeniach z dzieciństwa, a także przeżyciach innych dzieci i rodziców, udziela praktycznych rad pozwalających przerwać cykl gnębienia.Uczy, jak wychować dziecko, które dzięki swej pewności siebie potrafi zmierzyć się z groźnymi dla niego sytuacjami i wie, jak wykazać się asertywnością w naszym co


John Townsend
Granice w życiu nastolatkówKiedy mówić TAK, jak mówić NIE

Zastanawiasz się, jak możesz kochać swoje dziecko, kiedy ma lat "naście", gdy odrzuca twoją miłość i wszelkie starania i nieudolnie próbuje być niezależne...W swojej najnowszej książce Dr Townsend tłumaczy jak stawiać zdrowe granice, które są kluczem do dobrych relacji w rodzinie, dojrzałości, poczucia bezpieczeństwa. Książka uczy jak wychowywać nastolatki, by czuły się odpowiedzialne za swoje zachowania, emocje i wybory.Wiek nastoletni jest wyzwaniem nie tylko dla samej młodzieży, ale nawet większym dla rodziców i dla tych, którzy z nastolatkami pracują, szczególnie nauczycieli. Nieodpowiedzialne zachowanie nastolatka może być krzywdzące dla niego/ dla niej jak i dla całej rodziny


Jadwiga Andrychowska-Biegacz
Gry i zabawy rozwijające dla dzieci młodszych. 50 przykładów zajęć do praktycznego wykorzystania (z płytą CD)

Książka zawiera zabawy ze śpiewem i piosenki, zadania plastyczno-techniczne, ćwiczenia oparte na technikach psychogimnastyki. Psychodramy, arte- i muzykoterapii. Te propozycje różnorodnych zajęć to wynik kilkunastoletnich poszukiwań i doświadczeń zawodowych autorki.50 przykładów zajęć do praktycznego wykorzystania


Sally Goddard Blythe
Harmonijny rozwój dziecka

Książka wyjaśnia, jak istotne dla człowieka są tzw. umiejętności sensomotoryczne (ruchowe), rozwinięte we wczesnej młodości. Brak ruchu powoduje nie tylko otyłość, ale nadpobudliwość i problemy w nauce (trudności z zapamiętywaniem, koncentracją, dysleksja, dysgrafia). Autorka tłumaczy, jak temu przeciwdziałać, omawia wpływ odżywiania i muzyki na rozwój mózgu i psychiki małego dziecka.


Deborah Tannen
I coś Ty na siebie włożyła? Rozmowy matek i córek

Książka poświęcona relacji między matką a córką, która wywiera na nas ogromny wpływ przez całe życie - na córkę nadal, gdy jest już dorosła, a czasem nawet wtedy, gdy jej matka już odeszła; na matkę – długo po tym, jak jej córka dorosła, a nawet sama została matką. Słowa, które padają między matką a córką mają ogromne znaczenie, mogą ranić lub koić bardziej niż te same słowa z ust innej osoby.Relacja pomiędzy matką a córką jest dosłownie "matką wszystkich innych relacji", budzi najsilniejsze uczucia, jest źródłem najgłębszej miłości i najgorętszego gniewu, a nawet nienawiści. Każe nam spojrzeć wprost na nasze lustrzane odbicie i zmusza do zadania sobie fundamentalnych pytań o


Linde von Keyserlingk
I nagle zrobiło się cichoOpowiadania o śmierci i pożegnaniach

Opis      Smutek, śmierć, rozstanie na zawsze - najchętniej zaoszczędzilibyśmy dzieciom takich przeżyć. A mimo to tego rodzaju doświadczenia są bardzo ważne dla każdego i nieuniknione. Co dzieje się w duszy dziecka, kiedy nagle nie ma już przy nich ukochanej babci? Uwięzieni we własnym smutku dorośli często są bezradni w obliczu uczuć i pytań swoich dzieci.      Opowiadania zebrane w książce mówią ostrożnie o pożegnaniach i stwarzają dzieciom przestrzeń dla ich własnych myśli i uczuć; pocieszają, nie zmuszając do zapomnienia o smutku.     Piękne metafory i wrażliwy, ale prosty i jasny styl sprawiają, że opowiadania


Dorota Zawadzka
I ty możesz być supertatą

"I ty możesz być Super tatą" to druga książka Doroty Zawadzkiej telewizyjnej Super niani poświęcona problemom wychowania dzieci. Tym razem książka adresowana jest do ojców, przyszłych i tych, którzy mają już dzieci, ale jeszcze niepewnie czują się w swej roli. Pokazuje jak ważna jest i jak wdzięczna może być rola ojca. Autorka pomaga zrozumieć, co zmienia się w rodzinie w momencie pojawienia się dziecka, jak zmieniają się relacje z partnerką. Podpowiada jak zrozumieć potrzeby dziecka, partnerki, jak przetrwać pierwsze rodzinne burze. W książce czytelnik znajdzie szereg konkretnych wskazówek (zadania do wykonania) jak budować zaufanie we wzajemnych relacjach z dziećmi, zaspokajać ic


Dorota Zawadzka
I ty możesz mieć superdziecko

Czy niesforny maluch, który doprowadza swoich rodziców do rozpaczy, może zmienić się w aniołka? Dorota Zawadzka, psycholog i pedagog, w telewizyjnych programach Superniania oraz I Ty możesz mieć superdziecko udowodniła, że tak. Wystarczy, by rodzice konsekwentnie przestrzegali określonych reguł i nie walczyli z dzieckiem, ale okazali mu miłość i szacunek. Jeśli po obejrzeniu Superniani w akcji macie ochotę zaprosić ją do swojego domu, sięgnijcie najpierw po tę książkę. Znajdziecie w niej jasne i konkretne wskazówki, dzięki którym nie będziecie bezradni, jeśli Wasze dziecko urządzi histerię w miejscu publicznym albo będzie zachowywać się agresywnie. Autorka dzieli się swoją wiedzą i doświadcz


Bożena Prystupa
Inscenizacje matematyczneStatystyczny Polak. Tales – człowiek cienia

Inscenizacje na lekcjach matematyki, to: większe zainteresowanie przedmiotem, możliwość poznania wielu ciekawych zagadnień z zakresu historii matematyki, nowych pojęć matematycznych i ukazywanie ich w nowym świetle. Ponadto, to ćwiczenie pamięci i umiejętności komunikowania się, nauka współpracy w grupie, angażowanie ucznia we wspólnym działaniu, najlepszej prezentacji siebie, dowartościowanie uczniów słabych, integracja klasy, wyrabianie kulturalnego zachowania się, wzbudzanie szacunku dla sztuki przez aktywne uczestnictwo, rozwijanie estetyki i wiele innych zalet dydaktyczno-wychowawczych.


Dorota Skwark
Instynkt agresji. Opowiadania terapeutyczne o dojrzewającej młodzieży

Książka jest napisana z dużym wyczuciem tego, co rzeczywiście dzieje się w relacjach pomiędzy dojrzewającymi młodymi ludźmi a ich rodzicami, nauczycielami. Nie jest to książka o agresji, nie jest jej celem w sposób naukowy objaśniać źródła i mechanizmy rządzące ludzką agresją. To raczej książka o prawdziwej komunikacji pomiędzy rodzicami i dziećmi, o opartych na odpowiedzialności i asertywności dobrych relacjach pomiędzy nimi. To książka, która za pomocą prostych porad, wskazówek i przykładów pomoże tak rodzicom jak i młodym ludziom zrozumieć siebie i zrozumieć innych w sytuacjach trudnych, konfliktowych, czyli takich, których nie brakuje w okresie dojrzewania człowieka. Forma opowiadań - wr


Dr S. D. Annamalay
Inteligencja emocjonalna u dzieci. 12-dniowy kurs dla rodziców

Ta książka zawiera opis kompletnego kursu dla dzieci, ale dorośli także mogą w niej znaleźć niejedną pożyteczną wskazówkę. Mam nadzieję, że rodzice i nauczyciele będą korzystać z tych informacji podczas kontaktów z dziećmi, a nawet z innymi osobami dorosłymi. Wiele bólu i cierpienia wokół nas jest spowodowane tym, że ludzie nie potrafią korzystać z inteligencji . Wszyscy, którzy zrobią dobry użytek z niniejszej książki, mogą oczekiwać poprawy w swoim życiu osobistym i zawodowym oraz większej radości życia. Opisany kurs należy przeprowadzać w 12-dniowych cyklach, każdego dnia skupiając się na innym temacie. Czy czasem wydaje Ci się, że Twoje dziecko radzi sobie gorzej niż je na to stać, ale n


Christina Buchner
Ja chcę być po prostu ważny. Co dzieci chcą nam powiedzieć przez swoje zachowaniePoradnik dla rodziców i wychowawców

Książka uwrażliwia rodziców i wychowawców na informacje, które dzieci przekazują we właściwy im sposób i zwykle nieświadomie. Wiedza ta pozwala zrozumieć, co kryje się za ich niepokojącym zachowaniem. Autorka doświadczony pedagog na konkretnych przykładach objaśnia ukryty sens danego sygnału. Radzi także, jak postępować, by wspierać dziecko i nieść mu skuteczną pomoc w jego problemach.


Gisela Walter
Ja i mój świat. Gry i zabawy rozwijające kompetencje społeczne dzieci

Udany rozwój kompetencji społecznych dzieci jest marzeniem każdego wychowawcy. Prezentowane w tej książce gry i zabawy będą więc z pewnością doskonałą pomocą wspierającą proces rozumienia oraz poznawania siebie i innych. Dzięki pomysłom Giseli Walter wszyscy, którym leży na sercu prawidłowy rozwój dziecka, znajdą odpowiedzi między innymi na następujące pytania:W jaki sposób dziecko odkrywa swoje mocne strony i jak akceptuje własne słabości?Jak ułatwić dzieciom szukanie przyjaciół i przyłączanie się do nowej grupy?Jak sprawić, by dzieci czuły się dobrze we własnej rodzinie, ale by jednocześnie kształtował się w nich szacunek dla odmienności innych rodzin?Jak uczyć dzieci pewności siebie w naw


Julita Wojciechowska
Jak być sobą wśród kolegów. Trudne rozmowy z nastolatkiem

Im nastolatek jest starszy, tym bardziej stara się odsunąć i oddzielić od rodziny, szukając wśród rówieśników swojego punktu odniesienia. Dla rodziców zmorą stają się boje o wygląd zewnętrzny, dobór (często niewłaściwych ich zdaniem) przyjaciół, formy spędzania czasu wolnego. Jak szanując potrzebę samookreślenia się dziecka rozmawiać z nim o własnych obawach? Jak w atrakcyjny dla młodego człowieka sposób pokazywać pożądane wzorce? Jak wreszcie wytłumaczyć samemu sobie, że emancypacja nastolatka nie zagraża naszej rodzinie? Książka podpowiada, jak mądrze pomóc dziecku stać się dorosłym człowiekiem, pokazując, że nie musi negować wszystkiego, co wyniosło z rodzinnego domu. Uczy, jak rozwijać u


Janina Wyżyńska
Jak chronić dzieci przed molestowaniem seksualnymPoradnik nie tylko dla rodziców

Poradnik Janiny Wyżyńskiej jest adresowany przede wszystkim do rodziców, którzy chcą chronić swoje dzieci przed molestowaniem seksualnym, lecz może być również przydatny dla osób zawodowo zajmujących się problemem pedofilii. Książka jest przeznaczona dla osób dorosłych.Podjęty przez Janinę Wyżyńską temat ochrony dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym w literaturze polskiej pojawiał się dotychczas jedynie w opracowaniach skierowanych do profesjonalistów pracujących z dziećmi. Nie istniała jak dotąd pozycja kierowana wprost do rodziców, która w sposób przystępny i praktyczny informowałaby ich zarówno o samym zjawisku molestowania seksualnego, jak i o sposobach postępowania z dziećmi, aby zab


Ulrich Rabenschlag
Jak dzieci mogą spokojnie zasnąć

Spokojny sen w nocy – dla każdego dziecka jest to niezbędne źródło energii. Wszystkie dzieci chcą i mogą nauczyć się zasypiać oraz przesypiać całą noc. Autor pokazuje, jak rodzice mogą stworzyć odpowiednie warunki, które skutecznie pomogą ich dzieciom zasnąć, gdy niepokój, lęki albo moczenie nocne rosną do rozmiarów problemu. Jest to praktyczny poradnik jednego z najbardziej znanych badaczy snu dziecięcego.


Elke Leger
Jak dzieci uczą się wartości

Żyjemy w społeczeństwie, w którym wartości coraz bardziej tracą na znaczeniu. Rodzice wiedzą, że bez wyczucia tego, co jest słuszne, a co nie, ich dziecko będzie miało trudności z odnalezieniem swojego miejsca w świecie, który coraz rzadziej daje nam oparcie z zewnątrz. Dlatego wartości, które mu wpajają, powinny być dostosowane do sytuacji życiowej, a mimo to wystarczająco stabilne, aby mogły stanowić fundament życia. Książka ta zawiera cenne wskazówki dotyczące wychowania oraz porady, jak uczyć dziecko odpowiedzialności i społecznej kompetencji.


Barbara Jakubowska
Jak mądrze kochać dzieciPoradnik dla zagubionych rodziców

Nikt nie nauczy nas trudnej sztuki bycia rodzicem. Pragniemy dać naszym dzieciom miłość i ciepło. Staramy się być wrażliwi i wyrozumiali. Często jednak okazuje się, że nasze metody wychowawcze zawodzą w trudnych momentach, a my w obliczu trudności improwizujemy zagubieni nie mogąc im sprostać. Pomocą w takiej sytuacji może być książka Barbary Jakubowskiej Jak mądrze kochać dzieci. Poradnik dla zagubionych rodziców.Autorka, psychoterapeutka zajmująca się problematyką rodzinną, matka dorosłej córki opisuje najtrudniejsze sytuacje, z jakimi zetknęła się w swej praktyce klinicznej i życiu osobistym. Mówi o samotnym wychowywaniu dziecka, rozwodzie rodziców, uzależnieniach w rodzinie, chorobie dzi


Adele Faber, Elaine Mazlish
Jak mówić do nastolatków, żeby nas słuchały, jak słuchać, żeby z nami rozmawiały

Po kilkunastu latach autorki bestsellerowej serii "Jak mówić.." wracają do swoich czytelników bogatsze w rodzicielskie doświadczenia z rozwiązaniem problemów wychowawczych typowych dla "buntowniczego" okresu dorastania. W swojej nowej książce autorki poruszają typowe problemy wieku dorastania, piszą o zagubieniu, o pragnieniu akceptacji, o młodzieńczym buncie, przekorze i potrzebie decydowania o sobie, jaką odczuwają prawie wszystkie nastolatki. Poruszają także kwestie związane ze zmianami obyczajowymi, przedwczesnym zainteresowaniem seksem, łatwym dostępem do narkotyków, niebezpieczeństwami związanymi z szerokim dostępem do mediów.Książka powstała na podstawie wielu zaję


Ross Campbell, Rob Suggs
Jak naprawdę kochać pełne gniewu dzieckoCzyli o zagrożeniach związanych z nieuświadomioną, bierną agresją

Często marzymy o przyszłości naszych dzieci. Wyobrażamy sobie, że będą miały wspaniałe życie, osiągną sukces w pracy zawodowej i wychowają swoje urocze dzieci. Naturalnie, nie myślimy o gorzkich owocach, jakie może wydać w ich życiu gniew. Powinniśmy jednak uświadomić sobie, że największym i najbardziej dominującym zagrożeniem dla zdrowego i szczęśliwego życia naszych dzieci jest obecność nieuświadomionego i źle wyrażanego gniewu. Szkody, jakie on wyrządza, obejmują umysł, duszę, siły psychiczne i fizyczne. Każdy problem, z jakim borykamy się w dorosłym życiu, wypływa z tego źródła.Żyjemy w świecie, w którym dochodzi nie tylko do aktów szału na drogach, ale i do przemocy w domu; obserwujemy


Germain Duclos, Martin Duclos
Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności

Czy dzisiejsze dzieci mają poczucie odpowiedzialności? Rodzice i wychowawcy często ubolewają nad ich brakiem dyscypliny, szacunku i wytrwałości; czują się przytłoczeni, a niekiedy wręcz bezsilni wobec zachowań i postaw swoich pociech. Nawet staranni i troskliwi często mają trudności z wpojeniem dzieciom prawdziwego poczucia odpowiedzialności. Głównymi tego przyczynami są brak czasu albo izolacja społeczna czy też trudności materialne lub konflikty między rodzicami.Autorzy tego poradnika wskazują drogi refleksji i sposoby działania służące lepszemu wychowaniu dzieci. Liczne porady praktyczne z pewnością ułatwią rodzicom właściwe podejmowanie odpowiedzialności rodzicielskiej i stosowanie wobec


Shakuntala Devi
Jak obudzić geniusza w swoim dziecku

Książka pomoże stworzyć dzieciom radosne, dające oparcie i sprzyjające uczeniu się otoczenie. Zawiera proste, praktyczne porady oraz przystępne metody pozwalające rozwinąć naturalne uzdolnienia dziecka. Pokazuje w jaki sposób: obdarzyć dziecko supermotywacją, wykształcić w nim chęć uczenia się, postępować z dzieckiem, aby wydobyć z niego to, co najlepsze, podnieść ambicję dziecka do poziomu geniuszu, stworzyć otoczenie sprzyjające geniuszowi.


Gerald Drews
Jak okiełznać małego zbója150 porad, jak dobrze wychować chłopca

Jeszcze nie tak dawno mały był w przedszkolu. A teraz Paul jest "już dorosły" - przynajmniej sam jest o tym święcie przekonany. Dlaczego? Ponieważ chodzi do szkoły i uczy się tam niesamowicie dużo rzeczy!...


Roy Howarth, Pam Fisher
Jak pokonywać problemy behawioralne i emocjonalne u dzieci i młodzieży

Dzieci z problemami emocjonalnymi i behawioralnymi to jedno z największych wyzwań dla każdego nauczyciela i rodzica. W poradniku tym znajdziecie państwo praktyczne wskazówki, jak postępować z dziećmi z problemami behawioralnymi i emocjonalnymi. Książka okaże się nieocenioną pomocą w znajdowaniu odpowiedzi na kluczowe pytania: jak panować nad klasą, jak angażować rodziców w proces wychowawczy oraz jak radzić sobie ze skrajnymi przypadkami.


Jill Eckersley
Jak pomóc dzieciom radzić sobie z lękiem. Poradnik dla rodziców i wychowawców

Dzieciństwo zazwyczaj kojarzy się nam z czasem pozbawionym jakichkolwiek trosk czy zmartwień, ale to nie jest do końca prawda. To, że problemy małych dzieci i młodzieży różnią się od tych, z którymi zmagają się dorośli, nie oznacza, że ich nie ma. Potwory wychodzące z mroku, gdy tylko mama zgasi światło, wizyta u lekarza, poczucie wyobcowania w przedszkolu... a później wcale nie jest lepiej - oceny w szkole, miłosne zawody, trądzik, nieśmiałość... Dorośli i samo życie również dokładają swoje - rozwód rodziców czy choroba wśród najbliższych to ogromny cios dla młodego człowieka.Musimy pomóc dzieciom radzić sobie z lękiem. Niniejsza publikacja podpowiada, w jaki sposób to zrobić. Jej autorka o


Marie-Claude Beliveau
Jak pomóc dziecku w problemach szkolnych

Niektóre dzieci dzień po dniu budzą się z tą samą "chorobą szkolną",która nie wynika bynajmniej z trudności w nauce. Przyczyna problemów szkolnych dzieci jest przeważnie inna - trudności w nauce i w przystosowaniu się do reguł życia w szkole są często wynikiem emocji, które wywierają istotny wpływ na zdolności poznawcze dziecka. Autorka przedstawia różnorakie problemy szkolne dzieci, związane częściowo lub całkowicie z ich rozwojem emocjonalnym (niedojrzałość, zahamowanie rozwoju umysłowego, skłonność do buntu, strach przed porażką. Doradza też, jak pomóc dzieciom lepiej poczuć się w szkole i pokonać wszelkie trudności. Rodzice mogą tu zdziałać wiele dobrego!


Anna Kozłowska
Jak pomóc rodzicom kochanego, ale nieznośnego dziecka?

Praca ta wyrosła z wieloletnich doświadczeń psychologa w pracy z dziećmi i ich rodzicami. Rodzice przychodzą do psychologa, bo dzieci sprawiają im problemy wychowawcze. Rzadko zdają sobie sprawę z tego, że ich dzieci też przeżywają jakieś frustracje i sygnalizują to swoim nietypowym zachowaniem. Jak zatem rozwiązywać te, narosłe czasami całymi latami, problemy? Czasem wystarczy kilka spotkań, rozmów z rodzicami i dzieckiem, opowiedzenie bajki z morałem i wspólne znalezienie przyczyn powstałej sytuacji. Innym razem potrzeba rozwikłania jakichś problemów rodziny, w której dziecko czuje się zbędne i niekochane. Na końcu tej książki znajduje się krótki poradnik dla bezradnych rodziców, który moż


Lawson Sarah
Jak pomóc zastraszonemu dziecku

Przemoc wśród najmłodszych to poważny problem, którego nie wolno bagatelizować, nie wolno pozostawić dzieci bez pomocy. One tak jak dorośli ulegają negatywnym emocjom, bardzo często nawet ich nie rozumiejąc. Od ich opiekunów, rodziców i wychowawców zależy, w jaki sposób poradzą sobie z doświadczaną przemocą i z tą, którą same inicjują.Autorka uświadamia, czym jest agresja, kim może być agresor, a kim ofiara, jakie czynniki kształtują obie postawy oraz jak można skutecznie z nimi walczyć, by agresja i przemoc nie zawładnęły młodymi ludźmi.


Kate Kelly
Jak poradzić sobie z niegrzecznymi dziećmi

Napady złości, marudzenie, bunt, zmyślanie, kłamstwa, oszukiwanie i zabieranie cudzych rzeczy, agresja - rodzice często czują się bezradni wobec takich zachowań dziecka. Co wtedy robić? Poradnik ma pomóc zwykłym rodzinom znaleźć metody, dzięki którym życie codzienne stanie się łatwiejsze i przyjemniejsze. Można się z niego dowiedzieć, jak poprawić niewłaściwe zachowania i stworzyć nowe wzorce, umożliwiające znalezienie rozwiązań w rozmaitych sytuacjach. A co najważniejsze, zawiera rady, jak stworzyć atmosferę wyzwalającą właściwe zachowania, tak aby coraz rzadziej trzeba było reagować na nieodpowiednie. Metody rozwiązywania problemów podane są w taki sposób, że szybko i bez trudu można znale


Virginia K. Stowe, Andrea Thompson
Jak porozumieć się z własnym dzieckiem

Po lekturze tej książki i zastosowaniu w praktyce przedstawionych przez nią skutecznych metod, przejmiesz pełną kontrolę nad postępowanie swojego dziecka i zaczniesz czuć się pewnie w każdej nawet najtrudniejszej sytuacji. Ponadto zrozumiesz jak pomóc swojemu dziecku dorastać w poczuciu własnej wartości i ze świadomością tego, co jest dobre, a co złe. Zamiast ciągłego strofowania i pouczania otrzyma ono od Ciebie radość i poczucie bezpieczeństwa.


Will Wilkoff
Jak powiedzieć NIE swojemu dzieckuBezpieczna, rozsądna i skuteczna dyscyplina dla dzieci od 9 miesięcy do 3 lat

"Nie, nie możesz iść ze mną do pracy. Nie, jesteś już za duży na pieluchę. Nie, nie możesz dziś spać z nami. Jeśli przekazywanie dziecku tego typu komunikatów sprawia Ci trudność, sięgnij po błyskotliwie napisany poradnik, który pomoże Ci opanować sztukę asertywnego rodzicielstwa. Można odmówić dziecku tak, by go nie zranić! Można je przekonać, by nie znęcało się nad zwierzętami, nie budziło nas o piątej rano, nie przedłużało zabaw do późnych godzin nocnych, nie marudziło w supermarkecie, nie odpinało pasów w samochodzie i nie dokuczało opiekunce. Jest to wykonalne bez uciekania się do ostrych kar i bez podnoszenia głosu. Metoda opracowana przez autora wymaga jedynie trochę cierpliwości


Pighin Gerda
Jak przekazywać dzieciom wartości. Poradnik dla rodziców

Wszyscy rodzice chcieliby mieć dobre dzieci, które w przyszłości wyrosłyby na porządnych ludzi. Ale co to znaczy "dobre"? Co więcej - jak wychowywać dziecko na "dobrego" człowieka? Jak przekazać mu wartości? I jakie wartości? Dzieci powinny umieć zdobyć sobie miejsce i uznanie w przedszkolu, w szkole, a potem w życiu zawodowym. Powinny być przy tym tolerancyjne i potrafić wczuć się w sytuacje drugiego człowieka. Rodzice pragną wychowywać swoje dzieci na ludzi zdolnych do krytyki, ale i szanujących poglądy innych. Ich pociechy powinny być odważne, odpowiedzialne, dzielne, gotowe do pomocy i zgodne. Takie są założenia, w praktyce bywa różnie. Książka Gerdy Pighin to podręcz


Pamela Lowell
Jak przetrwać z nastolatkiem? 365 porad dla rodziców na cały rok

Czujesz się sfrustrowana swoją relacją z nastoletnim dzieckiem? Pragniesz bliższej z nim więzi? A może po prostu próbujesz przeżyć ten burzliwy okres? Dzisiejszy świat, pełen wyzwań, zamazanych granic, pomieszanych pojęć i gwałtownych zmian, może sprawić, że rodzice poczują się bezsilni... i samotni.Autorka tej książki, Pamela Lowell, w ciepłych, przepojonych modlitewnym zamyśleniem i niezwykle szczerych refleksjach dzieli się bogactwem swego doświadczenia, jakie zebrała zarówno jako doradca rodzinny, jak i matka. Obdarza czytelników godną zaufania inspiracją i praktycznymi radami, pokazując, że burzliwe lata spędzone na wychowywaniu nastolatków mogą stać się niezwykłą duchową przygodą.Te co


Charles E. Schaefer, Teresa Foy DiGeronimo
Jak rozmawiać z dziećmi o bardzo ważnych sprawach

Jak powinny brzmieć odpowiedzi na najtrudniejsze pytania, z jakimi mogą zetknąć się rodzic.Dlaczego musimy się przeprowadzać? Co będzie, jeśli dziadek umrze? Czy zachoruje na AIDS? Trudne pytania dziecka dotyczące problemów codziennego życia często zaskakują rodziców. Książka Jak rozmawiać z dziećmi o naprawdę trudnych sprawach pomaga rodzicom znaleźć właściwe słowa w rozmowie z dziećmi i odpowiedzieć na ich pytania. Korzystając z własnej praktyki klinicznej, badań naukowych oraz doświadczeń rodzicielskich, Charles Schaefer i Theresa DiGeronimo udzielają rozsądnych rad, cennych dla rodziców. Proponują praktyczne wskazówki dotyczące rozmaitych doświadczeń życiowych, od zmian w rodzinie, takic


Franz J. Monks, Irene H. Ypenburg
Jak rozpoznać uzdolnione dzieckoPoradnik dla rodziców

Książka przynosi odpowiedź na szereg pytań, między innymi: Czym są uzdolnienia? Po czym można rozpoznać dziecko uzdolnione? W jaki sposób wspomagać dziecko szczególnie uzdolnione? Czy dzieci nieprzeciętnie uzdolnione sprawiają problemy wychowawcze? Jest to poradnik dla rodziców i nauczycieli. Może stanowić nieocenioną pomoc przy rozpoznawaniu i pracy z dziećmi obdarzonymi wyjątkowymi zdolnościami. Obok porad praktycznych znajdzie w niej czytelnik również teoretyczną wiedzę z zakresu badań nad uzdolnieniami.


Julien Cohen-Solal
Jak rozumieć i pielęgnować dziecko

Co zrobić, kiedy dziecko straci przytomność? Jak zareagować, kiedy połknie jakiś przedmiot albo wsadzi go sobie do nosa? Jak rozsądnie i pożytecznie wykorzystać czas oczekiwania na przyjazd lekarza? Te pytania zadają sobie z pewnością nie tylko młodzi i niedoświadczeni rodzice. Dr Julien Cohen-Solal jest praktykującym lekarzem z czterdziestoletnim doświadczeniem. Jego poradnik, który doczekał się już czterech wydań, jest sumą przemyśleń na temat problemów, z jakimi najczęściej spotykają się matki małych pacjentów. Jak twierdzi sam autor, nie można nauczyć się wychowywania dzieci z podręczników, uczymy się, praktykując. Dr Cohen-Solal podchodzi do wszystkich zagadnień z dużą dozą zdrowego roz


Helga Grtler
Jak rozwiązywać konflikty w rodzinie

Rodzice są tylko ludźmi! Każdy dzień opieki nad dziećmi wystawia Cię na próbę! Czy radzisz sobie z konfliktami w rodzinie? Helga Grtler, znany psycholog dziecięcy, radzi jak prawidłowo postępować, aby zrealizować swoje plany wychowawcze. Co zrobić, aby dziecko wyrosło na samodzielnego, mądrego człowieka o niezależnej osobowości, nawet jeśli: jest przekorne i ciągle prowokuje walkę o władzę jego pokój tonie w chaosie odmawia wszelkiej pomocy i odrzuca nasze wskazówki stosowane kary nie skutkują dziecko przestało słuchać rodziców rodzeństwo wiecznie strajkuje Problemy, o których mówi ta książka, nie są tylko Twoimi problemami. Dotykają one milionów rodzin na całym świecie.


Irena Obuchowska, (red.)
Jak sobie radzić z niechcianymi uczuciami

Coraz częściej mówimy o przemocy, coraz częściej poruszają nas doniesienia o tym, że aktów przemocy dokonują ludzie młodzi, właściwie dzieci. Czy można zaradzić złu?Tak, przez dotarcie odpowiednio wcześnie do dzieci, które mają kłopoty z uczeniem się społecznych zachowań."Niechciane uczucia" to przede wszystkim złość, gniew, strach, nienawiść, wstyd, nuda, czy pogarda. Niektóre z nich dzieci przejawiają od najwcześniejszych lat, a poprzez nieumiejętność radzenia sobie z nimi i brak pomocy ze strony otoczenia utrwalają złe nawyki, które z czasem mogą stać się zdecydowanie destrukcyjne.Treść książki zdaje się być niezwykle aktualna i wpisuje się w krąg oddziaływania zakreślony przez autorki zn


Grace Ketterman
Jak uchronić dziecko przed przemocą? (4 CD)

Jeżeli leży ci na sercu dobro dziecka, musisz podjąć wszelkie możliwe działania, żeby ochronić je przed przemocą.Pamiętaj, że to właśnie ty jesteś kluczowym elementem decydującym o ochronie twoich dzieci przed przemocą.Zacznij już od dziś.


Wolfgang Jaede
Jak uchronić dziecko przed skutkami rozwodu rodzicówPoradnik dla rodziców

Jak dzieci przeżywają rozstanie rodziców?Jak radzą sobie z jego skutkami?Jaki ma ono wpływ na rozwój ich osobowości?Doświadczony pedagog opisuje, w jaki sposób dzieci mogą bez trwałych psychicznych śladów dojść do ładu z rozstaniem rodziców. Ukazuje on również różne poziomy, na których dziecko zmaga się z traumą rozstania. Niezależnie od tego, czy odbywa się to na poziomie rodziny, społecznego środowiska, czy wreszcie na poziomie emocjonalnym dziecka, jasne jest, że kompetentne podejście rodziców, krewnych i znajomych, samych dzieci i ich rodzeństwa oraz przyjaciół, może pomóc dzieciom w pokonaniu urazów zadanych psychice przez rozwód rodziców.Dodatkowym atutem książki jest wyczuwalny optymi


Louise Loos
Jak ujarzmić małą czarownicę150 porad, jak dobrze wychować dziewczynkę

Oto nasze córki: zbyt wyrośnięte, by nadal być traktowane jak dzieci, ale z pewnością jeszcze za małe, aby pokazywać się publicznie z ustami wymalowanymi zakupioną z kieszonkowego różową pomadką do ust. Już nie dzieci, ale jeszcze nie nastolatki, wyposażone w stosowną porcję pewności siebie, wiele talentów i umiejętności...


Erna Furman
Jak wspierać dziecko w rozwojuPodręcznik psychoanalizy dla rodziców

Jak poznajemy rozwój dziecka? Proces edukacji, w który wprowadza nas autorka, polega w głównej mierze na odkrywaniu tego, co już wiemy, tylko nie wiedzieliśmy, że wiemy. Co się dzieje, gdy zaburzona zostaje pierwotna relacja matka-dziecko? Jak może zareagować dziecko na długie rozłąki z matką? Co załatwia ssanie kciuka i ukochany "kocyk"? Nowy rodzaj relacji - ojciec pomaga małemu dziecku troszczyć się o innych. Czy inny mężczyzna może zastąpić biologicznego ojca? Gdy matka jest ojcem, a ojciec matką. Dwie matki: matka i ojciec. Młodsze i starsze przedszkolaki. Kim jest przyjaciel? Przyjażń między rodzeństwem. Wspólne zadanie dziecka i nauczyciela. Pragnienie uczenia się. Czy uczeń


Kay West
Jak wychować damę, czyli przewodnik ogłady na nieokrzesane dziecinne lata waszej córki

Dobre maniery to więcej niż znajomość określonych kodów zachowań - po prostu życzliwość wobec innych, dowodzi autorka ciekawej i zabawnej książeczki "Jak wychować damę". Przed młodym człowiekiem, który potrafi mieć wzgląd na ludzi otworzy się więcej drzwi, łatwiej zjedna on sobie przyjaciół i tego wszystkiego nie zapewni mu najstaranniejsza nawet edukacja i lekcje tenisa i francuskiego razem wzięte. A bycie damą nie ma nic wspólnego z kostiumem Chanel - to wewnętrzny znak jakości.


Mariateresa Zattoni, Gilberto Gillini
Jak wychować dzieckoPoradnik dla rodziców i wychowawców

Często stajemy bezradni wobec pytania: Jak wychować dziecko?Czujemy się pozostawieni sami sobie, boimy się, że nie podołamy, że możemy zepsuć, że to za trudne dla nas, nie wierzymy, że damy radę. Jakże opuszczone musi czuć się wtedy dziecko, dla którego jesteśmy jedynym punktem odniesienia...A przecież to nam zostało powierzone nowe życie, to właśnie my jesteśmy godni, by być rodzicami. Właśnie taki, jaki jestem, przyjąłem na siebie ojcostwo i macierzyństwo. Jestem najważniejszy dla mojego dziecka.Poradnik dla rodziców i wychowawców "Jak wychować dziecko", napisany przez znakomitych psychologów i pedagogów, jest bardzo ważnym spojrzeniem na tajemnicę wychowania. Książka zawiera jasne wskazów


Kay West
Jak wychować dżentemena, czyli przewodnik ogłady na nieokrzesane dziecinne lata waszego syna

Dobre maniery to więcej niż znajomość określonych kodów zachowań - po prostu życzliwość wobec innych, dowodzi autorka ciekawej i zabawnej książeczki "Jak wychować dżentelmena". Przed młodym człowiekiem, który potrafi mieć wzgląd na ludzi otworzy się więcej drzwi, łatwiej zjedna on sobie przyjaciół - i tego wszystkiego nie zapewni mu najstaranniejsza nawet edukacja i lekcje tenisa i francuskiego razem wzięte. A bycie dżentelmenem nie ma nic wspólnego z garniturem od Armaniego - to wewnętrzny znak jakości.


Katarzyna Mitros
Jak wychować geniusza przez zabawę

Autorka naukowo zajmowała sie zmianami rozwojowymi, pamięcią i uczeniem się. Jej ksiażka to propozycja zabaw, które wprowadzają dzieci w świat przedmiotów, ludzi i przyrody. Podpowiada w niej, jak zmienić najzwyklejsze przedmioty w rekwizyty do wspaniałych zajęć, które nie tylko budują więź z dzieckiem, poszerzają jego wiedzę i zwiększają umiejętności, ale także pokazują, że świat jest niezwykle ciekawym miejscem, a poznawanie rządzących nim praw to fascynująca i nigdy niekończąca się przygoda.


Helen Mathieu
Jak wychować silną osobowość

Jak wychować silną osobowość to poradnik, który pomoże ci wychować dziecko odporne na zagrożenia jakie niesie ze sobą współczesny świat.Jak dobrze przygotować dziecko do podejmowania wyzwań w życiu? Co zrobić, aby czuło się swobodnie w każdych okolicznościach, było śmiałe i miało poczucie etyki, dzięki której zbuduje życie na miarę swoich talentów?Książka skutecznie wytłumaczy rodzicom, w jaki sposób:Pomóc dzieciom stymulować ich rozwój osobisty poprzez akceptację siebiePozwolić im odnaleźć miejsce w grupieNauczyć je rozwijać twórcze i zdrowe relacjePomóc im w wybraniu krytycyzmu, rozbudzić w nich zainteresowanie własną duchowościąPokazać, że można wspólnie budować świat sprawiedliwy i przyj


Rex Forehand, Nicholas Long
Jak wychowywać uparte dziecko

Skrócony opisPraktyczny poradnik dla rodziców dzieci upartych, sprawiających kłopoty wychowawcze - w wieku od dwóch do sześciu lat.Proponowany w książce pięciotygodniowy program pomaga zrozumieć, co kształtuje zachowanie małego uparciucha, uczy umiejętności efektywnego radzenia sobie z problemami wychowawczymi oraz przedstawia sposoby 'naprawy' relacji nie tylko z dziećmi, lecz także między rodzicami.Autorzy poświęcają uwagę problemom związanym między innymi z:agresją dzieckanadpobudliwościąnieposłuszeństwemrywalizacją między rodzeństwemlękami nocnyminapadami złościjedzeniemzasypianiemporannym wstawaniemMówią też o wpływie konfliktowych sytuacji w rodzinie, rozwodów, depresj


Anne Bacus
Jak zdobyć autorytet u dziecka

Praktyczny poradnik podpowiadający rodzicom, jak uniknąć kłopotów wychowawczych. Pokazuje, że dyscyplina nie musi oznaczać kar i zakazów. Uczy, jak komunikować się z własnym dzieckiem.


Antonio Mazzi
Jak zepsuć dziecko w dziesięciu ruchach

Rozpieszczajcie dziecko, faszerujcie je batonami i chrupkami na drugie śniadanie czy podwieczorek, pozwólcie mu się nudzić, przykujcie je do telewizora, zadowalajcie się tróją z matematyki. Sprzątajcie pokój za dziecko, bądźcie nadopiekuńczy. Obudźcie się dopiero wtedy, gdy będzie już duże...Oto książka, która zawiera wszystko, co trzeba wiedzieć, aby zniszczyć dziecko. Ale jest w niej też szereg rad, jak je należy wychowywać. O ile to jeszcze kogoś interesuje...Antonio Mazzi, mediolański kapłan, w latach 1984-85 założył Grupę Exodus dla ratowania narkomanów. Od 1996 r. jest przewodniczącym Fundacji Exodus, na którą składa się trzydzieści ośrodków we Włoszech i cztery za granicą. Znany z dzi


Stanley Turecki, Sarah Wernick
Jak zrozumieć problemy emocjonalne dziecka. Nowoczesny poradnik dla rodziców dzieci od 3 do 12 lat

Wyjątkowy poradnik napisany przez wybitnego terapeutę nie poucza, lecz przedstawia zasady postępowania, które rodzice mogą wykorzystać i dostosować do własnej sytuacji. Praktyczne, jasne wskazówki poparte przykładami podpowiadają, jak radzić sobie w konkretnych sytuacjach, np. gdy dziecko: nie ma przyjaciół, wdaje się w bójki, często wpada w złość, zamyka się w sobie, jest kapryśne, ciągle się czymś niepokoi, płacze z byle powodu, nie potrafi usiedzieć w miejscu itp.


Tadeusz Gałkowski
Jak zrozumieć swoje dzieckoPierwsze sześć lat życia

Wychowanie dziecka daje mnóstwo radości, ale wymaga też wielu wyrzeczeń i trudu. Przebywając z dzieckiem, stopniowo poznajemy świat widziany oczyma małego człowieczka. Poznając dziecko uczymy się je rozumieć.Nasze dziecko potrzebuje silnej, emocjonalnej więzi z najbliższymi. Kochane i rozumiane ma poczucie własnej wartości, jest szczere i otwarte.Omówione w książce zagadnienia pozwolą rodzicom poznać prawa rządzące rozwojem dziecka i uniknąć niepotrzebnych błędów. Z kapitału uczuciowo - intelektualnego zgromadzonego w dzieciństwie korzysta się przez całe dorosłe życie.


Jan Aldridge
Jak żyć z poważnie chorym dzieckiem. Poradnik dla rodziców

Przewlekła, śmiertelna choroba dziecka to sytuacja, z którą wolelibyśmy się nigdy nie zetknąć. Niestety, niektórych takie cierpienie jednak dotyka, a rozwój medycyny wprawdzie ciągle ożywia nadzieję, ale i powoduje, że rodzice stają przed niewyobrażalnymi dawniej wyborami.Z wielkim znawstwem, a przy tym z ogromnym taktem Jan Aldridge uczy, jak żyć w cieniu tego, co nieuchronne. W swojej książce pisze o:uczuciach i lękach dzieci i rodzicówpostępowaniu z dziećmi stosownie do ich rozwoju psychicznegotrudnych albo wręcz niemożliwych decyzjachrelacjach między rodzicamitraktowaniu innych dzieci w rodzinieroli dziadków i przyjaciółTo przejmująca lektura, ale osobom zmagającym się z bolesną rzeczywi


Rosemarie Portmann
Jakiego kształcenia potrzeba dzieciom Istota zagadnienia

Po przeżyciu szoku związanego z ogłoszeniem wyników badania PISA, specjaliści w atmosferze silnej presji podjęli prace nad koncepcjami i planami, których zadaniem było podniesienie systemu edukacji z mizernego stanu, w jakim się znalazł. Jako rozwiązanie problemu proponuje się jeszcze wcześniejsze rozpoczynanie pracy edukacyjnej. W przedszkolu powinno się wprowadzać naukę języków obcych, a rozwój trzylatków powinien być wspierany zgodnie z ich IQ. Książka odpowiada na pytania:Czym właściwie jest edukacja?Czy instytucje przedszkolne rzeczywiście zasłużyły na ocenę „niedostateczną”Jaki wpływ na rozwój dzieci ma ukierunkowanie na wyniki w nauce?Do jakiego rodzaju wsparcia należy dą


Erika Meyer-Glitza
Jakub pogromca strachuTerapeutyczne opowiadania dla dzieci przeżywających lęki

Spis treści:Dla dorosłych!Drogie dzieci!Reportaż Marcina(Odosobnienie i brak akceptacji)Piotr Kleksiarz ma pewien pomysł(Strach przed rozstaniem i stratą)Kucyk Kartofel(Nieśmiałość)Opieszałek(Lęk przed zmianami)Jakub pogromca strachu(Strach przed psami)Złodzieje(Strach przed przemocą)Igiełek(Reakcja po rozstaniu rodziców)Zosia szuka rady(Niskie poczucie własnej wartości)Lepka Ręka(Strach spowodowany wyrzutami sumienia)Sweter trosk(Przesadne troski rodziców)Wujek Bogdan zna pewien trik(Strach przed duchami)Wiedźma Podjadka(Problem z jedzeniem, strach przed utratą miłości)Niesmaowita noc(Nowe doświadczenie jako kolejny krok w dorastaniu)Księż


Stephen Giles
Jestem tatąOd pieluszkowego bałaganu do szczęścia - sztuka bycia wspaniałym tatą

Wszystko co chciałbyś wiedzieć o sztuce doskonałego ojcostwa, znajdziesz w drugiej już książce Stephena Gilesa, w której autor pokazuje swoje postępy w roli ojca w pierwszym roku życia dziecka. Opowiada on własną historię w formie dziennika - pełnego humoru i praktycznych wskazówek i rad dla wszystkich początkujących ojców w zakresie takich zagadnień jak:konflikt między presją pracy i bezsennymi nocami, podział obowiązków domowych, bycie żywicielem rodziny, głównym opiekunem dziecka lub jednym i drugim, zmieniające się relacje między mężczyzną i partnerką, trzymanie pod kontrolą "syndromu rywalizującego ojca". Książka ta wykorzystuje też w dużej mierze doświadczenie innych ojców tworząc napr


Samy Molcho
Język ciała dzieci

Samy Molcho przybliża dorosłym świat dzieci, opisując i wyjaśniając dziecięce sygnały i gesty, jeszcze nie zafałszowane i dzięki temu spontaniczne. Autor zajmuje się możliwościami wyrażania uczuć i emocji za pomocą ciała u dzieci. Te środki wyrazu są znacznie bardziej bezpośrednie niż u dorosłych, co nie oznacza, że można je zawsze interpretować jako oczywiste. W sposób niezwykle ciekawy i nie pomijając nawet najdrobniejszych szczegółów, Samy Molcho prowadzi nas przez rozwój dziecka od okresu prenatalnego aż po wiek szkolny, umożliwiając w ten sposób dorosłym zdrowe i jednoznaczne relacje z dziećmi. Obserwacje są zilustrowane ekspresyjnymi fotografiami Naomi Baumgartl.Samy Molcho, wybitny mi


Tracy Hogg, Melinda Blau
Język dwulatkaMoja mama mnie rozumie

Okazuje się, że każde niemowlę już w chwili narodzenia jest "jakieś". Kod genetyczny określa temperament, silne i słabe strony charakteru oraz skłonności i upodobania. Na co więc mają wpływ rodzice? Na zachowanie dziecka oraz rozwój jego zdolności i umiejętności. Znajdź w książce test, który pozwoli Ci ocenić charakter i temperament Twojego dwulatka. Musisz dobrze poznać swojego berbecia, aby potem mieć z nim mniej kłopotów. Autorka znakomicie tłumaczy sposoby postępowania z różnymi dziećmi oraz podaje rozwiązania rozmaitych codziennych problemów. Dowiesz się, jaka jest metoda na złośnika tupiącego nogami w sklepie, co robić, gdy dziecko marudzi, jak wychowywać aniołka lub energicz


Tracy Hogg, Melinda Blau
Język niemowlątMoja mama mnie rozumie

Autorka jest dyplomowaną pielęgniarką i położną. Opiekując się noworodkami, których wiele przyszło na świat dzięki jej pomocy, doszła do wniosku, że mogłaby się nauczyć ich niewerbalnego języka i wprowadzać mamy, debiutujące w nowej roli, w świat niemowląt. Podjęła działalność zawodową w tej dziedzinie, ucząc rodziców zrozumienia potrzeb ich maleńkich pociech, pomagała dzieciom i rodzicom zdobywać samodzielność. Autorka przekonuje czytelników, że reakcje noworodków są przejrzyste i zrozumiałe oraz adekwatne do bodźców, jakie dziecko otrzymuje. Po przeczytaniu tej publikacji nie będą już zagadką odpowiedzi na takie pytania, jak: dlaczego moje dziecko wydaje się ciągle głodne? skąd mam wiedzie


Stephen Giles
Już prawie jestem tatą. Mężczyzna w czasie ciąży - sztuka przetrwania

Zrobiłeś to - twoja partnerka jest w ciąży. Teraz wszystko, co masz do roboty, to odprężyć się, odpoczywać i czekać na gratulacje rodziny i przyjaciół, prawda?Otóż nie. Nieprawda. Nagle wszystko zaczyna się kręcić wokół niej, a ty jesteś przesunięty na linię boczną, mając przed sobą perspektywę dziewięciu długich miesięcy zagubienia i zniknięcia w jej wciąż powiększającym się cieniu. Ta książka nie jest kolejnym poradnikiem dla partnerek, jakich wiele na rynku. Powstała po to, by pomóc tatusiom, i odpowiedzieć na ich rzeczywiste - tak emocjonalne, jak i praktyczne - potrzeby. Oczywiście część z zawartych w książce informacji i wskazówek może pomóc także partnerce, ale ona ma na pewno wokół sKarty Diagnozy. 10 etapów rozwoju dziecka od 4 do 36 miesiąca życia

Karty Diagnozy dla terapeutów, logopedów, lekarzy pediatrów, psychiatrów, neurologów i rodziców:charakteryzują 10 etapów rozwoju dziecka od 4. do 36. miesiąca życia;zawierają dokładny opis umiejętności i sprawności, które powinno posiadać dziecko w określonym przedziale wiekowym;pozwalają w prosty i czytelny sposób monitorować i diagnozować rozwój dziecka;dzięki kartom diagnozy można łatwo sprawdzić, czy dziecko we właściwym czasie osiągnęło kolejne kamienie milowe rozwoju, a tym samym - zapobiec wszelkim nieprawidłowościom. Brak oczekiwanych zachowań, które zostały wyszczególnione w kartach, może być sygnałem wielu poważnych zaburzeń, w tym także autyzmu.


Christine Kaniak
Każde dziecko ma swoje mocne stronyJak rozwijać naturalne zdolności dziecka

Poradnik dla rodziców i wychowawców. Dzieci różnie reagują w rozmaitych sytuacjach i wykształcają swój własny styl życia w zależności os swojego typu. Jest dziecko duszyczka, które po mistrzowsku potrafi wczuć się w innych, dziecko obowiązku, które chętnie się przydaje, dziecko przygód, które z odwagą i zdecydowaniem szuka osobistych doświadczeń oraz dziecko mądra głowa, które dąży do przyswojenia sobie wiedzy. Na wielu obrazowych przykładach autorka przedstawia cztery typy dzieci i pokazuje, jakich szczególnych pomocy potrzebują w nauce i przezwyciężaniu kryzysów. Książka stanowi bardzo cenną pomoc pedagogiczną dla rodziców, wychowawców i nauczycieli szkół podstawowych.


Hartmuth Morgenroth, Anette Kast-Zahn
Każde dziecko może jeść właściwie

Czy Twoje dziecko nie je, jak powinno? Czy je za mało? Albo za dużo? A może najczęściej je to samo? Czy podczas jedzenia odbywa się ciągle to samo "przedstawienie"? Rodzice znają ten stres. Najpierw, kiedy dziecko jest małe, martwią się, że je za mało albo najchętniej to samo. Później, kiedy jest starsze, że je nie to, co powinno, albo co obecnie zdarza się coraz częściej że je za dużo. Każde dziecko może nauczyć się jeść właściwie to książka adresowana do rodziców, którzy chcieliby uniknąć niepotrzebnych naszym zdaniem zmartwień i już od pierwszych dni p0o narodzinach dziecka właściwie rozwiązać problem jedzenia, tzn. bez wywierania nacisku na dziecko i bez osobistego stresu.


Annette Kast-Zahn
Każde dziecko może nauczyć się reguł

Moje dziecko chce, żeby się nim bez przerwy zajmować! Moje dziecko nie chce jeść! Książka "Każde dziecko może nauczyć się reguł" to rzetelnie umotywowany i skuteczny zbiór wskazań, jak ukrócić złe zachowanie dziecka i wytyczyć wyraźne granice jego postępowania - słowem: jak nauczyć dziecko niezbędnych reguł, szanując przy tym jego osobowość Autorka przychodzi z pomocą tym, którym troska i intuicja rodzicielska nie wystarczają, by skutecznie rozwiązać codzienne problemy. Zwięźle i jasno ukazuje, jak postępować z niemowlakiem czy kilkulatkiem, by respektował podstawowe zasady, takie jak jedzenie i spanie o stałych porach, sprzątanie po sobie czy samodzielne odrabianie lekcji. Książka


Hartmuth Morgenroth, Anette Kast-Zahn
Każde dziecko może nauczyć się spać

Autorzy książki, pediatra i psycholog, proponują rodzicom proste i skuteczne metody, jak nauczyć dziecko regularnego zasypiania i przesypiania całej nocy. Dodaj swoją recenzję


Arnd Stein
Kiedy dzieci są agresywne. Jak możemy je zrozumieć i pomóc?

Kiedy dzieci są agresywne, rodzice i wychowawcy często zadają sobie pytania: Co zrobiliśmy źle? Jak wychowywać dzieci, aby były spokojniejsze? Arnd Stein, dyplomowany psycholog i psychoterapeuta, w sposób bardzo obrazowy opisuje różnorodne przejawy dziecięcej agresji i jej przyczyny. Pokazuje szereg możliwości, jak radzić sobie z wybuchowymi dziećmi i jak uniknąć rodzinnych konfliktów. Ponadto proponuje rodzicom testy obrazkowe, pozwalające sprawdzić własny styl wychowawczy.


Jan-Uwe Rogge
Kiedy dzieci się dąsają

Tak mniej więcej około drugich urodzin dziecka zaczyna się: – Nie, nie chcę, nie, nie!Następnie dziecko rzuca się na podłogę, dostając przy tym napadu wściekłości, wybucha w nim protest i histeria. I nie ma się też czemu dziwić, że rodzice reagują całkowitą bezsilnością w obliczu ciągłych dramatycznych akcji dziecka. Jak powinni się oni zachować w takiej sytuacji? Gdy próbują złagodzić reakcje dziecka i je uspokoić, wzrasta w nim złość i potęgują się reakcje obronne, lub też dziecko chowa się i zamyka w sobie, wykazując tym tzw. niemy protest.W tej książce autor przedstawia swoje sprawdzone metody, dopasowane do najtrudniejszych faz rozwojowych dziecka. Zawarte tu liczne przykłady udow


Martin Herbert
Kiedy dziecko i jego rodzice potrzebują pomocy

Wszystkie dzieci, których zdrowie bądź rozwój z różnych przyczyn są zagrożone, oraz dzieci niepełnosprawne wymagają ze strony dorosłych szczególnej pomocy. Jeśli rodzice nie mogą bądź nie umieją swych dzieci otoczyć właściwą troską, obowiązki te przejmują powołani do tego specjaliści. Autor uczy czytelników, jak właściwie ocenić warunki, w jakich żyją dzieci, oraz zrozumieć ich potrzeby. Dzięki właściwemu rozpoznaniu sytuacji i odpowiedniej reakcji możemy sprawić, by czuły się bezpiecznie i prawidłowo się rozwijały. Martin Herbert - profesor, zajmuje się psychologią kliniczną i społeczną na Uniwersytecie w Exter, jest konsultantem w Exter Health Authority oraz członkiem The Brithish Psycholo


Nessia Laniado
Kiedy mama i tato dużo pracują

Autorka książki ze spokojem i poczuciem humoru udziela odpowiedzi na pytania większości rodziców, którzy dużo pracując odczuwają zmęczenie i frustrację w związku z pracą na cały etat i byciem rodzicem.- Czy można połączyć aktywność zawodową i życie rodzinne, czy też te dwie sfery są absolutnie nie do pogodzenia?- Czy można zagwarantować harmonijny rozwój dziecka, jeśli przez większość dnia przebywamy poza domem?- Jak przezwyciężyć poczucie winy, które warunkuje nasze zachowanie, czyniąc nas czasem ofiarami szantażu ze strony naszych dzieci?


Erika Meyer-Glitza
Kiedy Pani Złość przychodzi z wizytąTerapeutyczne opowiadania dla impulsywnych dzieci

Spis treści: Dla dorosłych! Drogie dzieci! Paweł Porywczy     (Agresja dziecka jako skutek niekosekwencji rodziców) Upragnione dziecko     (Agresywność adoptowanego dziecka, któremu rodzice nie powiedzieli prawdy) Bartek i Achmed     (Wrogość w stosunku do obcokrajowców; presja ze strony grupy) Gruby Filip     (Dokuczanie dzieciom z nadwagą prowadzi do niekontrolowanych reakcji) Marcin hamuje we właściwym momencie     (Agresja w przypadku problemów matki z narkotykami) Banda dziewcząt     (Przemoc na podwórku szkolnym) O dziecku, którego nikt nie chciał    


Robert J. MacKenzie
Kiedy pozwolić? Kiedy zabronić?

Podstawą skutecznego wychowywania jest konsekwentne wyznaczanie granic, umożliwiających dziecku orientację w otaczającym je świecie. MacKenzie omawia typowe błędy popełniane przez rodziców, wyznaczających dziecku zbyt sztywne, zbyt szerokie lub niestałe granice. Opisuje granice odpowiednie dla dzieci na różnym etapie rozwoju oraz skuteczne metody ich ustalania.


Christine Kaniak
Kiedy rodzeństwo się kłóci

Trzymać się z boku czy wtrącać się, robić awantury czy ignorować? Co jest właściwym rozwiązaniem? Jeśli tylko zrozumiecie właściwe przesłanie ukryte za kłótnią, możecie zaradzić konfliktom.W tej książce znajdziecie rozwiązania, które pomogą całej rodzinie, ponieważ dzięki mądrym rodzicom relacje między rodzeństwem mogą rozwijać się pozytywnie. Wiele przykładów z życia codziennego i praktycznych wskazówek przedstawionych tutaj pomoże wszystkim w budowaniu spokojnych i niosących więcej wzajemnego szacunku relacji.Typowe sytuacje wychowawcze i sposoby ich rozwiązywania przedstawione są w niniejszej książce w formie komiksów.


Volker Friebel
Klucz w małe ręcePodróże do krainy fantazji, opowiadania i ćwiczenia wyobraźni

Skrócony opis      Podróże do krainy fantazji, opowiadania i ćwiczenia wyobraźni. Radzenie sobie w życiu codziennym z najróżniejszymi sytuacjami stanowi ogromne wyzwanie, w realizacji którego dzieci potrzebują pomocy i wsparcia. Opowiadania zawarte w tej książce to szczególne ćwiczenia wyobraźni, które nadmiarowi wrażeń przeciwstawiają ciszę, ale i fantazję. Dzięki nim dzieci nabierają dystansu do atakujących je z różnych stron bodźców oraz otrzymują klucz, ułatwiający im odnalezienie się w skomplikowanym świecie. Do góry


Tomasz Kozłowski
Kłamię, więc jestem

Z pewnością nie raz pękaliście ze śmiechu, kiedy wasze dwu-lub trzyletnie pociechy próbowały was nieudolnie oszukać po rozmontowaniu kosztownej zabawki albo, co gorsza, roztrzaskaniu - w celach eksperymentalnych, rzecz jasna - waszego ulubionego kubka. Widać było jak na dłoni, że co jak co, ale gładko wypowiedziane kłamstwo nieszczególnie im wychodzi. Rodziców nieustannie śmieszą także, z niezmierną powagą czynione, próby zabawy w chowanego, kiedy trzylatek zasłania swoje własne oczy w przekonaniu, że kiedy on nie widzi sam siebie, nie dostrzega go również całe otoczenie. Bawiło was zapewne i to, że o sobie samych wasze małe dzieci mówiły wyłącznie w trzeciej osobie, zwłaszcza wtedy, kiedy z


Danielle Dalloz, Vronique Rolland
Kłamstwo u dziecka

Dlaczego dzieci kłamią? Czy dziecko, które kłamie, chce nas świadomie i dobrowolnie oszukać? Kłamstwo, fantzajowanie, poczucie humoru - co je łączy? Na te i inne pytania stara się w swej książce odpowiedzieć doświadczony psychoanalityk, terapeuta dziecięcy i rodzinny. Kłamstwo może mieć różne przyczyny, których odkrycie pozwala zbliżyć się do prawdy: kiedy dziecko kłamie, może to oznaczać, że próbuje się dowartościować, zwrócić na siebie uwagę albo uciec od raniącej rzeczywistości.


Gereon Reimann
Kochać - zamiast rozpieszczaćDlaczego nie powinniśmy spełniać każdego życzenia naszych dzieci

Wielu rodziców zupełnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że od dłuższego czasu dotyczy ich problem rozpieszczania. Tymczasem w dzieciach, które zawsze wszystko mają, które wszystko mogą robić i którym nie stawia się prawie żadnych wymagań, zamiera zdolność do tworzenia, do odkrywania w przeciwnościach swoich możliwości, do urzeczywistniania własnych pomysłów, do kształtowania codzienności zgodnie z wewnętrznymi impulsami. Autor zwraca uwagę rodziców i wychowawców na ten problem i pokazuje im drogi prowadzące do takiego sposobu wychowania, który odpowiada głębokim potrzebom dzieci, umożliwia im poznanie własnych kompetencji i przynosi to, co najlepsze dla ich rozwoju.


Alrun Kerksiek, Klaus W. Vopel
Kozioł w polu kapusty

Książka zawiera 26 jednostek tematycznych przeznaczonych do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Składają się na nie opowiadania pochodzące z różnych stron świata oraz odpowiednio dobrane inspirujące zabawy i kreatywne ćwiczenia ruchowe. Proponowana kombinacja stanowi oryginalną strategię pedagogiczną, dzięki której maluchy kształtują swą osobowość - poprzez historie poznają siebie i otaczającą ich rzeczywistość, rozwijają wyobraźnię i własny system wartości. Natomiast wesołe zabawy w rytmie muzyki odprężają i pozwalają zrozumieć swoje ciało - jego siłę i zręczność. Publikacja stanowi cenną pomoc zarówno dla wychowawców, jak i rodziców.


Martin Herbert
Krnąbrne zachowanie. Jak sobie z nim poradzić

Które dzieci nie rzucają przedmiotami, nie krzyczą i nie kłócą się z rodzeństwem? Krnąbrne zachowanie naszych pociech to chleb codzienny. Dzięki tej książce nauczymy się rozpoznawać postawy dzieci, które powinny wzbudzać nasz niepokój, oraz te, które są naturalne w ich wieku.


Jan-Uwe Rogge
Krótkie opowiadania na pokonanie strachu (książka + CD)

"Z humorem i fantazją pokonywać stres związany z wychowaniem dziecka" - tak brzmi motto znanego terapeuty rodzinnego i autora bestsellerów, jakim jest doktor Jan-Uwe Rogge. Dzieci odczuwają strach, ale on czyni je także silnymi. To, jak radzą sobie z tym problemem dorośli i dzieci, jak mogą nawiązać ze sobą dialog, ukazują zamieszczone w niniejszej książce krótkie opowiadania i i nformacje o różnych formach strachu, uwarunkowanych rozwojem dziecka. Do książki dołączona jest płyta CD z krótkimi opowiadaniami terapeutycznymi.Spis treści:Wstęp - O czym babcia już wiedziałaPokonywanie strachu a opowiadanie historyjek Opowiadanie musi mieć ramy Rytuały pokonują strach Elementy rytuału Niewidzialn


Allan Guggenbhl
Kryzys małego macho. Jak rodzice i nauczyciele mogą lepiej zrozumieć chłopców

Dlaczego chłopcy mają w szkole więcej problemów niż dziewczynki? Czemu wciąż wdają się w bójki? Skąd ich upór i harda mina? Czy sport i gry komputerowe to jedyna uznawana przez nich forma rozrywki? Chłopcy i dziewczęta różnią się od siebie, nawet jeżeli niektórzy zachowują się tak, jakby o tym zapomnieli! To głównie geny i hormony decydują o żeńskich i męskich cechach i sposobie bycia, nie tylko wychowanie i społeczeństwo. Dlatego mądry rodzic i pedagog będzie wykorzystywał wszystkie różnice płci, by uczynić z nich atut. Autor niniejszej książki, psycholog i ojciec, zaprasza nas do poznania świata chłopców. Podpowiada, co powinno się zmienić w szkole i w domu, by mały macho mógł w pełni wyko


Joachim Rumpf
Krzyczeć, bić, niszczyć. Agresja u dzieci w wieku do 13 lat

Wszystkim nam – w domu, przedszkolu i szkole – zdarzają się sytuacje, w których zaskakuje nas agresja i przemoc obserwowana u dzieci. Często nie potrafimy jej zaradzić, gdyż nie rozumiemy powodów zachowań naszych pociech. Autor tłumaczy, czym jest zjawisko agresji, jakie są jej rodzaje i kiedy przeradza się ona w przemoc. Opis swój ilustruje on przykładami z życia codziennego, by wskazać najprostsze, a zarazem najlepsze metody radzenia sobie z tym problemem u dzieci, nie raniąc przy tym ich poczucia własnej wartości i nie hamując prawidłowego rozwoju ich osobowości. Książka ta jest skierowana przede wszystkim do rodziców, wychowawców, osób pracujących w przedszkolach i nauczyciel


Barbara Mner
Kształtować świat z fantazją

Dzieci, które chętnie rysują, malują, majsterkują, biorą udział w przygotowaniach do przestawień teatralnych, a później w samych przedstawieniach, to bez wątpienia dzieci kreatywne. Są to bardzo wrażliwe istoty. One czują kolor, linię, figurę czy przestrzeń, wczuwają się w nastrój.Dzieci twórcze bardzo mocno przeżywają ważne dla nich sytuacje, konflikty, zastanawiają się często jak wyrazić związane z nimi emocje, jak zamienić to co w danej chwili czują na rysunek, budowlę czy zwykłą plamę, dobierając odpowiedni kolor farby. Tak powstają projekty, które realizowane są później w twórczym działaniu.W tej książeczce znajduje się wiele propozycji dla dzieci kreatywnych, dzięki którym nauczą się o


Wojciech Kołyszko
Latający śpiwór i maski wstydu

Jak pomóc dziecku zrozumieć wstyd, którego doznaje? Jak mądrze towarzyszyć mu w trudnych chwilach? Seria książeczek o uczuciach pokazuje, że nie jesteśmy bezradni. Możemy wspomóc się bajką — tym razem o wstydzie — która pozwala dziecku utożsamić się z bohaterami i wraz z nimi przeżywać emocje oraz „instrukcją obsługi wstydu”, która uczy, co robić, kiedy pojawia się to uczucie.


Ronald Mah
?atwe sposoby na trudne dziecko

Ta książka pomaga zrozumieć, dlaczego niektóre dzieci zachowują się nie tak, jak byśmy sobie tego życzyli… Autor w przyjaznym tonie podpowiada, jak nauczyciele i rodzice powinni reagować, gdy zachowanie dziecka przekracza wszelkie oczekiwania. Przekonuje, że okiełznanie "rozbrykanego koziołka" wcale nie będzie trudne, jeśli będziemy go odpowiednio motywować, nauczymy ustalania i nie przekraczania granic czy skutecznie zastosujemy "czas na uspokojenie". Książka daje ponadto narzędzia do rozpoznawania wczesnych oznak depresji, lęków, smutku. Trudne czyni łatwym!


Sabine Laerum
Małe dzieci - duży kłopot?

Miewają straszne ataki złości, potrafią być zdumiewająco grubiańskie lub wręcz przeciwnie - są zaskakująco nieśmiałe. W wieku od trzech do sześciu lat występują u dzieci pewne charakterystyczne zachowania, które mogą niepokoić rodziców. Jednak w większości przypadków nie ma powodów do zmartwień. Książka stanowi cenną pomoc w zrozumieniu tego etapu życia dzieci i zawiera wiele cennych wskazówek ułatwiających właściwą ocenę ich zachowania.


Mariateresa Zattoni
Małe dziecko w rodzinie. Poradnik dla rodziców

Książka dla rodziców i dla wszystkich, którzy uczestniczą w wychowaniu dziecka. Opisuje relacje w rodzinie z dziećmi do 12 roku życia. Przedstawia "relację" dziecko-rodzic jako podstawowy i fundamentalny proces w rozwoju dziecka.W jaki sposób dojrzewa "matka odpowiadająca" na sygnał dziecka?Jak wygląda rzeczywista rola ojca we współczesnych rodzinach?Na czym należy budować posłuszeństwo dziecka?Jak przekazać dziecku swoją miłość?Jak sprawić, by czuło się kochane?W jaki sposób zmieniają się relacje w rodzinie wraz z dorastaniem dzieci oraz ze zmianami w życiu rodziny np. narodziny dziecka, choroba, śmierć?W jaki sposób pomóc rodzinie dbać o wewnętrzne relacje?


Bogna Białecka
Mam mądre i dobre dziecko

Zebrane w książce artykuły publikowane były w "Przewodniku Katolickim" w latach 2001-2004."Ludzie często opowiadają mi interesujące historie. Co ciekawe, najczęściej dzielą się ze mną opowieściami o tym, jak stanęli przed problemem i jak udało im się go rozwiązać. Pozostaje mi tylko przeanalizowanie opowieści i znalezienie czynnika, który zadecydował o sukcesie, tak by inni mogli zrobić to samo." (Autorka)


Antonella Bevere, Pierluigi Diano
Mama i jej niemowlę. Kalendarz pierwszego roku dziecka

Nie rodzimy się rodzicami, lecz się nimi stajemy. Jak? Z pokorą, ze świadomością, że popełniamy błędy. Aby było ich jak najmniej, pomocne mogą się okazać krótkie informacje oraz sugestie dotyczące rozwoju i wychowania dziecka, zamieszczone w tej publikacji. Książka jest wyjątkowa, gdyż można jej nadać indywidualne cechy. Pozostawiono w niej miejsce na wpisanie własnych spostrzeżeń, dzięki temu stanie się ona osobistym poradnikiem na przyszłość i niezwykłą pamiątką z tego jakże pięknego okresu życia rodziców i ich dziecka.


Giovanna Ramera
Mamo, boję się szkoły. Historyjki terapeutyczneWielkie problemy naszych dzieci

Mateusz nie lubi chodzić do szkoły. Ma problemy z szybkim rozumieniem poleceń nauczycielki, koledzy sobie z niego żartują, nauczycielka dzieli uczniów na lepszych i gorszych, a do tego wszyscy wolą przyjaźnić się z ?ukaszem. To wszystko sprawia, że Mateusz czuje się przygnębiony. Opowiadanie to proponuje dziecku rozwiązanie trudnego problemu jakim jest niechęć do szkoły. Problem aklimatyzacji, próby odnalezienia swojego miejsca w klasie szkolnej, chęć zdobycia akceptacji przez rówieśników, poczucie niesprawiedliwości ze strony nauczycielki, porównywanie się z innymi bardziej sprawnymi i przez to bardziej lubianymi dziećmi, to poważne problemy z jakimi borykają się mali uczniowie.Seria Wielki


Martin Herbert
Mamo, on mnie bije! Agresja małego dziecka

Niniejszy poradnik opisuje praktyczne metody – taktyki wychowawcze – które mogą zastosować rodzice w radzeniu sobie z kłótniami oraz innymi formami zachowań agresywnych przejawianych przez ich dzieci. Autor dużo miejsca poświęca konfliktom między rodzeństwem. Bardzo cenną częścią książki są Wskazówki dla rodziców – zestaw rad dla tych, którzy nie mogą sobie poradzić z agresją dziecka. Książka jest napisana bardzo przystępnym językiem, jest przejrzysta, doskonale skonstruowana, dzięki czemu oddajemy w ręce Czytelnika uniwersalny poradnik dla pedagogów i rodziców.


Heike Baum
Mamo, on mnie ciągle denerwuje! O zazdrości i kłótniach między rodzeństwem

Czy w przypadku kłótni należy interweniować? Na ile rywalizacja między rodzeństwem jest normalna? Jak można wspierać pomagać w budowaniu harmonii? Czego dzieci potrzebują, kiedy na świat przychodzi ich rodzeństwo? Ten poradnik zawiera praktyczne i łatwe do zrealizowania propozycje zabaw, dzięki którym można rozładować konflikty między rodzeństwem. Kłócenia i godzenia się także trzeba się nauczyć. Przejrzysta część informacyjna pokazuje, jaka dynamika kryje się za kłótnią i zazdrością oraz jak w więziach między rodzeństwem można zrównoważyć wzajemne wspieranie się i konieczne odgraniczenie. Heike Baum - urodzona w 1963 roku. Jest pedagogiem zabawy (Akademia Remscheid), specjalistą od dynamiki


Marta Rzadkiewicz
Mamo, tato! Idę do przedszkola. Poradnik dla rodziców i opiekunów

Rodzicom "świeżo upieczonych" przedszkolaków nieodmiennie towarzyszą te same rozterki i dylematy: jakie przedszkole wybrać dla swojego dziecka? jak pomóc maluchowi w adaptacji w nowym środowisku? jak radzić sobie z nieśmiałością lub agresją dziecka? co zrobić z małym niejadkiem? jakie są prawa rodziców w przedszkolu?Autorka-psycholog, odpowiadając na te i inne nurtujące pytania rodziców, sugeruje najkorzystniejsze dla dziecka rozwiązanie problemu.


Andrea Kiewel
Mamo, ty nie rządzisz!Jak nie stracić głowy, wychowując dzieci

Okres dwudziestu lat, których przeciętnie potrzebują rodzice, żeby wychować dzieci, przypomina trochę wyścig Tour de France. Są odcinki łatwe, zwycięstwa dnia, wzniesienia i doliny oraz oczywiście etap królewski, szczyt wszystkich szczytów, czyli dojrzewanie.Andrea Kiewel, matka dwóch synów, opowiada w tej książce o trudnych, śmiesznych i cudownych doświadczeniach macierzyństwa oraz wspomina własne dzieciństwo, kiedy można się było bawić na dworze aż do wieczora i to bez telefonów komórkowych. W tych zabawnych historiach przekonuje nas, że w kwestii wychowania należy znaleźć złoty środek i nie można dać się zwariować.


praca zbiorowa
Matematyka a język. Wybrane problemy językowe na lekcjach matematyki

Czy nauczanie matematyki zwalnia nas od zwracania uwagi na poprawność językową? Oczywiście, nie! Znamy wszyscy problemy językowe, jakie spotykają uczniowie na lekcjach matematyki choćby z pisownią terminów matematycznych. Autorzy; nauczyciele matematyki; sygnalizują napotkane problemy i dzielą się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniem w pracy nad kształceniem językowym na lekcjach matematyki. Pokazują, jak można zainteresować uczniów zagadnieniami językowymi, związanymi z poprawnością pisania i wypowiadania się, a także z rozwojem języka matematycznego. Książka nie jest rozprawą naukową, nie jest przewodnikiem po problemach i sposobach ich rozwiązywania. Sygnalizuje problemy i podpowiada,


Lev Kurlyandchik
Matematyka elementarna w zadaniach. Tom I

Niniejszy zbiór przeznaczony jest dla uczniów, nauczycieli, osób prowadzących kółka matematyczne, studentów specjalności nauczycielskiej oraz wszystkich zajmujących się rozwiązywaniem niestandardowych, ciekawych zadań z matematyki.


Lev Kurlyandchik
Matematyka elementarna w zadaniach. Tom II

Niniejszy zbiór przeznaczony jest dla uczniów, nauczycieli, osób prowadzących kółka matematyczne, studentów specjalności nauczycielskiej oraz wszystkich zajmujących się rozwiązywaniem niestandardowych, ciekawych zadań z matematyki.


Margot Sunderland
Mądrzy rodzice. Zadbaj o prawidłowy rozwój emocjonalny swojego dziecka

Pierwszy praktyczny podręcznik dla rodziców i opiekunów, opisujący najlepszy sposób wychowania dziecka. Kompletny i kompetentny poradnik pomocy, oparty na badaniach naukowych. W jaki sposób dotyk, śmiech i zabawa stymulują hormony zwiększające umiłowanie życia? Jak reagować na napady złości i łzy? Co zrobić, by nasze dzieci nie cierpiały w przyszłości z powodu depresji, lęku i innych problemów z równowagą psychiczną? Fakty i mity na temat popularnych teorii sposobów wychowania.


Wioletta Tuszyńska-Bogucka
Media - przyjaciel czy wróg dziecka?

Książka koncentruje się na przybliżeniu czytelnikowi świata mediów i przeżyć dziecka powstających w kontakcie z nimi. Stanowi ona krótki przewodnik po świecie reklam, gier komputerowych oraz programów (telewizyjnych i radiowych), charakteryzując ich wpływ na rozwój i samopoczucie małego odbiorcy. Zawiera także propozycję "równoważenia wpływów", czyli program, mający na celu uświadamianie zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom konsekwencji będących następstwem korzystania ze środków masowego przekazu przez małe dziecko, a także przedstawia alternatywne metody nauczania i zabawy.


pod redakcją Wioletty Tuszyńskiej-Boguckiej
Media - przyjaciel czy wróg dziecka?

Ze Wstępu: "... książka koncentruje się na przybliżeniu czytelnikowi świata mediów i przeżyć dziecka powstających w kontakcie z nimi. Stanowi ona krótki przewodnik po świecie reklam, gier komputerowych oraz programów (telewizyjnych i radiowych), charakteryzując ich wpływ na rozwój i samopoczucie małego odbiorcy. Zawiera także propozycję "równoważenia wpływów", czyli program, mający na celu uświadamianie zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom konsekwencji będących następstwem korzystania ze środków masowego przekazu przez małe dziecko, a także przedstawia alternatywne metody nauczania i zabawy."


Monika Wojnowska
Między przekazem a odkryciemTwórcze sposoby na rozwiązywanie zadań matematycznych przez dzieci

W książce Autorka stara się udzielić odpowiedzi na następujące pytania:Jak pomagać uczniowi, by nie zostawiać dziecka samemu sobie, a jednocześnie pozwolić mu na samodzielną pracę? Jak nie pomagać za dużo, zabierając przyjemność osobistego sukcesu? Jak wprowadzać dziecko w świat matematyki, nie traktując jej jako zasobu wiedzy, ale przede wszystkim jako sposobu patrzenia na świat i sposobu jej myślenia?Jak wykorzystać jej treści i narzędzia dla wspierania rozwoju umysłowego, społecznego i emocjonalnego u dziecka? W publikacji część praktyczna łączy się z przestrzeganiem jawnego, systematycznego pokazywania teoretycznych podstaw proponowanych rozwiązań i udzielanych rad. Autorka podkreśla,


Franz-Werner Mller, Hiltraud Laubach
Miłość, granice, konsekwencjePoradnik dla rodziców

Ideę, która przyświecała autorom, sprowadzić można do stwierdzenia, iż dzieci potrzebują miłości i zrozumienia, odpowiedniego kierunku wychowania i jasno określonych granic. Poradnik jest wynikiem współpracy rodziców, wychowawców, nauczycieli oraz pracowników poradni psychologicznych. Autorzy uczą, jak wychowywać dzieci zgodnie z zasadami demokracji i udzielają praktycznych wskazówek. Nawiązują przy tym do podstawowych wartości humanistycznych, zawartych w dokumentach dotyczących praw człowieka, takich m.in. jak chociażby konstytucja. Przedstawiona przez nich nowa koncepcja wychowawcza uzyskała poparcie ze strony Unii Europejskiej.


Johanna Friedl
Moje dziecko idzie do przedszkolaPoradnik dla rodziców

Skrócony opis      Pobyt w przedszkolu jest dla dzieci, ale również dla ich rodziców, ważną fazą w życiu. W tym praktycznym poradniku rodzice znajdą odpowiedź na wiele podstawowych pytań, które związane są z przygotowaniem i pobytem dziecka w przedszkolu oraz jego przejściem do pierwszej klasy.Oto kilka wybranych problemów:Jakie przedszkole będzie właściwe dla naszego dziecka?Kiedy powinniśmy posłać dziecko do przedszkola?Jak należy się do tego przygotować?Swobodna zabawa - co to takiego?Czy moje dziecko jest na tyle dojrzałe, by pójść do szkoły? Do góry


Heike Kovacs, Birgit Kaltenthaler
Moje dziecko potrzebuje reguł

Jak konsekwentnie i czule wychowywać swoje dziecko.Dzieci potrzebują pewnych granic, w obrębie których mogą się swobodnie rozwijać. Autorki pokazują, jak można utrzymać dziecko „w ryzach”, objaśniając mu ważne reguły oraz rozsądnie nim pokierować. W zaproponowany przez nie sposób można osiągnąć harmonię wżyciu rodzinnym, w którym nie będzie miejsca na kłótnie i łzy.


Heike Kovacs, Birgit Kaltenthaler
Moje dziecko uczy się jeść

Książka zawiera szereg fachowych rad, ułatwiających postępowanie z niejadkami.Uczy, jak należy postępować, wprowadzając do jadłospisu zdrową żywność. Rodzice mogą znaleźć w niej wiele odpowiedzi na nurtujące ich pytania, a także przepisy na smaczne, ciekawe dania.


Heike Kovacs, Birgit Kaltenthaler
Moje dziecko uczy się poprzez zabawę

Jak prawidłowo rozpoznać mocne strony dzieckaJak wesprzeć je poprzez dobór właściwych zabawJak Wasze dziecko może z powodzeniem rozwijać swoje zdolnościW Waszym dziecku drzemią uzdolnienia, które powinniście odkryć i rozwijać! Właśnie w pierwszych latach życia maluch wypróbowuje swoje zdolności i codziennie się uczy. W niniejszej książce dowiecie się, jak ważna jest zabawa dla Waszego dziecka, i znajdziecie liczne pomysły i ćwiczenia. Najlepsze zabawy edukacyjne, najbardziej odpowiednie książki i właściwa muzyka dla każdego wieku pomogą w rozwoju Waszego dziecka. W ten sposób wesprzecie jego zdolności i zapewnicie mu pouczające i wesołe dzieciństwo.


Heike Kovacs, Birgit Kaltenthaler
Moje dziecko uczy się spać

Co można zrobić, aby zlikwidować problemy ze snem.Wiele małych dzieci źle śpi w nocy, narażając rodziców na brak wypoczynku i w konsekwencji stres.Książka uczy opiekunów prawidłowego postępowania, podając szereg praktycznych rad, jak zlikwidować bezsenność dziecka lub przerwy w czasie snu. Można w niej znaleźć odpowiedzi na pytania:• Co dzieje się podczas snu?• Jakie konsekwencje przynosi bezsenność dziecka dla niego i rodziców?• Jak zlikwidować złe nawyki?


Aneta Jegier (pod red.)
Moje dziecko w przedszkolu. Księga pytań i odpowiedziPoradnik dla rodziców

Książkę tę kierujemy do rodziców, których dziecko ma iść do przedszkola. Autorki zbioru próbują odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania. Rodzic dowie się, jakie ma możliwości i prawa w przedszkolu, jak przygotować dziecko do rozstania, czego nauczyć malucha, by dobrze sobie radził. Ponadto książka porusza takie tematy, jak prawidłowe żywienie, rozwój mowy, sposoby na wspomaganie rozwoju ogólnego malucha. Autorzy wyjaśniają, dlaczego dziecko kłamie i jak je tego oduczyć. Znajdą się tu też podpowiedzi, jak nauczyć sztuki rozwiązywania konfliktów i jak wytłumaczyć mu, że ma dbać o swoje i innych bezpieczeństwo.Jak pisze recenzentka prof. dr hab. Jadwiga Kuczyńska-Kwapisz: "walorem pub


Ewa Góralczyk
Moje dziecko w szkole. Poradnik dla rodziców i wychowawców

"Poradnik zawiera rzetelne, potrzebne i wartościowe informacje dla rodziców i wychowawców. Dzięki tej książce lepiej można zrozumieć dziecko i jego potrzeby, budować z nim dobry kontakt, łatwiej nawiązywać współpracę z nauczycielem. Jest to lektura obowiązkowa dla wszystkich zatroskanych rodziców i wychowawców, którym zależy na właściwym funkcjonowaniu dzieci w szkole."


Hanna Trawińska
Moje dziecko w żłobku. Szansa czy konieczność?

Autorka od ponad 30 lat pracuje w warszawskich żłobkach. Jej zaangażowanie i pasja twórcza zaowocowały wydaniem przed 20 laty książki Zabawy rozwijające dla małych dzieci. W ostatnich latach spisywała na gorąco swoje uwagi na temat roli współczesnego żłobka: jego organizacji, pracy personelu i współpracy z rodzicami w przygotowaniu dziecka do pozostawienia go w żłobku. Co najważniejsze, mimo powtarzanych potocznie uwag krytycznych, w tych szkicach żłobek rysuje się jako potrzebna placówka wychowawcza, służąca dziecku i jego rodzicom.


Heike Kovacs, Birgit Kaltenthaler
Moje dziecko żegna się z pieluszką

Niektórym dzieciom przychodzi to z łatwością, inne potrzebują więcej czasu, ale dla wszystkich droga od pieluchy do nocnika jest trudną fazą dojrzewania. Od kiedy dziecko powinno kontrolować swoje potrzeby fizjologiczne? Ekspertki od tematów rodzinnych, dr Heike Kovcs i Birgit Kaltenthaler pokazują, kiedy nadchodzi właściwy moment i jak rodzice mogą pomóc dziecku w nauce kontrolowania potrzeb fizjologicznych. Dzięki temu dziecko łatwiej przyzwyczai się do nocnika i również w nocy nie będzie potrzebowało pieluchy.


Laura Dyer
Mowa dzieckaZrozum i rozwiń mowę dziecka

Książka ta omawia wszystkie najważniejsze zagadnienia dotyczące rozwoju zdolności językowych, wliczając:zrozumienie i rozwój mowy dziecka od narodzinwykorzystanie muzyki podczas naukidwujęzyczność i naukę drugiego językajęzyk migowyobawy rodziców i niepokojące ich objawyRozdział 1 zawiera podstawowe informacje dotyczące nauki języka i opis skutecznych sposobów wspomagania tego procesu u dziecka. Rozdział 2 omawia zewnętrzne czynniki mające wpływ na rozwój zdolności językowych. Rozdział 3 dotyczy najczęstszych wątpliwości i pytań, które pojawiają się u rodziców w pierwszym okresie życia ich dziecka. Rozdział 4 opisuje różne poziomy rozwoju i odpowiadające im typowe umiejętności. Rozdział 5 pr


Bernabe Tierno
Najważniejsze pięć lat życia dziecka

Pozycja ta jest praktyczną i pożyteczną pomocą dla rodziców, których dzieci nie ukończyły piątego roku życia oraz dla opiekunów dzieci. Pokazuje jak niezwykle ważne dla ogólnego rozwoju są pierwsze dziecięce doznania i doświadczenia. Książka pozwala rodzicom prześledzić krok po kroku psychomotoryczny rozwój języka, intelektu, uczuć i zachowań społecznych.


Roger McIntire
Nastolatki i rodzicePraktyczny poradnik dla rodziców

Nastolatki i rodzice to niezwykle czytelna lektura i znakomity przewodnik dla rodziców. Jest również bardzo wartościowym źródłem wiadomości i pomysłów dla doradców i pedagogów szkolnych współpracujących z rodzicami. Jest to także wspaniały poradnik przydatny podczas rodzicielskich spotkań.


Beata Chrzanowska
Nasz sposób na nieporządki. Trudne rozmowy z dzieckiem

Zapracowani rodzice wolą zwykle sami posprzątać, przygotować posiłek, ubrać dziecko. Tak jest szybciej. Maluch jednak szybko wyrasta na przedszkolaka, a potem ucznia, od którego wymaga się samodzielności sumienności. Autorka w ciepły i dowcipny sposób pisze, jak zachęcić kilkulatka do większego zaangażowania w prace domowe, dbania o siebie i swoje najbliższe otoczenie. Wiele z proponowanych rozwiązań i pomysłów przyda się też z pewnością w pracy z dziećmi w grupie przedszkolnej.Książka rekomendowana dla rodziców dzieci w wieku 4-7 lat.


Mirosława Kownacka, Ewa Sawicka
Nasza wspaniała, inna rodzina. Trudne rozmowy z dzieckiem

Coraz częściej rodzinę tworzą rodzice i tylko jedno dziecko czy jeden rodzic (ewentualnie babcia) i jedno/dwoje dzieci, gdy tata odszedł lub umarł. Jak o tak trudnych sprawach rozmawiać z kilkulatkiem? Jak wprowadzić w jego życie nowego partnera mamy i jak pomóc mu funkcjonować w dwóch domach po rozwodzie rodziców? Co robić, by nie czuć się atakowanym przez dziecko za własne życiowe wybory? Odpowiedzi na te i wiele innych trudnych pytań znajdziecie Państwo wtej książce.Książka rekomendowana dla rodziców dzieci w wieku 7-10 lat.


Hans-Ludwig Freese
Nasze dzieci są filozofami. Jak rozmawiać z dziećmi o poważnych sprawach

Dlaczego małe dzieci zadają tyle pytań? Dlaczego są to tak trudne pytania? Odpowiedź brzmi - bo dzieci są filozofami, a sama filozofia nie jest sztywną nauką tylko dla dorosłych. Próbuje ona raczej odpowiadać na pytania bardzo podobne do tych, które zadają dzieci. A skoro tak, to czemu nie dopuścić dzieci do filozofowania?Autor książki w przystępny i ciekawy sposób omawia dziecięce upodobanie do snucia filozoficznych rozważań, zwracając uwagę na konieczność poszanowania tych skłonności. Przedstawia też propozycje metod pogłębiania i rozwijania metafizycznej refleksji u dzieci, a także pozytywne skutki, jakie z sobą niesie.


Irena Obuchowska
Nasze dzieci. Jak je kochać i rozumieć

Irena Obuchowska jest profesorem psychologii związanym z Uniwersytetem im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Oprócz licznych publikacji naukowych ma na swoim koncie blisko 600 felietonów popularyzujących osiągnięcia nauki w dziedzinie rozwoju oraz wychowania dzieci i młodzieży. Zostały one zebrane w czterech książkach (trzy części Kochać i rozumieć oraz Dzieci małe i duże). W 1997 roku autorka otrzymała wyróżnienie honorowe im. Steinhausa, przyznawane przez Polską Fundację Upowszechniania Nauki oraz Towarzystwo Popierania i Krzewienia Nauk. W 2000 roku Niezależna Fundacja Popierania Kultury POLCUL przyznała jej wyróżnienie za "działalność i publicystykę wychowawczą".Niniejszy zbiór feliet


Marion Lemper-Pychlau
Naturalny autorytet w wychowaniu

Naturalny autorytet w wychowaniu jest niezbędny, aby rodzice mogli zaoszczędzić sobie strofowania i wymierzania kar. Dysponując nim pokazują, że rzeczywiście są rodzicami. Autorka, psycholog i matka czworga dzieci, wyjaśnia, jak rozwijać naturalny autorytet i kiedy go właściwie stosować. Robi to w sposób prosty i przekonujący, opierając się na wielu przykładach z życia codziennego.


Susan Meredith
Naucz dziecko pływać. Poradnik

Stworzony przez doświadczonych instruktorów poradnik dla rodziców i opiekunów, który krok po kroku wyjaśnia, jak nauczyć dziecko pływać. Zaletą książki są liczne ilustracje umożliwiające korzystanie z niej wspólnie z dzieckiem.


Katarzyna Rojkowska
Naucz małe dziecko myśleć i czuć

Nowatorska książka na rynku polskim, ukazująca jak w formie zabawy można rozwijać inteligencję u małych dzieci. Konkretne metody dotyczące matematyki, czytania, muzyki i rozwoju emocjonalnego i ruchowego.


Bernadette Tynan
Naucz swoje dziecko myśleć

Ta książka uczy, jak wyzwolić naturalne uzdolnienia każdego dziecka. Dlaczego najlepsza jest nauka przez zabawę? Jak rozpoznać naturalne uzdolnienia dziecka? Rola pytań zaczynających się od "dlaczego" i "co by było, gdyby" w myśleniu i nauce? Co zrobić, żeby dzieci potrafiły korzystać ze swoich zdolności twórczych? Co zrobić, jeśli szkoła nie dostarcza dzieciom wyzwań na ich miarę? Jak rozwiązywać różne testy? W jaki sposób z powodzeniem zdawać egzaminy?


Jean-Luc Aubert
Naucz swoje dziecko słuchaćOdpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez rodziców

" Nie ma złych dzieci - są tylko dzieci źle wychowane!Nieposłuszne dziecko, dziecko, które nie słucha... Tylko czasem słucha... Albo za mało słucha... Albo w ogóle nie słucha ani w domu, gdy żąda się od niego przestrzegania reguł życia rodzinnego, ani w szkole, gdzie ma się uczyć. Niekoniecznie jest dzieckiem wykazującym złą wolę. Istnieje wiele powodów, dla których może pozostawać głuche na to, co mówią rodzice lub nauczyciele. Aby przezwyciężyć niepokój, podenerwowanie, a czasem wręcz wzburzenie wywołane takim zachowaniem dziecka, trzeba przede wszystkim zrozumieć jego przyczyny. A z tymi, niestety, zazwyczaj mamy wiele wspólnego. Krótko mówiąc, nie ma „złych” dzieci, są


pod redakcją
Nauczanie przyrody - wybrane zagadnienia

Oddajemy do rąk Czytelników zbiór tekstów dotyczących nauczania przyrody w szkole podstawowej. Przedmiot ten jest jednym z trudniejszych, zarówno w zakresie materiału nauczania, jak i założeń realizacyjnych. Chodzi tu przede wszystkim o integrację wiadomości z kilku dyscyplin naukowych oraz oparcie procesu kształcenia, tam gdzie to możliwe i zasadne, na badawczej działalności uczniów. Obecny kształt przedmiotu przyroda to zespolenie biologii, chemii, fizyki oraz geografii. Przyznać trzeba, że fakt ten niesie lub może nieść ze sobą pewne trudności realizacyjne. W publikacji zamieszczono teksty podejmujące analizę zagadnienia integracji oraz zarysowujące pewne rozwiązania w zakresie integrowan


Grzegorz J. Koźmiński, Danuta K. Kitowska
Nauczyciel - Wychowawcą 2

Ideą tej zróżnicowanej zarówno pod względem treści i formy książki - poradnika, stał się motyw dialogu, jaki prowadzimy każdego dnia, przemierzając drogi i bezdroża w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: jak stawać się wychowawcą? Wieloletnie doświadczenia i obserwacje wychowawcze wzbogacone spostrzeżeniami naszych słuchaczy - uczestników kursów doskonalących nauczycieli, sprowokowały nas do przygotowania materiału i podjęcia decyzji o redakcji niniejszego wydania.


Jacques Arenes
Nie bójmy się nastolatków

Jak ludzie dorośli, rodzice mogą spełnić rolę przewodnika młodych?Jak odpowiadać na trudne pytania wieku młodzieńczego: o miłość, śmierć, istnienie Boga lub przyjaźni?I wreszcie, czy rzeczywiście pozwalamy im przejąć stery, stać się dorosłymi? Jacques Arenes z wyczuciem i realizmem proponuje modele wychowania, które pomogą zbudować prawdziwą solidarność między młodzieżą i dorosłymi, bez wzajemnych oskarżeń i nieufności. Młodzi ludzie niemal wcale nie potrzebują naukowych metod wychowawczych - stwierdza bez wahania psycholog Jacques Arenes. Potrzebują bardziej rodziców-optymistów (choć wymagających) niż wychowawców patrzących na świat z pesymistycznym realizmem.


Ewa Poklewska-Koziełło, Marcie Aboff
Nie lubię łaskotek! Prawo dziecka do mówienia NIE

?askotki wujka powodują, że chłopiec czuje się tak, jakby jego wnętrze rozpadało się na kawałki. Kocha swojego wujka, ale nie te łaskotki. Chce się schować, kiedy zbliża się jego wizyta. Zrobi sobie kropki na twarzy, żeby wujek pomyślał, że ma ospę i trzymał się od niego z daleka. Powie mamie, że jest chory, aby pozwoliła mu zostać w pokoju. Zamiast tego mówi jej jednak o łaskotkach wujka.. i już razem rozwiązują problem. ?askotanie, chociaż może wydawać się nieszkodliwą zabawą, często stanowi ogromną przykrość. Fizycznie staje się bolesne i nadmiernie pobudzające, a emocjonalnie wzbudza złość, żal, poczucie utraty panowania na ciałem i sytuacją, a wreszcie dokonania na dziecku gwałtu. Książ


Beata Chrzanowska
Nie musimy mieć wszystkiego. Trudne rozmowy z dzieckiem

Odwieczny dylemat "być czy mieć" na etapie przedszkolnym nie istnieje. Dla kilkulatka liczy się przede wszystkim "mieć". Jak sobie radzić z tą naturalną w tym wieku chęcią posiadania?Autorka książki, psycholożka współpracująca z pismami dla rodziców, radzi, jak wytłumaczyć dziecku:dlaczego rezygnujemy z pewnych rzeczy np. telewizji, inne są dla nas niedostępne, np. pałac, a innych po prostu nie potrzebujemy,czym jest reklama i jak działa,dlaczego niektórzy ludzie chcą posiadać wciąż nowe rzeczy.Książka rekomendowana dla rodziców dzieci w wieku 5-9 lat.


Katarzyna Wnęk-Joniec
Nie przydeptuj małych skrzydeł

Małe dziecko, by dobrze się rozwijało i wzrastało w poczuciu bezpieczeństwa, potrzebuje wsparcia i opieki ze strony dorosłych. Jak radzić sobie z lękami małego człowieka, jak prawidłowo reagować na jego burzliwe emocje. Ta książka pomoże zrozumieć nam małego człowieka.


Sabine Alex, Klaus W. Vopel
Nie ucz mnie, ale pozwól i pomóż mi się uczyć! (tom 1)Nowe zabawy interakcyjne dla dzieci i młodzieży

Ten czterotomowy poradnik zawiera szczegółowy opis nowych zabaw interakcyjnych dla dzieci i młodzieży. W 25 rozdziałach zamieszczono blisko 300 ciekawych eksperymentów, które młodym uczestnikom stwarzają możliwość powolnego dążenia do celu: osiągnięcia dorosłości. Ćwiczenia wychodzą naprzeciw pragnieniom młodych ludzi do samodzielnego decydowania, wybierania i swobodnego działania. Pomagają rozwijać ich wrodzoną kreatywność, uwzględniając potrzebę uczenia się z własnych doświadczeń.


Sabine Alex, Klaus W. Vopel
Nie ucz mnie, ale pozwól i pomóż mi się uczyć! (tom 2)Nowe zabawy interakcyjne dla dzieci i młodzieży

Ten czterotomowy poradnik zawiera szczegółowy opis nowych zabaw interakcyjnych dla dzieci i młodzieży. W 25 rozdziałach zamieszczono blisko 300 ciekawych eksperymentów, które młodym uczestnikom stwarzają możliwość powolnego dążenia do celu: osiągnięcia dorosłości. Ćwiczenia wychodzą naprzeciw pragnieniom młodych ludzi do samodzielnego decydowania, wybierania i swobodnego działania. Pomagają rozwijać ich wrodzoną kreatywność, uwzględniając potrzebę uczenia się z własnych doświadczeń.


Sabine Alex, Klaus W. Vopel
Nie ucz mnie, ale pozwól i pomóż mi się uczyć! (tom 3)Nowe zabawy interakcyjne dla dzieci i młodzieży

Czterotomowy poradnik "Nie ucz mnie, ale pozwól i pomóż mi się uczyć" zawiera cykl nowych zabaw interakcyjnych dla dzieci i młodzieży. W 25 rozdziałach zamieszczono blisko 300 dokładnie opisanych gier, ćwiczeń i zadań, które ich uczestnikom stwarzają dogodną możliwość uczenia się i działania w ramach grupy i które sprzyjają osiągnięciu dorosłości. Eksperymenty uwzględniają pragnienia młodych ludzi do samodzielnego decydowania i swobodnej pracy. Rozwijają ich naturalną kreatywność oraz potrzebę zgłębiania wiedzy w oparciu o własne doświadczenia.


Sabine Alex, Klaus W. Vopel
Nie ucz mnie, ale pozwól i pomóż mi się uczyć! (tom 4)Nowe zabawy interakcyjne dla dzieci i młodzieży

Czterotomowy poradnik "Nie ucz mnie, ale pozwól i pomóż mi się uczyć" zawiera cykl nowych zabaw interakcyjnych dla dzieci i młodzieży. W 25 rozdziałach zamieszczono blisko 300 dokładnie opisanych gier, ćwiczeń i zadań, które ich uczestnikom stwarzają dogodną możliwość uczenia się i działania w ramach grupy i które sprzyjają osiągnięciu dorosłości. Eksperymenty uwzględniają pragnienia młodych ludzi do samodzielnego decydowania i swobodnej pracy. Rozwijają ich naturalną kreatywność oraz potrzebę zgłębiania wiedzy w oparciu o własne doświadczenia.


Renata Banaszczyk
Nieoczekiwana przemiana mamy

Książka jest opowieścią o bardzo zapracowanej mamie, która często zapomina o swoim synku i o tym, co naprawdę ważne w życiu. W natłoku spraw związanych z pracą gubi swoje życie rodzinne, nie ma czasu dla syna, który bardzo jej potrzebuje. Nagle, za sprawą czarodziejskiej przemiany staje się na kilka dni małą dziewczynką, co radykalnie zmienia jej postawę. Poznaje świat swojego synka, jego radości i problemy i postanawia od tej pory dzielić z nim wszystkie dziecięce przeżycia. Książkę polecamy młodym Czytelnikom i ich zapracowanym Rodzicom!


Jirina Prekop, Christel Schweizer
Niespokojne dzieciPoradnik dla zaniepokojonych rodziców

Coraz więcej rodziców szuka pomocy u specjalistów, bo niepokoi ich nadmierna, czasem wręcz bezgraniczna ruchliwość ich dzieci. Jirina Prekop i Christel Schweizer, psycholog i lekarz, w swojej najnowszej książce opisują źródła tych zaburzeń, ich charakter i konsekwencje. Najważniejsze jednak jest to, że w sposób konkretny i fachowy radzą rodzicom, nauczycielom i wychowawcom, jak uniknąć nadaktywności dziecka lub co robić, by pomóc mu opanować niepokój.


Beata Ziółkowska (pod red.)
Niestworzone historie. Bajki edukacyjne

Dzieciństwo to czas beztroskiej radości i zabawy, a także pierwsza próba tłumaczenia świata dzieciom. Jak zaszczepiać w nich siłę i odwagę, chroniąc jednocześnie ich wrażliwość i ciekawość? Jak zapewnić, że to, co mają do powiedzenia jest dla nas ważne? Jak wskazać dzieciom to, co wartościowe, ocalić od zapomnienia to, o czym nadal warto pamiętać? Może właśnie czytając bajki i snując niestworzone historie?... Opowieści zawarte w niniejszym zbiorze są literackim debiutem studentów i pracowników Instytutu Psychologii UAM w Poznaniu oraz ich znajomych i przyjaciół. Autorzy bajek są jednak przede wszystkim mamusiami, tatusiami, ciociami, wujkami i przyjaciółmi dzieci, a stworzony przez nich zbió


Robert W. Firestone
Nietoksyczne rodzicielstwo

To książka o rodzicach, którzy kochają swoje dzieci i życzą im jak najlepiej, ale powodują w ich psychice nieodwracalne zniszczenia. Robert W. Firestone pisze o konieczności odczuwania do własnego potomstwa prawdziwego szacunku, będącego najlepszą bazą dla przyszłego emocjonalnego rozwoju. Dlaczego rodzice, mimo całego ogromu pozytywnych uczuć, często zachowują się tak, że trudno w ich postawie doszukać się jakiejkolwiek wrażliwości, miłości czy choćby przyjaźni? Dlaczego rodzice, chcąc wpoić swojemu dziecku poczucie niezależności i zaufanie do starszych, wymagają od niego zarazem konformistycznego dostosowania i całkowitej wręcz uległości? Dlaczego w końcu zaszczepiają w nim apatię, choć w


Irene Wineman Marcus, Paul Marcus
Nocne straszydła. Dlaczego dzieci boją się zasypiać

Wiele dzieci przeżywa wieczorami lęki, które mogą trapić już dwulatka i powracać przez kilka lat. Książka "Nocne straszydła" pokazuje rodzicom, jak wyjaśnić dzieciom źródła tych lęków. Nie tłumaczy, że potwory to w rzeczywistości zostawione na krześle ubrania, a duchy - wiatr w gałęziach drzew, tylko pokazuje, że są one projekcją przeżywanych przez dziecko, a nie wyrażonych emocji.


Magdalena Sendor
Noś swoje dziecko. Dlaczego, jak i w czym? O chustach i nosidłach miękkich

Jest to książka dla rodziców i przyszłych rodziców, którzy chcą się dowiedzieć, na czym polega idea chustonoszenia. Autorka opisuje historię noszenia w chuście oraz badania dotyczące tej metody bycia z dzieckiem i stara się odpowiedzieć na najczęstsze pytania rodziców. Wyjaśnia, kiedy można nosić, a kiedy nie jest to wskazane, czy noszenie jest dobre dla dziecka adoptowanego lub niepełnosprawnego.Książka przedstawia wiele rodzajów nosideł, dzięki czemu rodzice dowiadują się, które będzie dla nich i dla ich dziecka najlepszym rozwiązaniem. Sporą zachętą do spróbowania chustonoszenia są przytoczone historie noszących, jak też zdjęcia, na których uśmiechnięci rodzice i uśmiechnięte dzieci wędru


Linde von Keyserlingk
Nowe korzenie dla małych ludziO rozstaniach i nowych początkach

Opis      Kiedy rodzice się rozstają, dzieci są bezradne wobec swojej nowej sytuacji życiowej. Nagle jedno z rodziców odchodzi, albo też dzieci same muszą zmienić swoje miejsce zamieszkania. Dziecięcy świat rozpada się na tysiące kawałeczków razem ze światem dorosłych. Bezradność dzieci jest często nie do zauważenia przez narażonych na nadmierny stres rodziców, a zaniechanie prób przezwyciężenia tych wydarzeń może z łatwością prowadzić do niekorzystnych reakcji: strachu i rzucającego się w oczy zachowania.     W podobnych sytuacjach dla dotkniętych tym problemem dzieci ważne jest, by nauczyły się, iż rozstanie rodziców nie oznacza końca cał


Wojciech Eichelberger
O co pytają dzieci? O miłości i wychowaniu

Co powiedzieć dziecku, gdy mówi, że nikt go nie lubi?Czy dobrze robimy, krzycząc na nie?Jak nie wpaść w pułapkę nadopiekuńczości?Jak postępować, gdy nasz partner jest alkoholikiem?Na te i wiele innych pytań odpowiada Wojciech Eichelberger w książce O co pytają dzieci? Jest ona owocem rozmów przeprowadzonych ze znanym psychologiem przez Ewę Szperlich. Książka nic nie straciła ze swej aktualności, choć od jej pierwszego wydania upłynie niebawem 10 lat. Stanowi zatem aktualny i potrzebny poradnik dla wszystkich rodziców i opiekunów.


Zuzanna Celmer
O co pytają nastolatki

Czy łatwo być nastolatkiem? Może nie tak łatwo jak wyobrażają sobie niekiedy dorośli, ale na pewno ciekawie. Całe mnóstwo pytań, odkryć, niepokojów, zdziwień i wzruszeń. Odkrywanie świata i poznawanie siebie. Wytyczanie własnej drogi życiowej. Miłość. I tyle jeszcze nowych, zmuszających do zastanowienia spraw."O co pytają nastolatki?" to zbiór odpowiedzi na najczęstsze pytania wieku dorastania. Od intymnych, dotyczących własnej fizyczności, po najbardziej egzystencjalne. Wszystkie zostały zebrane i zredagowane przez znaną psychoterapeutkę, panią Zuzannę Celmer. Książka ta powinna stać się lekturą obowiązkową wszystkich rodziców, którzy chcą lepiej poznać swoje dzieci i zapobiec wie


Rose Fleck-Bangert
O czym mówią rysunki dzieciDostrzeganie i rozumienie zawartych w nich znaków

Spis treści:Słowo wstępneO książceDzieci i ich obrazkiKiedy bocian ma dwoje uszu - aspekty dziecięcych możliwości wyrazu Ruch - pierwsza dziecięca forma wyrazu Sztuka dziecięca czy ukryta prawda Magiczne fenomeny Kiedy anioły wyglądają jak jeże - podstawowe charakterystyczne cechy dziecięcego rozwoju w malowaniu Znaczenie 'gryzmołów' Etapy twórczego rozwoju w fazie przedfiguratywnej Początek fazy figuratywnej Cechy charakterystyczne rysunków dzieci od czwartego roku życia Nora wilka, ostre zęby i kamienie w brzuchu - w jaki sposób twórczość dzieci wpływa na łagodzenie konfliktów 'Namaluję opowiadanie o lisku' Próba interpretacji Kryzysy i sposoby och przezwyciężania O ROZUMIENIU DZIECIĘC


Lothar Beyer
O dzieciach dla młodych ojcówWszystko czego dziecko od Ciebie potrzebuje

Świeżo upieczeni ojcowie znajdą w poniższej książce wiele praktycznych porad i informacji, które pomogą wywiązać się z nowej roli ojca. W poradniku zawarto szereg wskazówek, w jaki sposób uporać się z typowymi sytuacjami, problemami i etapami rozwoju - począwszy od narodzin, aż do trzeciego roku życia dziecka. Lothar Beyer, sam będąc ojcem, pokazuje ponadto, że możliwe jest zachowanie ulubionych przyzwyczajeń z naszego życia "przed". Dzięki temu będziemy mogli w pełni czerpać radość z nowego rozdziału w życiu.


Jirina Prekop
O miłości, która daje wsparcie. Czyli jak kochać dziecko

Książka jest adresowana przede wszystkim do rodziców. Autorka udziela cennych wskazówek, jak kochać dziecko, troszczyć się o nie, kierować nim, a zwłaszcza wychowywać mądrze bez szkody dla emocjonalnego rozwoju, dawać dziecku miłość i wsparcie tak, by mogło wykorzystać ów dar miłości w przyszłości z korzyścią dla siebie i innych. Dodatkowym atutem niniejszej publikacji są zabawne, ciekawe ilustracje.


Astrid von Friesen
Od agresji do czułości czyli prawie wszystko o sztuce wychowania Poradnik dla rodziców i pedagogów

Wielu rodziców szuka odpowiedzi na pytania, które są zawsze aktualne i pojawiają się w każdej rodzinie - począwszy od problemów związanych z pracami domowymi, a skończywszy na kłopotach okresu dojrzewania. Astrid von Friesen charakteryzuje 60 najważniejszych zagadnień pedagogicznych, wykorzystując przy tym konkretne przykłady i podając wiele praktycznych wskazówek. Matki i ojcowie - także ci samotnie wychowujący dzieci - znajdą w tej książce niezwykle cenne informacje, które podpowiedzą im, jak najlepiej wspierać rozwój dzieci, aby były zdrowe, radosne i pewne siebie.


Penny Warner, dr Paula Kelly
Opieka nad maluchem. 365 poradPraktyczny poradnik dla rodziców małych dzieci

365 niezawodnych rad, które ułatwią życie tobie i twojemu dziecku.Uroczy maluszek, którego uwielbiałaś kołysać i tulić nagle zaczyna rozsnąć! Jako rodzic zmuszony jesteś odgrywać mnóstwo przeróżnych ról: pielęgniarki, nauczyciela, kucharza, towarzysza zabaw i wiele, wiele innych.Penny Warner, ekspert w dziedzinie rozwoju dziecięcego, pomoże ci w łatwiejszy sposób poradzić sobie z codziennymi wyzwaniami. Oprócz praktycznych porad autorki, w niniejszej książce znajdziesz również anegdoty, którymi podzielili się rodzice małych dzieci.Książka prezentuje rady dotyczące:odpowiedniego odżywiania rozwijającego się organizmu dzieckawspomagania rozwoju społecznego, emocjonalnego i kognitywnegorozwijan


Penny Warner
Opieka nad niemowlakiem. 365 porad

Zbiór pomocnych wskazówek dotyczących opieki nad małym dzieckiem, pochodzących od ekspertów i doświadczonych rodziców. Znakomite źródło wiedzy potrzebnej do zapewnienia dziecku właściwej opieki. Zawiera nie tylko fachowe porady oparte na wynikach pracy pediatrów, ale również wiele wskazówek pochodzących od doświadczonych rodziców. Książka podejmuje takie najważniejsze kwestie, jak: budowanie więzi z dzieckiem, przygotowanie mieszkania na pojawienie się dziecka, karmienie, kąpanie i inne podstawowe czynności wykonywane przy dziecku.


Anna Mikita
Opowiadania terapeutyczne

Książka jest przeznaczona dla dzieci od 5 roku życia i ich rodziców. Jest to zbiór opowiadań o Fafince, która zaczyna chodzić do przedszkola. W każdym opowiadaniu przedstawiony został jakiś problem, z którym dziewczynka musi sobie poradzić. Pomagają jej w tym kochający rodzice, którzy bardzo poważnie traktują swoją malutką jeszcze córeczkę i jej kłopoty. Dzięki nim Fafinka uczy się, jak radzić sobie z tęsknotą, złością, uczuciem odtrącenia. Uczy się także odpowiedzialności za własne uczynki.Opowiadania nie mają umoralniać ani dzieci, ani rodziców, ale pokazywać im ciekawe rozwiązania. Są znakomitym punktem wyjścia rozmowy z dzieckiem.


Winfred Kaminski, Bert Gigas
Opowiedz mi coś!Układanie opowiadań z dziećmi

Spis treści:Podróż Zielonoludka na Ziemię Jeszcze jedna tajemnicza noc... Cudowna lampa Pocztowa opowieść Odważny grajek Braciszek i siostrzyczka Podróż pchły Beniamina Pingwin Pit Klub wiedźm Słomka, węgielek i fasolka Dziewczynka z zapałkami Urodziny Mądry karzeł Pełna przygód podróż tratwą Głupia kura Tysiąc i jedna noc Bajka o jednorożcu Zając i lis Król kłamstw z Iralndii Świniopas Nowe szaty cesarza Kalosze szczęścia Opowieść we mnie Opowiadanie w kamieniu Złota gęś Deszczowa opowieść Dwie siostry Fryderyk Przygody Guliwera w krainie Liliputów Pachnie mi opowieścią Mała syrenka Maks i Moritz Dziadek do orzechów i król myszy Teatr cieni Ofelii Indiańska bajka o Puchu Achawalli Król elf


Linde von Keyserlingk
Opowieści dla duszy dziecięcej

Ważna i pięknie napisana książka, która uczy (również dorosłych), jak okazywać uczucia oraz jak je rozumieć. Opowieści zaczerpnięte ze świata milusińskich dodadzą im odwagi, pocieszą i rozbawią. To klucz do dziecięcej duszy przekazywany przez autorkę innym rodzicom, a także wychowawcom i nauczycielom.


Linde von Keyserlingk
Opowieści o przyjaźni

Zawieranie przyjaźni pozwala poznać nieznane i uczy społecznych zachowań. Pomaganie dzieciom w tworzeniu bliskich więzi z innymi jest wychowywaniem do pokoju. Historie Linde von Keyserlingk opowiadają wzruszająco o przyjaźniach między dziećmi w różnym wieku.


Linde von Keyserlingk
Opowieści przeciwko lękom

Historyjki w kolejnym tomiku z serii “Opowieści dla duszy dziecięcej” są tak zbudowane, aby mały słuchacz mógł się identyfikować z ich bohaterami oraz uczył się od nich radzenia sobie ze strachem. Książka ta, traktując poważnie lęki dziecięce, przychodzi mu z pomocą.


George Redman, Charlotte Rogers
Pewne siebie i szczęśliwe dziecko5 zasad budowania poczucia własnej wartości u dzieci

Pięć zasad, pomagających zbudować poczucie pewności siebie u dzieci. Praktyczne rady dla rodziców, nauczycieli, wychowawców, terapeutów.Brak poczucia własnej wartości powoduje m.in. słabe wyniki w nauce, łatwe uzależnienie od narkotyków, młodocianą przestępczość i depresję, i ma wpływ na całe życie człowieka. Autorzy przedstawiają i omawiają pięć prostych zasad wychowania, dzięki którym dziecko nabierze niezbędnej pewności siebie, będącej kapitałem na całą dorosłość.


Rob Goldblatt
Pierwsza lekcja szczęściaO chłopcu, który nie chciał być smutny

Pewnego razu był sobie chłopiec, który nie chciał być smutny. Podjął więc decyzję, że pozbędzie się wszystkiego, co go zasmuca. Tak zrobił. I wtedy… nauczył się czegoś bardzo ważnego. Pozbywając się smutku odkrył tajemnicę, jak być szczęśliwym…Ta książka w mądrym, prześlicznie zilustrowanym opowiadaniu, przekazuje małemu czytelnikowi wielką prawdę: że prawie wszystko, co wywołuje smutek, przynosi zarazem radość. Uczy, aby pogodzić dobre i złe uczucia. Nie wycofywać się, nie odpychać uczuć od siebie.


Cramer Bertrand
Pierwsze dwa lata. Co się dzieje pomiędzy matką, ojcem i dzieckiem

Przyjście dziecka na świat wywołuje najbardziej zdumiewające reakcje: niemowlę może być tym, który daje nadzieję na realizację niespełnionych ambicji rodziców, tym, który niesie obietnicę miłości doskonałej, o jakiej marzyli. Może być idealną postacią, która zapełni wszystkie braki, naszym drugim "ja", partnerem porozumienia. Ale może również przynieść rozczarowanie, jeśli odzwierciedla tę "gorszą" stronę naszej osoby albo jest wcieleniem rodzica, którego nienawidzimy lub kiedy nosi w sobie piętno jakiegoś defektu, z racji swojego wyglądu, płci lub choroby. Niemowlę jako obiekt gorącej miłości może uczynić rodziców najszczęśliwszymi z ludzi, ale może też być powodem niepokoju, a nawet budzić


Danuta Gazińska
Piękno wokół nas. Książka nauczyciela plastyki

Książka nauczyciela jest uzupełnieniem treści i wskazówek zawartych w podręczniku oraz programie nauczania. Stanowi pomoc dla nauczyciela i inspirację do prowadzenia lekcji ciekawych i rozwijających wyobraźnię plastyczną. Na końcu książki zamieszczono kolorowe zdjęcia przykładowych prac plastycznych.


Elisabet Schell, Karin Lorenz
Plecy i kark. Jak łagodzić, leczyć i zapobiegać dolegliwościom

Książka szwedzkich autorek Elisabet Schell i Karin Lorenz w tłumaczeniu Elżbiety Past, bardzo szeroko podchodzi do problemu bólów kręgosłupa. Zwraca uwagę na różne aspekty tego problemu i – co najważniejsze – daje konkretne rady, jak można sobie samemu pomóc. Czytając takie tytuły rozdziałów jak 'Stres i reakcje stresowe', 'Ty i komputer – stres technologiczny' czy 'Mysi łokieć' zaczynamy z ciekawością wertować książkę, by szybko stwierdzić, że przecież prawie na co dzień, każdy z nas styka się z tymi problemami, tylko ich nie dostrzegamy.


Paola Santagostino
Poczucie własnej wartościJak sobie radzić z dzieckiem w wieku 0-7 lat

Istnieje wiele sposobów na to, by wzmacniać u dziecka wiarę we własne siły. Pewne siebie dziecko stanie się w przyszłości zrównoważonym i pogodnym dorosłym; brak poczucia własnej wartości bywa przyczyną niebezpiecznych zaburzeń osobowości: problemów w relacjach z innymi osobami (także w kontekście związków uczuciowych) oraz zachowań autoagresywnych. Autorka wyjaśnia w swojej książce, jak: - zwracać się do dziecka (odpowiednimi słowami, właściwym tonem i z pozytywnym nastawieniem); - nawiązać z dzieckiem otwarty dialog na temat jego emocji; - ustalić dokładne zasady, które będzie mogła uznać cała rodzina; - wraz z dzieckiem dostrzegać błędy i szukać lepszych rozwiązań; - nauczyć się oceniać r


Wojciech Kołyszko
Pogromca potworów i magia strachu

Kolejna książka z serii Bajki o Uczuciach, tym razem omawiająca uczucie strachu. Jak pomóc dziecku zrozumieć strach? Jak mądrze towarzyszyć mu w trudnych chwilach? Seria książeczek o uczuciach pokazuje, że nie jesteśmy bezradni. Możemy wspomóc się: - bajką - tym razem o strachu - która pozwala dziecku utożsamić się z bohaterami i wraz z nimi przeżywać emocje, - "instrukcją obsługi strachu", która uczy, co robić, kiedy się ona pojawia.


Grażyna Dryżałowska
Pokochaj mnie mamo! Czyli dwadzieścia dziewięć kroków do akceptacji niepełnosprawności dziecka

Każdego roku według naukowych danych rodzi się 3-5% dzieci niepełnosprawnych. Niektóre schorzenia widoczne są tuż po urodzeniu, inne ujawniają się dopiero w trakcie rozwoju. W jednym i drugim przypadku jest to szok dla rodziców, a zwłaszcza dla matki. Zamiast radości powoduje załamanie i ból. Złagodzenie tego bólu nie jest w pełni możliwe. Możliwe jest jednak zmniejszenie bezradności i zagubienia przy pełnej akceptacji takiego dziecka. Pomocą, niejako przewodnikiem dla rodziców niepełnosprawnego dziecka, jest książka profesor Grażyny Dryżałowskiej z Wydziału Pedagogicznego UW, napisana we współpracy ze studentami. Jest to 29 porad doświadczonego pedagoga, jak pokochać dziecko mniej sprawne i


Gabriela Badura-Strzelczyk
Pomóż mi policzyć to samemu. Matematyka w ujęciu Marii Montessori od lat trzech do klasy trzeciej

"Autorka jest nauczycielką kształcenia zintegrowanego i popularyzatorką koncepcji dydaktyczno-wychowawczej opracowanej przez Marię Montessori. Koncepcja ta zakłada specyficzną postawę nauczycieli i rodziców wobec zdobywania wiedzy przez dzieci. Postawa ta, pozornie bierna, wymaga od opiekunów dziecka niebywałej umiejętności współpracy na zasadzie: Pozwól mi zrobić to samemu, trochę mi pomóż, ale nie rób tego za mnie! Zdobywana w ten sposób wiedza, poparta wysiłkiem i doświadczeniem, jest bardziej elastyczna i trwalsza niż wiedza otrzymana od dorosłego (…).Autorka wyjaśnia w sposób możliwie najprostszy zasady rządzące matematyką nie tylko elementarną. Wyjaśnienie to jest tak proste


Jane Bidder
Posprzątaj swój pokójJak sprawić, żeby dzieci robiły rzeczy, których nie lubią robić

Czy macie już dosyć napominania dzieci, by schowało ubrania w szafie? Czy jesteście zmęczeni przypominaniem dziecku, że ma odrobić pracę domową? Czy nuży was mówienie po każdym posiłku, by dziecko włożyło talerz do zmywarki? Jeśli odpowiedź brzmi: „tak”, nie martwcie się. Nie jesteście jedynymi rodzicami, którzy mają takie problemy.W książce znajdziecie odpowiedzi na pytania:Jakie prace są odpowiednie dla poszczególnych grup wiekowych i jak sprawić, by dziecko zechciało je wykonywać?Jak sprawić, by dziecko regularnie odrabiało pracę domową, bez zmuszania go do tego?Czy, jak i kiedy wypłacać dziecku kieszonkowe?Książka „Posprzątaj swój pokój” jest napisana z myślą o r


Agnieszka Żelewska, Elżebieta Zubrzycka
Powiedz komuś! Co każde dziecko wiedzieć powinno

Co musi wiedzieć dziecko, aby było bardziej bezpieczne wśród ludzi? Rozmawianie z dziećmi na trudne tematy sprawia nam kłopot. Szczególnie wtedy, gdy mamy mówić o zagrożeniach. Obawiamy się, że sama rozmowa może krzywdzić. A jednak, dla bezpieczeństwa dziecka, rozmawiać trzeba... "Powiedz komuś!" to książka, która podnosi poczucie wartości dziecka i uczy je najważniejszego - szacunku dla siebie i innych. Jednocześnie przekazuje niezbędną wiedzę.Dziecko musi znać swoje prawa i umieć powiedzieć "NIE!" w obronie tych praw i własnego ciała. Trzeba je nauczyć, aby ufało własnym odczuciom. Kiedy czuje sie zaniepokojone lub zakłopotane, musi o tym POWIEDZIEĆ KOMUŚ, kto wysłucha


Julita Wojciechowska
Powiem ci, skąd się biorą dzieci. Trudne rozmowy z dzieckiem

"Skąd się wziąłem?", "a gdzie byłam, kiedy mnie nie było?" - kilkulatek dociekliwie dopytuje się nie tylko o swoje narodziny czy płeć, lecz często zadaje też pytania niemal filozoficzne. Młodzi rodzice zwykle nie są przygotowani na rozmowę ani o biologii, ani o metafizyce, często bojąc się, żeby nie powiedzieć za dużo. Autorka, doktor psychologii, mama dwójki dzieci, z ogromną kulturą osobistą i zrozumieniem dla zakłopotanych rodziców objaśnia, jak reagować na dociekliwość córek i synów, bo płeć w tym przypadku miewa znaczenie.Książka rekomendowana dla rodziców dzieci w wieku 5-9 lat.


Lara Montanari
Poznajemy język ciała. Techniki animacji oraz gry i zabawy dla dzieci i młodzieży

Ciało mówi poprzez gesty, spojrzenia, postawy, uśmiechy. Wyraża uczucia, emocje, lęki, niezadowolenie, chęci zmiany, gniew, radość, smutek. Dochodzi do głosu w każdej chwili życia codziennego w zabawie, w chwilach ożywienia, w czasie wolnym od zajęć, podczas spotkań z innymi. Posłuchajmy go, a wtedy uświadomimy sobie jak ważny i bogaty jest jego język. Znając język ciała będziemy potrafili lepiej zrozumieć dzieci i młodzież, których spotykamy na naszej drodze jako wychowawcy i animatorzy. Książka ta zawiera wskazówki pedagogiczne, gry, techniki animacji i praktyczne sugestie klucz" do odczytania fascynującego i pełnego ekspresji języka ciała.


Charmaine Liebertz
Praktyczny poradnik nauczania integracyjnego

Kto chce odpowiedzialnie towarzyszyć dzieciom w drodze w przyszłość, ten za swój centralny cel musi obrać integracyjne wychowanie i nauczanie. Oznacza to uwzględnienie uwarunkowań dzieci do nauki oraz optymalne przygotowanie ich do stawienia czoła wymaganiom społeczeństwa informacji w dwudziestym pierwszym wieku. Naprzeciw tej naglącej potrzebie wychodzi poradnik dr Charmaine Liebertz. Autorka zebrała w nim cenne informacje: najnowsze rezultaty badań dotyczące uczenia się właściwie wykorzystującego możliwości mózgu; wiadomości na temat siedmiu inteligencji człowieka; sześć jednostek nauczania integracyjnego (ruch, postrzeganie, koncentracja, odprężenie, rytm, rytuały) wraz z uzupełniającymi


Maciej Osuch, Lucyna Bojarska
Prawa człowieka w szkole. Niezbędnik aktywnego rodzica

Praktyczny niezbędnik dla rodziców, zawierający solidne podstawy prawne z zakresu praw człowieka, zaprezentowane z perspektywy rodziców biorących udział w życiu szkoły oraz zaopatrzone w wyczerpujący komentarz dotyczący poszczególnych przepisów. Nie wymaga żadnego przygotowania prawnego.W sposób bardzo przystępny, komunikatywnym językiem zostały tu opisane najistotniejsze akty prawne, zawierające zasady, na których opiera się nasz system oświaty. Czytelnik odbędzie razem z autorami wędrówkę po przepisach prawa od Konstytucji, poprzez Powszechną Deklarację Praw Człowieka, Konwencję o Prawach Dziecka do ustawy o systemie edukacji i oświatowych przepisów wykonawczych.Autorzy zapoznają rodziców


Heike Baum
Prawie pękam ze złości! O radzeniu sobie z agresją i gniewem

Jak dzieci mogą się nauczyć akceptowania granic innych ludzi i jednocześnie chronić własne granice?Oryginalne zabawy oraz praktyczne i łatwe w realizacji pomysły przedstawione w tym poradniku wspierają dzieci w wieku od trzech do siedmiu lat w dostrzeganiu agresywnych uczuć oraz w wyrażaniu ich bez uciekania się do przemocy. Autorka w klarowny sposób tłumaczy w części informacyjnej, dlaczego złość ma także pozytywne aspekty oraz w jaki sposób można razem z dziećmi mądrze rozwiązywać konflikty w domu i w przedszkolu.


Rosemarie Portmann
Problemy z nadwagą u dzieciIstota zagadnienia

Nadwaga u dzieci jest aktualnie przeważającym tematem w otwartych dyskusjach. Jednak wiele pytań pozostaje nadal bez odpowiedzi.Jaka waga jest tak naprawdę „normalna” i kiedy dziecko zaczyna mieć nadwagę?Jakie ryzyko zdrowotne, jakie skutki dla ciała i ducha, niesie ze sobą nadwaga?Czy nadwaga jest problemem wśród dzieci?Jak rodzina wpływa na przyzwyczajenia żywieniowe?Jaki udział w tworzeniu się nadwagi mają produkty przemysłu żywieniowego?Rosemarie Portman objaśnia wielorakie powody powstawania nadwagi, jak np. zbyt mała ilość ruchu i niewłaściwe odżywianie się. Doszukuje się przyczyn powstawania nadwagi wśród uwarunkowań społecznych, w których dorastają dzieci oraz udziela wsk


Heike Baum
Proszę nie gaś światła

Wiele dziecięcych lęków na pewnym etapie rozwoju jest czymś naturalnym, dlatego nie trzeba się nimi zbytnio martwić ani nadopiekuńczo chronić dzieci przed sytuacjami, które wywołują strach. O wiele lepiej jest odkrywać, skąd się biorą te lęki, by móc wspierać dzieci w ich konfrontacji ze strachem i w zdobywaniu odwagi i wiary w siebie. Niniejszy poradnik zawiera przejrzystą część informacyjną oraz wiele propozycji praktycznych zabaw, ćwiczeń i rytuałów, które z pewnością staną się cenną pomocą dla wszystkich rodziców i wychowawców.


Monika Biała
Przedszkolaki. Co każdy rodzic i nauczyciel wiedzieć powinien

"Drodzy Rodzice Przedszkolaków!Gdy Wasze dziecko kończy trzy latka, często rodzina staje przed decyzją posłania malucha do przedszkola. Matka wraca do pracy, w rodzinie następują duże zmiany. Okres przedszkolny to czas dużych zmian w funkcjonowaniu zarówno samego dziecka, jak i całej rodziny. Oprócz codziennych obowiązków związanych z wychowywaniem dziecka, rodzice mają możliwość obserwowania, jak ono się rozwija i zmienia. Większość z nich ma charakter rozwojowy, gdyż rozwój dziecka stwarza "normalne" problemy, które w wieku przedszkolnym będą się ujawniać w zachowaniu, ale niektóre z nich – szczególnie jeśli przeciągają się w czasie – mogą być wskazówką, że dziec


A. S. Gierasimowa, W. G. Kuzniecowa
Przewodnik po wczesnym rozwoju dziecka. Wszystkie aspekty rozwoju dziecka od narodzin do roku

O tym jak wychowywać dzieci w ogóle, wszyscy dobrze wiedzą. Ale jak wychowywać dziecko w rodzinie, jak sobie z nim radzić, jak ocenić czy rozwój malca jest prawidłowy, czy nie trzeba zwrócić się do specjalistów, do literatury - ta wiedza jest niewystarczająca. A właśnie w rodzinie, w życiu codziennym tworzy się opoka, na której stopniowo kształtuje się osobowość człowieka. To rodzice stwarzają warunki, w których dziecko powinno się wszechstronnie rozwijać, stawać się zdrowym, aktywnym, życzliwym, samodzielnym człowiekiem.


A. S. Gierasimowa, W. G. Kuzniecowa
Przewodnik po wczesnym rozwoju dziecka. Wszystkie aspekty rozwoju dziecka od roku do dwóch lat

O tym jak wychowywać dzieci w ogóle, wszyscy dobrze wiedzą. Ale jak wychowywać dziecko w rodzinie, jak sobie z nim radzić, jak ocenić czy rozwój malca jest prawidłowy, czy nie trzeba zwrócić się do specjalistów, do literatury - ta wiedza jest niewystarczająca. A właśnie w rodzinie, w życiu codziennym tworzy się opoka, na której stopniowo kształtuje się osobowość człowieka. To rodzice stwarzają warunki, w których dziecko powinno się wszechstronnie rozwijać, stawać się zdrowym, aktywnym, życzliwym, samodzielnym człowiekiem.


Bogumiła Baumgartner
Przeżyć dwujęzyczność. Jak wychować dziecko dwujęzyczne

Wychowanie dwujęzyczne nie jest łatwe. Wiedzą o tym zarówno rodzice, którzy próbują nauczyć swoje dzieci mowy ojczystej, jak i dzieci mówiące dwoma językami. Książka ma za zadanie pokazać dorosłym, że jest to możliwe, a co więcej- jest to wspaniały prezent dla dziecka. Autorka wskazuje problemy, które mogą napotkać rodzice chcący wychować swoje pociechy w dwujęzyczności, i ich rozwiązania. Swoje wnioski opiera o doświadczenia własne i innych rodziców emigrantów, a także o literaturę. W książce można znaleźć wiele historyjek z życia autorki i jej rozmówców. Uatrakcyjniają one tekst i pozwalają lepiej zrozumieć, z czym muszą się uporać zarówno rodzice, jak i dwujęzyczne dzieci.


Michał Daniel Mordarski
Ratuj nas, Supernianiu! Czyli maluch znów rządzi

"Myślisz o dziecku? Wiesz już, że bobas wkrótce się pojawi? A może już się pojawił? Twój dom zmienił się w twierdzę pełną kleików, śpiochów i pieluch. Nie sypiasz, tylko biegasz, w napięciu sprawdzasz, czy pociecha drzemie czy ma sucho. Z nadzieją czekasz, aż urośnie. Psiakostka, to dlatego że żyjesz w niewiedzy, co będzie dalej. Niedługo brzdąc stanie na własnych nóżkach i wtedy dopiero się zacznie. Nagle, zapewne o świcie, zaatakuje. Oberwiesz klockiem, stracisz przytomność, ockniesz się w więzach. Może jako przydatny niewolnik wyjdziesz z tego cało… Dlatego jeśli masz głowę na karku i marzysz o malcu rozsądnym, nie czekaj, tylko bierz się do tej książki. Za późno? Rzeź się rozp


Jan Parker, Jan Stimpson
Rodzeństwo - rywalizacja i miłość

Wzajemne relacje naszych dzieci będą miały wpływ na ich dzieciństwo i dorosłe życie, na ich postępowanie i jakość życia ich przyszłej rodziny. Książka Rodzeństwo � rywalizacja i miłość adresowana jest do tych rodziców, którzy pragną wychować swoje dzieci tak, by były dla siebie najbliższymi ludźmi i mimo różnic charakteru i wieku wspierały się przez całe dorosłe życie. Z tej książki dowiesz się m.in.: czy można równie mocno kochać tak różne od siebie dzieci; jak sprostać ich sprzecznym potrzebom; jak pomóc im w tworzeniu więzi na całe życie. jak respektować indywidualność rodzeństwa niezależnie od wieku


Maria Mendel
Rodzice i nauczyciele jako sprzymierzeńcy

Często słychać narzekania rodziców na nauczycieli i nauczycieli na rodziców. Oskarżają się nawzajem o najróżniejsze rzeczy: o brak zrozumienia, o wtrącanie się, o słabe wyniki dziecka itd. Tymczasem... mogłoby być inaczej.Maria Mendel proponuje zupełnie inne spojrzenie na stosunki między obiema grupami. W końcu „są na siebie skazani” przez dwanaście lat. W tym czasie mogą wiele osiągnąć – dla dziecka/ucznia i siebie. Bycie sprzymierzeńcami nie jest proste, wymaga sporo poświęcenia i wysiłku. Autorka Sprzymierzeńców pokazuje, jak mogą współtworzyć szkołę jej pracownicy i rodziny uczniów. Cała koncepcja opiera się na wzajemnym zrozumieniu i wzajemnej komunikacji. Poruszone są


Jill Burrett
Rodzicielstwo po rozwodzieJak być dobrymi rodzicami po separacji lub rozwodzie

Separacja i rozwód to bardzo trudny moment dla wszystkich członków rodziny. Jednak to dzieci najbardziej odczuwają skutki tych zmian. Zamiast jednego domu, który zapewniał im bezpieczeństwo i miłość, mają teraz dwa, i często stają wobec wyborów, na których dokonywanie nie są wcale gotowe. Rodzicielstwo po separacji to poradnik, z którego dowiadujemy się, jak rodzice - mimo rozczarowań związanych z separacją, mogą nadal wspólnie angażować się w wychowanie dzieci, aby stworzyć im warunki do prawidłowego rozwoju.Autorka porusza wiele interesujących i ważnych kwestii, takich jak rola macochy i ojczyma, współpraca z byłym partnerem lub utrzymywanie autorytetu rodzicielskiego w trudnym okresie zmi


Ezio Aceti
Rośniemy razemPrzewodnik dla nauczycieli i wychowawców

Proponowany przewodnik wieloaspektowo przedstawia rozwój dziecka od narodzin do wczesnego wieku dojrzewania. Książka napisana bardzo przejrzyście, zawiera mnóstwo użytecznych informacji i z pewnością dobrze posłuży osobom zaangażowanym w wychowanie: rodzicom, wychowawcom i nauczycielom.


Elisa Medhus
Rozsądne dziecko

Jest to wspaniały podręcznik dla rodziców dzieci w różnym wieku. Operując żywym językiem autorka udziela praktycznych rad oraz przedstawia metody wychowawcze pozwalające na prawidłowy rozwój emocjonalny i intelektualny dziecka. Jest to całkowicie nowe podejście do wychowania dzieci odnajdujące nieznaną dotąd trzecią drogę pomiędzy wychowaniem dyrektywnym a bezstresowym.


Martin Herbert
Rozwód w rodzinie. Jak wesprzeć dzieci

Separacja i rozwód rodziców to dla dzieci dojmujące doświadczenie. Często interpretują je one jako odrzucenie. Warto zapoznać się z książką, która wskazuje, jakie mogą być konsekwencje rozwodu i jego oddziaływanie na dzieci.


Joanna Laskowska
Rozwój aktywności twórczej dzieci w sferze języka

Treść książki odnosi się do problemu aktywności twórczej dziecka, do jej stymulowania oraz do rozbudzenia dziecięcej inwencji twórczej. Autorka starała się udowodnić, że dziecko w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym potrafi wypowiedzieć się na sposób literacki. Wypowiedzi te formułuje poprzez fraszkę, zagadkę, wierszyki, haiku, wiersze białe, limeryki, wreszcie – prozę. Tematyka dziecięcych utworów bywa najczęściej zasadzona na przeżyciach dziecka związanych z wyobraźnią i zabawą oraz realiami życia.Książka zawiera przykłady wielu utworów literackich napisanych przez dzieci, wśród których Czytelnik znajdzie wiersze, zagadki, przykłady prozy oraz scenariusz do filmu.Praca adresowana j


Francine Ferland
Rozwój dziecka na co dzień. Od kołyski do szkolnej ławki

Dlaczego warto gwizdać przy dziecku, podsuwać mu pod nos perfumy i robić miny?Czemu pięciolatek fantazjuje?Kiedy należy zadbać o poczucie humoru potomka i nauczyć go numeru telefonu do domu?Jak ocenić temperament trzylatka?Rozwój małego człowieka to dla rodziców niewyczerpane źródło zachwytu i niepokoju zarazem. Wątpliwości jest wiele: dotyczą rozwoju ruchowego, społecznego i emocjonalnego dziecka, wiążą się z jego lękami i napadami agresji. Książka objaśnia zasady rozwoju na wszystkich jego płaszczyznach i prezentuje mnóstwo praktycznych sposobów na to, by maluch doskonalił swoje umiejętności chwytania, mówienia, ubierania się, panowania nad emocjami. To prawdziwa skarbnica oryginalnych ćwi


Luise Bates Ames, Sidney M. Baker
Rozwój psychiczny dziecka od 0 do 10 lat. Poradnik dla rodziców, psychologów i lekarzy

Każdy rodzic wie, kiedy dziecko powinno zacząć siadać, samodzielnie chodzić, mówić, kiedy można spodziewać się pierwszych zębów i kiedy one wypadną. Jednak niewiele osób docieka przyczyn i prawidłowości rozwoju psychicznego, nierozerwalnie związanego z fizycznym. Niniejsza książka, przeznaczona dla rodziców, psychologów, lekarzy, studentów oraz innych osób obcujących z dziećmi, śledzi zmiany w zachowaniu dziecka od urodzenia do 10. roku życia, przedstawiając trudności naturalnie pojawiające się w rozwoju oraz takie, które wymagają interwencji z zewnątrz. Jest to kolejne wydanie pierwszej na polskim rynku książki, która od kilkunastu już lat rozwiewa wątpliwości i niepokoje, konfrontując codz


Lucia Pelamatti
Rusz głową

Dlaczego zdarza się tak, że ktoś przez lata przynosił ze szkoły słabe oceny, a później w życiu dokonuje wielkich rzeczy, podczas gdy ktoś inny, kto zapowiadał się na znakomitego naukowca, później boryka się z rozmaitymi problemami emocjonalnymi, społecznymi, zawodowymi? Dlaczego nie zawsze istnieje związek pomiędzy dobrymi wynikami szkolnymi a dobrze ukształtowaną autonomią czy dojrzałością? Dlaczego, przy równych zdolnościach intelektualnych, jedni mają wspaniałe osiągnięcia, podczas gdy inni „odstają”, muszą się zadowolić wynikami przeciętnymi albo słabymi? Jak duże znaczenie mają w tych procesach takie czynniki jak motywacja, poczucie pewności, szacunek dla samego siebie, umie


Anna Dudak
Samotne ojcostwo

Celem niniejszego opracowania jest diagnoza przygotowania samotnych ojców do roli rodzicielskiej. Autorka starała się odpowiedzieć na pytania: w czym ustępuje samotne ojcostwo samotnemu macierzyństwu? Co powoduje, że w sytuacji orzekania rozwodu prawo do wychowania dziecka przypada zazwyczaj matce? Czy stoją za tym jakieś przesłanki kulturowe, społeczne, czy stereotypy?Książka składa się z siedmiu rozdziałów, w których omówiono m. in. problem samotnego ojcostwa w świetle literatury przedmiotu, scharakteryzowano sytuację życiową ojców po rozwodzie, opisano osobowościowe komponenty przygotowania ojców po rozwodzie do pełnienia ról rodzicielskich oraz ich kompetencje rodzicielskie. W ostatnim r


Jo Tantum, Barbara Want
Sekrety niemowlątJak zrozumieć potrzeby dziecka i odpowiednio na nie reagować

MAMO JESTEM! Proste rady, które sprawdzają się w każdej kryzysowej sytuacji. Poradnik posłuży Ci pomocą w ciągu pierwszych tygodni życia niemowlęcia i wskaże drogę do świata spokojnej nocy bez pobudek. Poznaj sekrety Jo Tantum, dyplomowanej pielęgniarki i położnej, która pomogła Barbarze Want, gdy okazało się, że jest zupełnie nieprzygotowana na pojawienie się bliźniąt. Teraz obie pragną podzielić się z Tobą swoją wiedzą i doświadczeniem. Dzięki tej książce poznasz różne metody rozwiązywania problemów, którym każdy rodzic musi stawić czoło. Znajdziesz tu również opis najczęstszych niemowlęcych dolegliwości oraz tych, które dotykają mamę tuż po porodzie. Osobny rozdział poświęcono opiece nad


Frederique Saint-Pierre, Marie-France Viau
Seksualność dziecka. Co każdy rodzic wiedzieć powinienRozwój psychoseksualny dziecka od urodzenia do dwunastego roku życia

Małe dziecko lubi dotykać swojego ciała - czy to powód do niepokoju?Dziecko podgląda rodziców w sypialni - jak o tym rozmawiać?Jak rozmawiać z dzieckiem o jego zmieniającym się ciele?Jak delikatnie wyjaśnić mu, na czym polega seks, zanim jego koledzy zrobią to w wulgarny sposób?W jaki sposób sprawdzić, czy dziecko prawidłowo się rozwija?Jeśli potrzebujesz odpowiedzi na któreś z tych pytań, znajdziesz je w świetnym poradniku dla rodziców i wychowawców! Autorzy nie unikają trudnych tematów – piszą o dziecięcej masturbacji, fascynacji pornografią, zachowaniach ekshibicjonistycznych i homoseksualnych. Sugerują, co zrobić, by dziecko miało właściwy obraz swojego ciała i nie bało się kontakt


Michelle Rouyer
Seksualność u dziecka

W jaki sposób kształtuje się tożsamość płciowa dziecka? Jak rozmawiać z nim o sprawach związanych z seksualnością? Czy wystarczy odpowiadać na jego pytania, czy też należałoby je raczej uprzedzać? Jak nauczyć dziecko miłości i szacunku do drugiego człowieka, a jednocześnie zapewnić mu bezpieczeństwo? Jak chronić dziecko przed nadużyciami seksualnymi? Michelle Rouyer w oparciu o własne doświadczenie zawodowe przedstawia i wyjaśnia zachowania dziecka charakterystyczne dla danego wieku, wskazuje, w jaki sposób wspierać dziecko na poszczególnych etapach jego życia, jakie wprowadzać normy i zwyczaje.


Ken Canfield
Serce ojca. Jak być dobrym ojcem

Zainicjowanie serdecznej więzi z twoim dzieckiem jest jednym z najbardziej satysfakcjonujących doświadczeń w życiu. Każdy ojciec ma ukryte pragnienie w stosunku do swoich dzieci. Chce je zobaczyć, jak go przerastają, jak dorastają na lepszych od niego. Jak to można osiągnąć? Ken Canfield przedstawia nam trzyczęściowy plan: najpierw tato powinien zbadać swoje własne serce, następnie powinien podjąć kroki, by udoskonalić sposób inicjowania więzi ze swoimi dziećmi, a później powinien spojrzeć perspektywicznie i konkretnie planować życie zaangażowanego ojca.To solidne narzędzie jest oparte na wieloletnich i sumiennych badaniach prowadzonych na tysiącach ojców. Trzyczęściowy plan Canfielda podejm


Osvaldo Poli
Serce taty. Niezbędnik każdego ojca

Czy istnieje jeden model wychowania?Czy męska wrażliwość wychowawcza różni się od kobiecej?Czy męski sposób rozumienia wychowania dzieci jest pożyteczny dla ich rozwoju?Książka ukazuje ojcowski sposób wychowania dziecka. Z pewnością różni się on od matczynego, nie znaczy to jednak, że jest od niego gorszy. Wręcz przeciwnie, bez umiejętnego połączenia tych modeli bardzo trudno we właściwy sposób wychowywać najpierw dziecko, a później dorastającego człowieka. Książkę polecamy ojcom, aby odkryli potrzebę męskiego sposobu nawiązywania relacji z dziećmi.Osvaldo Poli, psycholog, psychoterapeuta, przez wiele lat zajmował się formacją rodziców i par małżeńskich, współpracował z różnymi grupami, inst


Gisela Preuschoff
Siedem kluczy do szczęścia dziecka

W dzisiejszych czasach wychowanie stało się bardzo skomplikowane. Jeżeli jednak skoncentrujemy się na podstawowych potrzebach dzieci, wszystko znowu stanie się bardzo łatwe: maluchy po prostu chcą, aby im okazywać, jak bardzo je kochamy i jak wiele dla nas znaczą. Poza tym potrzebują poczucia bezpieczeństwa, dobrych kontaktów z rodzicami oraz pragną, aby poświęcać im wystarczająco dużo czasu i uwagi. Poradnik ten pokazuje, że wychowanie nie jest trudne, jeśli zrozumie się jego podstawy.


Charmaine Liebertz
Skarbnica edukacji dobrego serca. Inteligencja emocjonalna: podstawy, metody i zabawy

Aby dzieci mogły optymistycznie patrzeć na świat i być odpowiedzialne, musimy dać im szansę rozwijania umiejętności emocjonalnych. Kto dobrze poznał samego siebie, potrafi oceniać i kontrolować swoje uczucia, ten jest również w stanie patrzeć sercem, rozumieć zachowanie innych i właściwie z nimi postępować. Rozwój inteligencji emocjonalnej nie postępuje jednak bez nakładu pracy. Kształtowanie serca jest jednym z najtrudniejszych i często najbardziej zaniedbywanych zadań w wychowaniu.Ta książka zawiera cenne wskazówki dotyczące edukacji dobrego serca:fakty o emocjonalnej sytuacji dzieci;aktualny stan badań mózgu pod kątem emocji;pięć kroków do inteligencji emocjonalnej wraz z zabawami i ćwicz


Robert Barnes
Skąd się biorą odpowiedzialne dzieci

Wielu dobrych, mających najlepsze intencje rodziców nieświadomie wiedzie swoje dzieci do porażki. Ich potomstwo wchodzi w dorosłość bez umiejętności niezbędnych do utrzymania małżeństwa. Bez dyscypliny potrzebnej do zawodowego rozwoju. Bez umiejętności racjonalnego myślenia, które umożliwia podejmowanie odpowiedzialnych decyzji.Zadaniem ojca lub matki jest zaplanowanie i wprowadzenie w życie programu, który umożliwi nauczenie dziecka tego wszystkiego, co będzie mu potrzebne, by stało się odpowiedzialnym dorosłym człowiekiem, a nie czterdziestoletnim podlotkiem. Najważniejszym powodem, dla którego powinniśmy trenować nasze dzieci, jest fakt, że pewnego dnia pójdą one w szeroki świat i zaczną


Teresa Kwiecińska-Koźmińska
Skrzynia Skarbów. 1001 stron nauczycielskich doświadczeń

Redakcja pracowni edukacyjnej postanowiła przygotować książkę elektroniczną, spełniając różnorodne oczekiwania nauczycieli. Korzystanie z bogactwa "skrzyni" jest wysoce praktyczne i pozwala na wszechstronne wykorzystanie prezentowanych materiałów, ich przetwarzaniu i zastosowanie w codziennej pracy nauczycielskiej.


Thomas W. Phelan
Skuteczna dyscyplina dla dzieci w wieku 2-12 lat

Nie łatwo być rodzicem. Chcecie, by dzieci was słuchały i byście mogli się nimi cieszyć. Chcecie wychować je na ludzi wesołych i kompetentnych, ale nie macie dużo czasu na studiowanie poradników dyscypliny. Nie szukacie także wskazówek, które wymagają od was, byście byli świętymi, geniuszami lub zawodowymi psychologami. Niniejsze wydanie książki podchodzi do trudnego zadania dyscyplinowania dzieci z humorem, błyskotliwością oraz doświadczeniem. Dr Phelan ułatwi wam rodzicielską misję w trzech prostych krokach.


Wojciech Kołyszko
Smok Lubomił i tajemnice złości

Uczucia są zjawiskiem naturalnym. Gdy mamy z nimi kontakt i potrafimy je odpowiednio wyrażać, życie nabiera głębi, a relacje z innymi osobami pełni. Jeśli jednak ignorujemy je lub boimy się ich, zaczynamy mieć kłopoty. Skoncentrowani na sferze intelektu, często nie potrafimy posługiwać się naszą inteligencją emocjonalną.Seria bajek o uczuciach ma na celu wspomaganie rozwoju dziecka. Są one tak pomyślane, aby ułatwić rozpoznawanie, akceptowanie i właściwe okazywanie uczuć. Adresowane do dzieci w wieku 5-9 lat, także dorosłym mogą przynieść wiedzę na ten temat. Książka opowiada o tym, co tracimy, gdy nie dopuszczamy złości do głosu, a także co się dzieje, jeżeli nie potrafimy nad nią zapanować


Elke Fuhrmann-Wnkhaus
Spacer po tęczy

Odra, grypa, świnka, a może coś jeszcze gorszego? Każde dziecko od czasu do czasu choruje. Kilka dni spędzonych w łóżku może naprawdę nadszarpnąć nerwy – zarówno rodziców, jak i dzieci. W odzyskaniu wewnętrznej równowagi i ufności pomogą przedstawione w tej książce odprężające opowiadania – pełne spokoju oraz siły umożliwiają dzieciom dostęp do ich wewnętrznej energii samowyleczenia i dzięki temu staną się małymi oazami w pokoju chorego.


ks. Henryk ?uczak
Spartanie z ducha

W książce zostały zamieszczone relacje z wakacji organizowanych w "spartańskim stylu". Jest ona skierowana zarówno do młodzieży, jak i rodziców, nauczycieli, wychowawców. Opisane w niej specyficzne doświadczenia mają uświadomić dzisiejszej młodzieży konieczność przeciwstawiania się konsumpcyjnej gnuśności, która stanowi ogromne zagrożenie dla harmonijnego rozwoju nastolatka pod względem fizycznym, psychicznym i moralnym. Jej lektura może natchnąć odwagą młodego czytelnika, by świadomie wybierał aktywne formy wakacyjnego wypoczynku i stawiał sobie coraz wyższe wymagania w życiu.


Barbara C. Unell, Jerry Wyckoff
Spraw by twoje dziecko zamiast Nie mówiło Tak

Wychowanie dziecka bez zrzędzenia, przekupstw i gróźb. Autorzy książek uczą rodziców, jak wychowywać dzieci bez krzyku i klapsów, jak rozwijać ich wrodzone talenty oraz jak stać się pierwszymi nauczycielami swoich małych pociech. Tysiące rodziców, dziadków, wychowawców i opiekunek prosiło nas o łatwe w zastosowaniu metody motywowania dzieci do współpracy. Nasze doświadczenie przekonało nas, że w dzisiejszym zagonionym, znerwicowanym świecie, pragnącym natychmiastowej satysfakcji, książka ta jest bardzo potrzebna. Nic więc dziwnego, że coraz więcej rodziców oczekuje od swych dzieci natychmiastowego posłuszeństwa. Nie otrzymując go, uciekają się do zrzędzenia, zawstydzania, wywoływania poczuci


Jan-Uwe Rogge
Strach dodaje dzieciom sił

Strach należy do podstawowych ludzkich uczuć związanych z życiem na świecie. Wielu rodziców chciałoby, aby ich dzieci wzrastały w atmosferze całkowicie pozbawionej lęku, ale Jan-Uwe Rogge utrzymuje, że dzieci potrzebują lęków, bowiem dodają one sił dziecku, które wie, w jaki sposób może je pokonać.Autor pisze o tym, co mogą uczynić rodzice, kiedy:dziecko nie może zasnąć, ponieważ w pokoju są np. duchy,pożegnanie przed wejściem do przedszkola jest bolesne,dzieci czują się obco w swoim środowisku,dzieci przeżywają oglądane w mediach katastrofy,dzieci czują się jak autsajderzy,popełniają błędy, a ich dzieci tracą pewność siebie.Dr Jan-Uwe Rogge udziela porad dotyczących pedagogicznego bezpiecze


Dazzo Susan
Super MAMA. 150 gier i zabaw z dziećmi. Wesołe i oryginalne pomysły

Proste, ale pasjonujące zabawy zaprezentowane w tej książce zajmą uwagę nie tylko dzieci, ale i całej rodziny, bez konieczności wydawania pieniędzy na drogie zabawki. Ta publikacja to odpowiedź na często słyszane stwierdzenie: "Nudno mi". Znajdziecie tu pomysły na zajęcia dla maluszków, przedszkolaków i starszych dzieci. Proponowane zabawy nie wymagają żadnych wyjątkowych zakupów. Wszystkie pomysły są łatwe w realizacji i pouczające dla dzieci. Wykorzystując je, mądrze spędzicie razem czas i będziecie się przy tym świetnie bawić!Luneta z tubek po papierze toaletowym,Motyle skrzydła z papieru,Projektowanie biżuterii,Karate dla malucha,Zestaw do gry w kręgle,Naprawa zabawek,Śpiewanie


Barbara Smolińska
Szczęśliwe dzieciństwo. Dojrzałe rodzicielstwoDrogi proste i bezdroża

Książka ta jest rezultatem i dopełnieniem dziesięcioletniej współpracy autorki z miesięcznikiem Dziecko. Dwadzieścia jeden rozdziałów obejmuje większość sytuacji i problemów, z którymi borykają się rodzice małych dzieci. Główna przedstawiona tu idea wiąże się z ukutym przez angielskiego psychoanalityka Winnicota terminem "wystarczająco dobrej mamy". Tak naprawdę rodzice mają być wystarczająco dobrzy, a nie idealni. Autorka przestrzega przed fatalnym wpływem społecznych i wewnętrznych, rodzicielskich nakazów dążenia do perfekcji, podobnie - przed poradnikami, dającymi szczegółowe "instrukcję obsługi" dzieci. Druga myśl przewodnia książki przypomina nam, że mimo wszystkich


John Rosemond
Sześć podstawowych zasad. Jak wychować zdrowe i szczęśliwe dzieci

Poruszając rozmaite problemy od poczucia własnej wartości, dyscypliny po telewizję i obowiązki domowe ten prosty przewodnik ułatwi powrót do modelu rodziny, w której centrum znajdują się rodzice i w której dzieci wyrastają na odpowiedzialnych, dojrzałych ludzi. Każdy rozdział książki zawiera charakteryzujące się zdrowym rozsądkiem i poczuciem humoru odpowiedzi na najczęściej stawiane przez rodziców pytania. Autor zachęca rodziny, aby wróciły do wypróbowanych, prostych metod wychowawczych, które, zanim powstała "nowa nauka o wychowaniu", były czymś naturalnym. Dokładne wyjaśnienia i z życia wzięte przykłady czynią z książki bezcenne źródło wskazówek dla rodziców zarówno młodszych, j


Ross Campbell, Gary Chapman
Sztuka okazywania miłości dzieciom Czyli jak sprawić, aby dziecko czuło się kochane

Książka prezentuje pięć języków, którymi posługują się dzieci. Z książki czytelnik dowie się również, jak odkryć podstawowy język miłości dziecka, w którym najlepiej jest komunikować mu uczucie. Na końcu książki zamieszczono "Plan działania" zawierający sugestie i ćwiczenia, które pomogą okazywać dzieciom miłość w każdym z pięciu języków miłości.


Roni Cohen-Sandler, Michelle Silver
Sztuka porozumienia. Nowe spojrzenie na konflikt matka - córka

Czy okres dorastania dzieci masz jeszcze przed sobą, czy nie możesz dojść do ładu z emocjonalną chwiejnością swojej nastolatki, czy też pogrążasz się właśnie w kryzysie relacji z córką - książka ta została napisana dla Ciebie.


Daniela Liebich
Sztuka rozmawiania z dziećmi

Dzieci często sprawiają kłopoty, czym wywołują stres u rodziców i wychowawców. Co na to poradzić? Daniela Liebich daje bardzo konkretne i wypróbowane wskazówki oraz pokazuje, że dojście do porozumienia z dziećmi nie jest wcale tak trudne, jak może nam się wydawać. Autorka udziela porady, jak rozszyfrować to, co kryje się za nieustannymi pytaniami, czego można zwyczajnie niedosłyszeć" i jak ustalać granice, które potem rzeczywiście będą przestrzegane. Jakieś słowo, uwaga, pochwała, a nawet poważne upomnienie może zdziałać prawdziwe cuda. Należy bowiem po prostu rozmawiać ze sobą to czyni życie rodziny znacznie łatwiejszym i przyjemniejszym.


Ross Campbell
Sztuka zrozumienia, czyli jak naprawdę kochać swoje dziecko

Książka została napisana przede wszystkim z myślą o dzieciach, które nie osiągnęły jeszcze wieku dojrzewania. O ich potrzebach i sposobach zaspokajania tych potrzeb. Duża część zawartego w tej książce materiału pochodzi z wykładów, wygłaszanych na licznych konferencjach poświęconych problematyce wychowywania dzieci.


Nikole Zijnen
Szybko wyzdrowiej! Rady i wskazówki dla rodziców oraz opowiadania dla chorych dzieci

Kiedy dzieci chorują, potrzebują nie tylko fizycznego, lecz również emocjonalnego wsparcia. Książka ta oferuje praktyczne porady i wskazówki, aby mali pacjenci wkrótce znowu lepiej się czuli. Poza tym autorka zachęca do tego, by ufać w energie samowyleczenia u dzieci oraz we własne zdolności jako rodziców. Szesnaście bajkowych opowiadań, towarzyszących procesowi dochodzenia do zdrowia w drugiej części tej przepięknie ilustrowanej książki, aktywnie wspiera dzieci w wieku od pięciu lat w wyzdrowieniu. Sprawują one przyjemność, a jednocześnie pomagają w zrozumieniu przeżyć: typowych symptomów, jak gorączka, czy swędzenie, ale również lęków i zmian związanych z chorobą. Pozytywne sugestie z zak


Konrad Kobierski
Ściąganie w szkoleRaport z badań

Książka poświęcona jest zjawisku ściągania w szkole, które stało się stałym elementem życia szkolnego. Niestety, zjawisko to w Polsce nie jest traktowane w kategorii problemu, a co gorsza mało kto postrzega ten czyn jako zjawisko patologiczne.Ściąganie jest sprzeczne z ideą uczenia się, a o tym jak bardzo jest rozpowszechnione, świadczy prezentowana publikacja.Celem książki jest uświadomienie władzom oświatowym, nauczycielom, rodzicom skali problemu oraz skutków, jakie ściąganie za sobą niesie. Warto się przyjrzeć wnikliwie tej patologii, by odpowiedzieć sobie na pytanie: czy jest jeszcze szansa i miejsce na uczciwą edukację w polskiej szkole?


Catherine DePino
Śmierdzący ser. Jak bronić się przed przemocą w szkole

"Guz mówił do koleżków:>> Chcecie poznać kogoś, kto cuchnie jak śmierdzący ser? Hej, śmierdzący serze, daj mi pracę domową, bo chcę ja przepisać.<< Spojrzałem w złe zielone oczy Guza"...Aleks musi coś zrobić z Guzem. Ale co? Nie wie, jak ma zmusić Guza, by zostawił go w spokoju. Boi się poprosić o pomoc. Boi się, że jeśli powie, będzie jeszcze gorzej. Mimo to, rodzice dowiadują się, a Aleks jest zdziwiony, że odczuwa ulgę. Kiedy pomagają mu ustalić plan poradzenia sobie z Guzem, chłopiec czuje, że teraz da sobie radę. Następnym razem, kiedy Guz próbuje go dręczyć, napotyka wielką niespodziankę!Catherine DePino przez wiele lat czynnie zajmowała się dręczycielami i ich of


Sue Palmer
Toksyczne dzieciństwoJak współczesny świat krzywdzi nasze dzieci i co możemy zrobić, aby temu zapobiec

W tym ważnym poradniku, lekturze podstawowej dla rodziców, nauczycieli, brytyjski autorytet pedagogiczny Sue Palmer przedstawia niekorzystne zjawiska współczesnego świata, które szkodzą dzieciom, ale też stara się w jak najprostszy sposób pokazać, że nie jest trudno uwolnić się od przekleństw XXI wieku, takich jak uzależnienie od telewizji, gier komputerowych i telefonów komórkowych, zaburzenia snu, otyłość, dysleksja, nadpobudliwość, depresja. Książka w sposób przekonujący, zrozumiały, a co najważniejsze – praktyczny przekonuje, że niektórych dziecięcych zachowań da się uniknąć lub zmniejszyć częstotliwość ich występowania. Toksyczne dzieciństwo może stać się bardzo ważną pomocą dla w


Elżbieta Zubrzycka
Trzy pytania do Dobrej Wróżki. Jak pomóc dzieciom mówić o krzywdzie

To książka wyłącznie do pracy terapeutycznej. Jej celem jest przekazanie dzieciom skrzywdzonym podstawowych informacji na temat molestowania seksualnego i bicia. Do małych bohaterów przybywa Dobra Wróżka. Chce im pomóc i odpowiada na liczne pytania. Wspiera dziewczynkę i chłopca, zapewnia, że są niewinni i nakłania do porozmawiania z dorosłym, któremu ufają. Z książki tej dzieci nauczą się języka i terminów, których w przyszłości mogą użyć, aby skutecznie się poskarżyć.


James Lock, Daniel le Grange
Twoje dziecko i zaburzenia odżywiania. Jak mu pomóc?

Poradnik dla rodziców. Amerykańscy czołowi eksperci w dziedzinie leczenia zaburzeń odżywiania przekonująco dowodzą, że zaangażowanie rodziców zwiększa szanse dziecka na całkowite wyleczenie z anoreksji czy bulimii. Rodzice powinni postarać się dowiedzieć jak najwięcej o chorobie, szybko podjąć działanie i uczestniczyć w terapii. Książka Twoje dziecko i zaburzenia odżywiania. Jak mu pomóc? pomoże stworzyćwspólną, rodzinną strategię walki z chorobą. James Lock - doktor nauk medycznych, dyplomowany psychiatra specjalizujący się w leczeniu dzieci i młodzieży. Profesor nadzwyczajny psychiatrii dziecięcej i pediatrii oraz dyrektor Programu Leczenia Zaburzeń Odżywiania u Dzieci i Młodzieży na Uniw


Dawna Markova, Anne Powell
Twoje dziecko jest inteligentne. Jak poznać i rozwijać jego umysł

Autorki - doświadczone nauczycielki, konsultantki do spraw nauczania, terapeutki, a przede wszystkim matki - próbują zmienić głęboko zakorzenione fałszywe myślenie o zdolnościach dzieci i ich umiejętnościach uczenia się. Uważają, że każde dziecko jest inteligentne, każde może osiągnąć sukces, trzeba tylko odkryć, co je interesuje, w czym jest dobre, czego uczy się łatwo i chętnie, a czego nie potrafi - i dlaczego.Radzą, jak rozpoznać umysł dziecka i jak go rozwijać wykorzystując wrodzone skłonności, jak poszerzać wiedzę o indywidualnych metodach uczenia się i jak pomóc dzieciom, które już przekonano, że są tępe, niezdolne, nic niewarte tylko dlatego, że słowa powoli przychodzą im na myśl alb


dr David Bass, prof. Maurice Kibel
Twoje dziecko. Poradnik medyczny

Co zrobić, gdy Twoje dziecko zraniło się lub zachorowało? Jak stwierdzić, czy życie dziecka jest zagrożone i natychmiast wezwać lekarza, czy wystarczy samodzielnie fachowo udzielić pierwszej pomocy. A jeśli zdarzył się wypadek, jak postępować, aby działanie było bezpieczne, szybkie i skuteczne?Książka "Twoje dziecko. Poradnik medyczny" zawiera wiele kluczowych informacji dla rodziców na temat efektywnego radzenia sobie z urazami, chorobami i wypadkami niemowląt i małych dzieci. Dzięki niej czytelnik zdobędzie podstawowe informacje o sposobach udzielania pierwszej pomocy oraz będzie wiedział, jak się zachować, aby nie wpaść w panikę lub nie czuć się bezradnie oraz zdobędzie umiejętn


Catherine Dumonteil-Kremer
Ustanowić granice. Krótko i konkretnie o efektywnej dyscyplinie w wychowaniu dzieci

Często czujemy się bezradni, kiedy chcemy postawić granice naszym dzieciom i nie raniąc ich, przekazać im pewne reguły życiowe.Jak postępować, aby wpoić je dziecku?Jak nie dopuścić do powstania sytuacji zupełnie dla nas nieakceptowalnej?Jak stawić czoła wielokrotnie powtarzanym prośbom, które my nazywamy "kaprysami"?Dzień powszedni rodziców przepełniony jest skomplikowanymi sytuacjami, które przeraziłyby doświadczonego menedżera.Autorka proponuje czytelnikowi postawę opartą na wsłuchiwaniu się w potrzeby dziecka, w jego emocje i reakcje. Poprzez liczne ćwiczenia, gry i wydarzenia praktyczne książeczka ta pozwoli rodzicom, wychowawcom znaleźć rozwiązania, które podtrzymają dialog mi


Halina Portalska, Marek Portalski
W harmonii z barwą

Książka stanowi monografię obejmującą całokształt wiadomości o barwie. Omówiono w niej psychofizjologiczne mechanizmy percepcji barw, ich konsekwencje w terapii, procesie dydaktycznym, ubiorze, a także wzornictwie i kształtowaniu otoczenia. Treść książki uzupełniono technicznymi aspektami światła i barwy oraz technicznymi uwarunkowaniami chromoterapii.W książce autorzy zawarli szereg ćwiczeń i treningów, w tym własnego autorstwa, wykorzystujących barwę jako główny element. Można je wykorzystać zarówno w terapii i profilaktyce, jak również w edukacji.Książa ta adresowana jest do szerokiego kręgu odbiorców, a szczególnie do terapeutów, nauczycieli, rodziców. Może być także przydatna dla pracow


Esteve Pujol
Wartości w życiu społecznym

Człowiek jest z natury istotą społeczną i potrzebuje relacji z innymi ludźmi. Dlatego społeczeństwo jest dla niego środowiskiem naturalnym, w którym może przyswajać i stosować w praktyce podstawowe wartości, które powinny obowiązywać w stosunkach międzyludzkich. Szanować innych, mieć cierpliwość, być odpowiedzialnym i wytrwałym, umieć rozmawiać… to umiejętności zbudowane na wartościach, które rodzice chcą przekazać dzieciom, tak aby nauczyły się być wolne i szczęśliwe. Uwzględniając te wartości, wychowanie dzieci powinno zacząć się jak najwcześniej, w domowych warunkach. Krótkie uwagi na temat tego, jak ważne są wartości w życiu społecznym oraz ćwiczenia możliwe do przeprowadzenia w ro


Erika Meyer-Glitza
Wiadomość od Taty

Wsparcie dla dziecka w kryzysowych momentach rozstań – rozwodu, śmierci bliskiego krewnego, utraty przyjaciela albo ukochanego zwierzątka, przeprowadzki.


Elisa Diekemper
Więcej niż wyciszeniePoradnik dla rodziców i wychowawców

Dzięki podróżom w krainę fantazji dzieci mogą odnaleźć wewnętrzny spokój, odkryć swoją kreatywność i nauczyć się radzenia sobie z nowymi sytuacjami. Książka ta, prezentując przykładowe ćwiczenia, podpowiada, jak doskonalić te niełatwe umiejętności. Z pierwszej części dowiemy się, jakie są mechanizmy funkcjonowania podróży w krainę fantazji i dlaczego mogą one odgrywać istotną rolę w rozwoju dzieci. Druga część poświęcona jest natomiast zagadnieniom praktycznym, począwszy od przygotowania pomieszczenia do ćwiczeń relaksacyjnych, a kończąc na przebiegu konkretnych zajęć.


Marc Nemiroff, Jane Annunziata
Wszystko o adopcji

Ta książka, to pouczający przewodnik dla adoptowanych dzieci i rodziców adopcyjnych. Pozwala zrozumieć czym jest adopcja, wyjaśnia wiele wątpliwości z nią związanych. Tłumaczy adoptowanym dzieciom, jak i dlaczego w ich życiu zachodzą ważne zmiany, a także różnice pomiędzy rodzicami biologicznymi i adopcyjnymi. Książka wyjaśnia również, jak tłumaczyć adoptowanym dzieciom nową sytuację rodzinną, w której się znalazły, a rodziców uczy cierpliwości i zrozumienia dla wielu pytań zadawanych przez adoptowane dzieci. Książka krok po kroku prowadzi przez cały proces adopcji, w przystępny, prosty sposób opisuje i wyjaśnia każdy jej etap, łącznie z urzędowymi procedurami. Lektura obowiązkowa dla rodzic


Justyna Truskolaska
Wychować miłośnika książki czyli czytelnictwo i okolice

Najlepsze, co możemy dać dzieciom, to dobre wychowanie, które oznacza rozbudzanie duszy. Jak stwierdziła Maria Dąbrowska, "książka i możność czytania, to największy z cudów ludzkiej cywilizacji". Właśnie dlatego, że inspiruje człowieka, pokazuje świat, stawia pytania i umożliwia szukanie na nie odpowiedzi.Lektura nie musi, a może nawet nie powinna być żmudnym gromadzeniem wiadomości, ale raczej fermentem – zaczątkiem własnej myśli. Tych z nas, którzy kochają książki, nie trzeba o tym przekonywać, inni z kolei nie czytają przypuszczalnie tych słów. Pozostają jednak dzieci, które jeszcze nie mają wyrobionych zamiłowań i których przyszłość zależy w dużym stopniu od naszego postę


Thomas Gordon
Wychowanie bez porażek

Dr Thomas Gordon lansuje - wynikającą z bogatego doświadczenia i praktyki - nową, skuteczną metodę pedagogiczną, posługującą się swoistą ideą rozwiązywania konflików powstających między rodzicami i dziećmi. Autor, krytykując dotychczasowe modele rozwiązywania konfliktów (oparte na błędnym schemacie "zwycięzca - pokonany"), proponuje stosowanie metody bez pokonanych.


Thomas Gordon
Wychowanie bez porażek w praktyce

W niniejszej pracy Thomas Gordon przypomina najważniejsze punkty swojej teorii i konfrontuje ją z codziennym życiem. Publikacja zawiera wiele wypowiedzi rodziców, którzy z mniejszym lub większym powodzeniem próbowali zastosować we własnych rodzinach metody wychowania bez porażek. Autor analizuje ich sukcesy, trudności i błędy, by potwierdzić, a czasem uzupełnić lub rozszerzyć swe wcześniejsze sugestie.


Thomas Gordon
Wychowanie bez porażek w szkole

W swej kolejnej książce T.Gordon zwraca sie przede wszystkim - choć nie wyłącznie - do nauczycieli. Nie jest to jednak typowy podręcznik metodyki. Autor wychodzi od stwierdzenia, że proces nauczania i uczenia się może przebiegać prawidłowo (a co za tym idzie: być skuteczny), jedynie gdy stosunki między nauczycielem a uczniami opierają się na wzajemnym poszanowaniu odrębności, życzliwości i zaufaniu, a także gdy obie strony nie są zbytnio zaabsorbowane dodatkowymi, nie związanymi z nauką problemami.


Dorothy Law Nolte, Rachel Harris
Wychowanie bez porażek. Dzieci patrzą na nas

Czy chcesz, by Twoje dziecko było odważne i prawdomówne, otwarte i przyjazne wobec ludzi, by szanowało innych, wierzyło w siebie i umiało realizować marzenia? Czy chcesz wyposażyć je w kapitał na przyszłość, dzięki któremu będzie się cieszyć życiem i znajdzie siłę do pokonywania trudności? Książka Dorothy Law Nolte i Rachel Harris podpowiada jak to zrobić. Najważniejsza jest atmosfera rodzinnego domu i to, jak na co dzień zachowują się dorośli. Czy tego chcemy, czy nie - dzieci nieustannie nas obserwują. Ich uwaga jest stale skupiona na nas. Nawet nie tyle na tym, co rodzice każą im robić, ile na obserwacji ich zachowania. Poprzez tysiące pozornie nieistotnych, codziennych chwil dzieci uczą


Serge Tisseron
Wychowanie bez porażek. Dziecko w świecie obrazów

Dziś bardziej niż kiedykolwiek żyjemy w epoce obrazów. Rysunki, zdjęcia, reklamy, filmy towarzyszą nam od najwcześniejszego dzieciństwa. Jak uczymy się je odbierać? Jak to, co widzimy w telewizji czy w kinie, wpływa na nasze zachowania? Czy sposób patrzenia w ciągu wieków się zmieniał?


Rachel Harris, Dorothy Nolte
Wychowanie bez porażek. Nastolatki patrzą na nas

Wychowanie nastolatka, bezpieczne przeprowadzenie go przez rafy okresu dojrzewania, to zadanie wymagające zimnej krwi i nieskończonych pokładów cierpliwości. Możecie być pewni - piszą Autorki - że wasze dziecko będzie się zachowywać jak inne nastolatki: będzie celowo wystawiać was na próbę, kłamać, wracać późno do domu, słuchać koszmarnej muzyki. Zakocha się, ufarbuje sobie włosy na zielono i będzie nosić kolczyk w nosie. Nie zamkniemy go w domu i nie narzucimy siłą najmądrzejszych choćby zasad.Jednak mimo że nastolatki nie przyznałyby się do tego za żadne skarby, patrzą na nas bardzo uważnie i uczą się, jak sobie radzić w różnych sytuacjach, wtedy kiedy my nie mamy o tym pojęcia. Dlatego sa


Salvatore Capodieci
Wychowanie bez porażek. Rodzeństwo - Jaś i Małgosia czy Kain i Abel

Utarczki, kłótnie, bijatyki, zazdrość, czasami zaciekłe wojny i długotrwałe konflikty; z drugiej strony - harmonia, porozumienie, wspólne odkrywanie świata, ekscytujące przygody z dzieciństwa, wspomnienia na całe życie. Co naprawdę nas łączy, a co dzieli z bratem lub siostrą, z którymi przez lata mieszkamy pod jednym dachem? Książka znanego włoskiego psychologa i psychoterapeuty ukazuje skomplikowane formy relacji między rodzeństwem. Rola rodzeństwa w kształtowaniu osobowości na różnych etapach życia i w rozmaitych konfiguracjach rodzinnych, możliwe układy między braćmi a siostrami, optymalne ułożenie tego rodzaju stosunków (a w ich tle także relacji z rodzicami) - to tematy, które autora i


Katharina Ley
Wychowanie bez porażek. Rodzeństwo miłość, nienawiść, solidarność

Relacje między rodzeństwem - obejmujące pełną skalę uczuć i odniesień, od miłości i solidarności do rywalizacji i nienawiści - uważane są za dobrą "szkołę życia".


Erika Landau
Wychowanie bez porażek. Twoje dziecko jest zdolne

Często przyczyną problemów wychowawczych z dzieckiem szczególnie uzdolnionym jest rozziew między jego rozwojem intelektualnym i emocjonalnym. Autorka w swej książce skierowanej do dzieci utalentowanych, ich rodzin i wychowawców przestrzega przed rozwijaniem u młodego geniusza jedynie jakichś szczególnych uzdolnień. Należy zajmować się całą osobowością dziecka: jego możliwościami emocjonalnymi, intelektualnymi, muzycznymi i społecznymi. Książka ma pomóc utalentowanemu dziecku realizować jego uzdolnienia, a jednocześnie uniknąć dramatu samotności małej pianistki. Jest to wznowienie wydanej przed trzema laty książki, która okazała się jedną z najpoczytniejszych w serii "Wychowanie bez porażek"


Thomas Feibel
Wychowanie bez porażek. Zabójca w dziecinnym pokojuPrzemoc i gry komputerowe

Gry komputerowe i Internet stały się dziś częścią tożsamości dziecka i młodego człowieka. Olbrzymie zainteresowanie nimi jest faktem, z którym nie bardzo umieją sobie radzić rodzice, przeczuwający płynące stąd zagrożenia, ale i możliwe korzyści.Autor omawia i klasyfikuje gry komputerowe oraz analizuje ich miejsce pośród innych zajęć i zabaw dziecka w kontekście współczesnego społeczeństwa. Tłumaczy przyczyny fascynacji grami. Wskazuje też na powody niepokoju rodziców, gdy dziecko jest zbytnio zaabsorbowane grami brutalnymi.


Armin Krenz
Wychowanie bez porażek. Zobaczcie, co potrafię

Zobaczcie, co potrafię, jaki jestem, czego potrzebuję. Zwróćcie na mnie uwagę - mówi dziecko swym zachowaniem, gdy się bawi, rysuje, nawet gdy jest niegrzeczne. Kluczem wychowania jest odczytanie tego zaszyfrowanego komunikatu. Bo dziecko jest dla nas tajemnicą, a nie tylko przedmiotem opieki. Spróbuj - wraz z autorem - znów przez chwilę być dzieckiem, patrzeć z jego perspektywy, żeby lepiej zrozumieć sposób jego reagowania. Dostrzeż w tym co robi, radość, dumę lub strach i zagubienie.


Lea Regine Koll
Wychowanie bez przemocy

Książka ta pokazuje, jak wychowawcy w przedszkolu mogą sobie radzić w prosty sposób z konfliktami, do jakich często dochodzi między dziećmi. Zawiera propozycje, które są niezwykle cenną pomocą w kształtowaniu zgodnych relacji w przedszkolu, świetlicy i szkole. Podpowiada, jak dzięki różnorodnym zabawom i ćwiczeniom uczyć dzieci lepszego rozumienia siebie, konstruktywnego podejścia do swojej złości i sprawiedliwego rozwiązywania sporów.


Krystyna Chałas, pod red.
Wychowanie ku wartościom w świetle nauczania Jana Pawła II

Wychowanie młodego człowieka zawsze się odbywa w odniesieniu do wartości. One bowiem stanowią jego cel i treść. Nie ma wychowania bez wartości. Wychowanie określane jako wspomaganie wychowanków w urzeczywistnianiu wartości jest wychowaniem ku wartościom. Sprowadza się do wspierania młodych ludzi w urzeczywistnianiu własnej i właściwej hierarchii wartości.W wychowaniu ku wartościom nie może zabraknąć odniesienia do wartości, na które zwracał uwagę Jan Paweł II, oraz jego wskazań względem nich. Jego nauczanie winno na trwałe zagościć w procesie wychowawczo-dydaktycznym szkoły, należy mu się uprzywilejowane miejsce w jej funkcji wychowawczej, dydaktycznej, opiekuńczej i kulturotwórczej. Intencj


Pam Schiller, Tamera Bryant
Wychowuj mądrzeNaucz dziecko podstawowych 16 wartości

Małe dzieci najłatwiej uczą się poprzez doświadczenie, tyczy się to również nauki wartości. Niniejsza książka zawiera mnóstwo prostych zabaw, projektów i pomysłów pomocnych w nauczaniu maluchów podstawowych wartości oraz kształtowaniu ich osobowości, zarówno samemu jak i w grupie. Każdy rozdział opisuje jedną z podstawowych szesnastu wartości, takich jak współczucie, cierpliwość i tolerancja...Każdy z rozdziałów obejmuje: Wstęp, zawierający wierszyk albo piosenkę. Pytania kierowane do opiekunów, pomocne przy ocenie znaczenia i ważności każdej z wartości.Sposoby zapoznawania dziecka z daną wartością. Zabawy i projekty mające na celu nauczenie poszczególnych wartości. Pomysły dotyczące uczenia


Zofia Sobolewska, Monika Werwicka
Wychowywać ucząc. Pakiet edukacyjny

Publikacja „Wychowywać ucząc” zawiera program szkolenia dotyczącego umiejętności wychowawczych nauczyciela. Celem publikacji jest wzbogacenie metod pracy osób, które prowadzą zajęcia warsztatowe dla nauczycieli i poszukują nowych rozwiązań problemów wychowawczych w szkołach.Publikacja składa się z:Przewodnika dla realizatora programu Pakietu edukacyjnegoPrzewodnik dla realizatora programu to scenariusze 100-godzinnych zajęć podzielonych na osiem modułów. Jego uzupełnieniem jest Pakiet edukacyjny przeznaczony dla uczestników szkoleń.Ćwiczenia proponowane w programie szkolenia pozwalają na doskonalenie różnych umiejętności niezbędnych w pracy wychowawczej i dydaktycznej nauczyciel


Zofia Sobolewska, Monika Werwicka
Wychowywać ucząc. Przewodnik dla realizatora programu

Publikacja „Wychowywać ucząc” zawiera program szkolenia dotyczącego umiejętności wychowawczych nauczyciela. Celem publikacji jest wzbogacenie metod pracy osób, które prowadzą zajęcia warsztatowe dla nauczycieli i poszukują nowych rozwiązań problemów wychowawczych w szkołach.Publikacja składa się z:Przewodnika dla realizatora programu Pakietu edukacyjnegoPrzewodnik dla realizatora programu to scenariusze 100-godzinnych zajęć podzielonych na osiem modułów. Jego uzupełnieniem jest Pakiet edukacyjny przeznaczony dla uczestników szkoleń.Ćwiczenia proponowane w programie szkolenia pozwalają na doskonalenie różnych umiejętności niezbędnych w pracy wychowawczej i dydaktycznej nauczyciel


Steve Biddulph
Wychowywanie chłopcówJak pomóc chłopcom wyrosnąć na szczęśliwych mężczyzn

"Wychowywanie chłopców" to bestsellerowy poradnik dla rodziców potomków płci męskiej. Steve Biddulph zajmuje się zasadniczymi problemami rozwoju chłopców od narodzin aż po wiek męski. Szczególną uwagę poświęca roli rodziców, ciepłych i kochających, ale jednocześnie potrafiących ustalać zasady i konsekwentnie ich przestrzegać. Książka skłania do myślenia, daje odpowiedzi na wiele nurtujących pytań, a jednocześnie podaje wiele praktycznych porad. Obowiązkowa lektura dla rodziców i nauczycieli, która pomoże im zrozumieć chłopców i właściwie ich wychować.


Janet G. Woititz
Wymarzone dzieciństwo. Jak wychować szczęśliwe dziecko unikając błędów naszych rodziców

Nie wszyscy rodzice z sympatią myślą o własnym dzieciństwie, niektórzy z nich zachowali bowiem w pamięci bolesne wspomnienia.Przemoc emocjonalna lub fizyczna, lęk, wstyd i poczucie winy niejednokrotnie pozostawiają trwałe ślady w psychice. Jak oszczędzić tego wszystkiego własnym dzieciom i nie powielać błędów wychowawczych swoich rodziców? Jak stworzyć stabilny, dobrze funkcjonujący dom, w którym dzieci czułyby się bezpieczne, kochane i szanowane? Na te pytania stara się odpowiedzieć Janet G. Woititz, która przez ponad dwadzieścia lat pracowała z rodzinami, a swoje doświadczenia terapeutki, matki i autorki poczytnych książek wykorzystała w tej właśnie publikacji.


Sabine Seyffert
Wyspy szczęścia czyli jak osiągnąć dobre samopoczucieRady i wskazówki dla matek

Wszystkie dzieci pragną mieć zadowoloną mamę, z którą można także czasem pomarzyć lub poszaleć. Dlatego autorka – doświadczony pedagog i doradca psychologiczny – pokazuje, jak w natłoku codziennych zajęć i obowiązków znaleźć czas dla siebie i swoich dzieci. Książka zawiera łatwe do zrealizowania pomysły, a także podpowiada, w jaki sposób życie rodzinne uczynić bardziej beztroskim i szczęśliwym.


Adele Faber, Elaine Mazlish
Wyzwoleni rodzice, wyzwolone dzieci. Twoja droga do szczęśliwej rodziny

Korzystając z własnych doświadczeń, a także z doświadczeń innych rodziców autorki przekazują - krok po kroku - wzruszające i przekonujące świadectwa takiego sposobu porozumiewania się rodziców z dziećmi, który pozwala obu stronom wyzwolić to, co najlepsze.


Irena Koźmińska, Elżbieta Olszewska
Z dzieckiem w świat wartości

Co robić, by nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi?Jakie są powinności rodziców wobec dziecka?Współczesne dzieci cierpią na anemię emocjonalną. Zaspokajanie potrzeb fizycznych, psychicznych i duchowych dziecka w atmosferze bezwarunkowej miłości jest warunkiem jego zdrowia emocjonalnego i prawidłowego rozwoju. Jak to czynić? Jak chronić, czego uczyć, co rozwijać w dziecku, by stało się stabilnym emocjonalnie, pełnowartościowym człowiekiem?


Reklamacopyright © e-targ.pl